ÚNIK STOLICE: JAKÉ JSOU PŘÍČINY A MOŽNOSTI LÉČBY?
Inkontinence stolice nebo také fekální inkontinence znamená samovolný únik stolice, kde postižený nedokáže kontrolovat odchod stolice. Obavy z nehody v podobě neudržení stolice takového člověka dokážou silně omezovat ve společenských i sportovních aktivitách. Důsledkem může být sociální izolace, depresivní sklony i zhoršení celkového zdraví. V dnešní době se přitom pacientům nabízí široká škála preventivních opatření a efektivní způsoby léčby. Mnozí se ale kvůli studu se svými potížemi lékaři nesvěří.
8 minut čtení
Stupně a druhy fekální inkontinence
Potíže s inkontinencí stolice se týkají asi 2 % lidí. Protože mnoho pacientů se za tento problém stydí, skrývá ho a nesvěří se ani svému lékaři může být podle některých odhadů počet lidí s tímto problémem i výrazně vyšší. Dle rozsahu potíží se fekální inkontinence dělí do 3 stupňů:
- stupeň: nekontrolovaný odchod větrů
- stupeň: inkontinence tekuté stolice
- stupeň: inkontinence normální stolice
V nejnižším stupni fekální inkontinence vlastně ještě ani nejde o únik stolice. Pacient ale nedokáže rozpoznat nebo kontrolovat přítomnost střevních plynů v konečníku a jejich odchod. V dalších stupních již jde o nekontrolovaný únik stolice.
Kromě stupňů závažnosti se potíže s inkontinencí stolice rozdělují i na několik druhů. Vzájemně se liší charakterem obtíží a často i příčinou, proč se neudrží stolice:
- Urgentní inkontinence stolice: typickým příznakem je silné a náhlé nucení na stolici.
- Pasivní inkontinence stolice: pacient v tomto případě o nehodě v podobě úniku stolice ani neví a zjistí ji třeba až podle zašpiněného spodního prádla. Pasivní únik stolice bývá důsledkem snížené schopnosti percepce, tedy vnímání podnětů z oblasti konečníku.
- Špinění (soiling): je často spojeno s neúplným vyprázdněním, kdy obvykle zanedlouho po vyprázdnění odejde ještě malé množství řídké stolice.
Aby se dalo mluvit o inkontinenci stolice, musí jít o opakované potíže. Akutní problém s udržením stolice v důsledku střevní chřipky se za fekální inkontinenci nepovažuje.
Na vylučování se někdy pohlíží jako na banální proces, ale není tomu tak. Konečník obsahuje velké množství nervových zakončení, které musí dobře fungovat a reagovat na signály spojené s peristaltikou a naplněním střeva, aby správně ovládaly svaly konečníku. Jen vnější svěrač konečníku ale člověk plně ovládá vůlí. Vnitřní svěrač funguje autonomně, tedy samostatně bez zásahu vůle. Nesprávná koordinace svěračů představuje problém označovaný jako anismus. V tomto případě se svěrače konečníku během vyprazdňování neotevřou nebo se dokonce paradoxně více uzavřou. K vyloučení stolice pak postižený člověk musí vyvinout velký tlak, což hlavně dlouhodobě může poškozovat svaly a nervové pleteně konečníku. To může vést k jejich poškození, a proto anismus zvyšuje riziko inkontinence stolice a je také příčinou zácpy. Proč anismus vzniká není úplně objasněno, na jeho rozvoji se ale může podílet chronická zácpa, traumatický prožitek nebo neurologické příčiny. Léčba anismu je ale možná pomocí metod fyzioterapie s využitím biofeedbacku, které umožňují znova si osvojit vědomé uvolnění svěrače konečníku .
Příčiny neudržení stolice
Riziko potíží s únikem stolice je spojeno s vyšším věkem. Častěji pak postihují tyto potíže ženy než muže. Důvodů je pro to celá řada. K rozvoji fekální inkontinence mohou vést některá chronická onemocnění, vleklé zažívací obtíže nebo ochabování svalů, což jsou všechno rizikové faktory související s věkem. U žen má výrazný vliv nejen odlišná anatomie, ale také riziko poranění svalů v malé pánvi související s porodem.
Podívejme se podrobněji, co může vést ke vzniku inkontinence stolice:
- Poranění svalů v oblasti svěračů a malé pánve: Dojít k němu může u žen během porodu, obzvláště při nutnosti použití porodnických kleští. Rizikovým faktorem je i více opakovaných porodů. Poranění může hrozit i při dalších zákrocích třeba jako komplikace při operaci hemoroidů.
- Oslabení svalů pánevního dna: Fyzická inaktivita nebo obezita jsou rizikové faktory ochabnutí svalů pánevního dna, které se na udržení stolice podílejí. Kromě příliš vysokého BMI k namáhání a oslabení těchto svalů vede i nadměrné tlačení na stolici například při potížích se zácpou. Kondici svalů pánevního dna ovlivňují i hormony, zhoršení stavu proto někdy pocítí ženy po menopauze. Další rizikový faktor jsou už zmíněné porody.
- Dlouhodobé problémy se zácpou a průjmem: Důsledkem zácpy je vznik tvrdé stolice a obtížné vyprazdňování, které je obojí spojené se zvýšeným tlakem v konečníku. S tímto tlakem roste ale i riziko poškození svalů a nervových zakončení v této oblasti. Ale také opačný problém v podobě chronických průjmů působí na střevo a konečník dráždivě.
- Dráždivý tračník: Projevy syndromu dráždivého tračníku jsou chronické průjmy nebo zácpa. Nese si proto všechny rizikové faktory rozebrané v předchozím bodu.
- Neurologická onemocnění: Fekální inkontinence může být důsledkem prodělání cévní mozkové příhody, poranění míchy nebo následek roztroušené sklerózy. Zejména noční úniky stolice mohou být důsledkem diabetické neuropatie, která se rozvíjí jako dlouhodobý důsledek nedostatečně kontrolované cukrovky.
- Zánětlivá střevní onemocnění: U pacientů s idiopatickými střevními záněty jako Crohnova choroba nebo ulcerózní kolitida je riziko rozvoje fekální inkontinence zvýšené. Významný rizikový faktor je i podstoupení resekce střeva, což je operace v břišní dutině, kdy je nutné odebrat část střeva. Tento zákrok musí často podstupovat právě pacienti se střevními záněty. Dále také u celiaků nebo při potížích s divertikulózou je riziko vzniku potíží s fekální inkontinencí o něco vyšší než u zdravých lidí.
- Nádorová onemocnění: Při potížích s inkontinencí stolice musí pacient podstoupit důsledná vyšetření, která mimo jiné mají vyloučit závažnou příčinu potíží v podobě tumoru. Dále radiační léčba v oblasti malé pánve nutná u různých nádorových onemocnění nezřídka může přinést nežádoucí důsledek v podobě úniků stolice.
- Demence: Neurodegenerativní onemocnění a různé formy demencí včetně Parkinsonovy choroby nebo Alzheimerovy choroby jsou ve svých pozdnějších stádiích často doprovázeny poruchami kontinence.
- Akutní stres: Silná stresová reakce někdy trochu paradoxně vyvolá ztrátu kontroly, uvolnění svěračů a únik stolice. Citlivější jsou k této reakci děti. Stresové hormony ale běžně působí opačně – snižují střevní peristaltiku a vedou k uzavření autonomního vnitřního svěrače konečníku. Chronický stres se tak může podílet na rozvoji zácpy, která už byl zmíněna jako rizikový faktor inkontinence několikrát.
Příčiny inkontinence stolice u dětí
I když je inkontinence stolice spojená obvykle s vysokým věkem, někdy může postihnout i malé pacienty. Příčinou těchto potíží v dětském věku je nejčastěji dětská zácpa, která může vést ke slabému úniku stolice a paradoxnímu průjmu. Podrobněji jsme se dětské zácpě, jejím příčinám, rizikům a léčbě věnovali v samostatném článku. Vzácně k fekální inkontinenci u dětí vedou i vrozené abnormality.
Přejít na článek: Zácpa u dětí a miminek z pohledu léčby i prevence
Paradox paradoxního průjmu tkví v tom, že jde o projev chronické zácpy. Pokud vzniká tvrdá stolice, kterou se nedaří vyloučit, tělo proti tomu začne bojovat a vylučovat více vody. Tekutá stolice pak může tuhou stolici obtékat vyvolávat dojem průjmových obtíží. Pokud ale nemocný není dostatečně hydratovaný, může se tím jeho problém se zácpou kvůli ztrátám tekutin i prohlubovat. Velmi nebezpečné může být, pokud skutečná příčina, kterou je zácpa, není rozpoznána, a pacientovi jsou chybně podávány léky proti průjmu. Tyto problémy s kamennou stolicí často postihují starší lidi s omezenou hybností a vnímáním žízně. Na druhé straně se objevují u malých dětí jako důsledek dětské zácpy. Paradoxní průjem často vede k pocitu stolice v konečníku a inkontinenci stolice z přetékání, kdy je konečník příliš naplněný, tekutá stolice se do něj nevejde, samovolně odchází a způsobuje špinění spodního prádla.
Jak se léčí únik stolice?
Fekální inkontinence se v dnešní době dá efektivně léčit. To je dobrá zpráva pro všechny pacienty, které tento nepříjemný problém trápí a třeba se zdráhají o něm mluvit se svým lékařem. Léčba úniku stolice může být konzervativní i chirurgická.
Konzervativní řešení inkontinence stolice
Konzervativní metody léčby fekální inkontinence se opírají zejména o zaléčení souvisejících potíží, kterými může být průjem a zejména chronická zácpa. Jako řešení zácpy ale nejsou pro pacienty trpící inkontinencí vhodná dráždivá laxativa, ta mohou problém naopak zhoršit. Léčbě a opatřením pro prevenci zácpy se podrobněji věnuje článek:
Přejít na článek: Jak na zácpu
Další nedílnou součástí léčby je rehabilitace svalů pánevního dna a jejich posílení. Provádí se pod vedením fyzioterapeuta a využívá metody biofeedbacku. Biofeedback je vlastně sledování zpětné vazby. Jde tedy o metody měřící zda pacient rehabilituje správně a účinně.
Konzervativním postupem při inkontinenci stolice je rovněž využívání inkontinenčních pomůcek. Pacienti s inkontinencí stolice si vybírají inkontinenční prostředky s vyšší savostí. Jsou pro ně vhodné jednorázové kalhotky na únik stolice ale i vložné pleny používané v kombinaci s fixačními kalhotkami. Pacienti s diagnostikovanou fekální inkontinencí spadají vždy rovnou do 2. nebo 3. stupně inkontinence a mají tak nárok na úhradu inkontinenčních pomůcek od zdravotní pojišťovny při předepsání na poukaz. Další kompenzační pomůckou jsou anální tampony. Nejde ale o pomůcku vhodnou k dlouhodobému použití a při nošení může být navíc značně nekomfortní.
Rektokéla je výchlipka konečníku, která nejčastěji vzniká u žen jako vyboulení konečníku směrem do pochvy. Jako taková může způsobovat problémy s vyprazdňováním. Příznakem rektokély u žen mohou být i bolesti při pohlavním styku. Řeší se posilováním pánevního dna, úpravou stravy a pokud nedojde ke zlepšení, přistupuje se k chirurgické operaci rektokély.
Prolaps rekta je pak vyhřeznutí části konečníku ven, které je třeba řešit operací. Oba případy provází potíže s neúplným vyprázdněním i inkontinencí stolice. Rovněž v obou případech bývá příčinou oslabené pánevní dno a chronická zácpa.
Chirurgické řešení inkontinence stolice
Operační léčba následuje v případě, že konzervativní řešení inkontinence stolice není možné nebo dostatečně účinné. Existuje několik typů zákroků, které lékař indikuje pacientovi podle příčiny inkontinence stolice. Vysokou účinnost mají nervově stimulační techniky, při kterých se pacientovi implantuje speciální implantát vysílající elektrické impulzy stimulující činnost nervů v oblasti konečníku. Tato metoda sakrální neuromodulace má vysokou účinnost a dlouhodobý efekt.
Dalšími chirurgickými metodami jsou rekonstrukce svalů svěračů nebo konečníku. V případě silné inkontinence stolice 3. stupně představuje řešení i vytvoření stomie neboli umělého vývodu střeva. Péče o stomii je totiž ve srovnání s těžkou inkontinencí pro pacienta výrazně přijatelnější. Díky pokročilým stomickým pomůckám pacienti mohou žít plnohodnotný život s minimem omezení. Více informací k péči o stomii a stomickým pomůckám se dozvíte i v našem článku:
Přejít na článek: Co je stomie
Jak můžete sami s inkontinencí stolice bojovat a jak jí předcházet
Lidé s problémy s udržením stolice často omezují příjem potravy ve snaze předcházet nežádoucí příhodě. Není to ale ideální ani udržitelné řešení. Co tedy mohou dělat? Zaměřit se dá na složení jídelníčku, péči o zdravé zažívání i pohyb. Tím vším se dá předcházet i bojovat s inkontinencí.
Buďte připraveni
Vyrážíte-li mimo domov, noste s sebou na převlečení náhradní spodní prádlo nebo se vybavte inkontinenčními kalhotkami. V dnešní době jsou již velmi diskrétní a mnohé modely i vypadají jako běžné spodní prádlo. Na neznámých místech se vždy preventivně porozhlédněte, kde se nacházejí toalety, ať se v případě urgence nezdržujete jejich hledáním.
Upravte jídelníček
Ve stravě se vyhýbejte projímavým složkám jako jsou umělá sladidla na bázi cukerných alkoholů jako sorbitol, xylitol, erythritol a také fruktóze. Někteří pacienti se vyhýbají i jistým druhům ovoce jako hrušky, švestky nebo třešně. U jiných působí dráždivě kořeněná jídla, projímat mohou i jídla s vysokým obsahem tuků. Doporučuje se hlavně ze začátku vést jídelní deník, do kterého si pacient zapisuje všechny snězené potraviny, a v případě úniku stolice si může vyhodnotit, které složky stravy mu individuálně nesednou. Z hlediska velikosti porce se doporučuje preferovat více menších porcí během dne.
Nesnadnou otázku představuje vhodné množství vlákniny. Vláknina je totiž zcela nezbytná pro zdravé zažívání a prevenci zácpy, a proto je nezbytnou součástí jídelníčku. Příliš mnoho vlákniny najednou ale může u některých pacientů vyvolat potíže s nadýmáním. Plynatost a únik stolice spolu ale často souvisí. Doporučit se proto dá konzumovat vlákninu pravidelně v menších dávkách a preferovat zejména vlákninu rozpustnou. Velmi prospěšná mohou být také probiotika podporující fungování střevního mikrobiomu a normální trávení.
Rovněž důležitý je i pitný režim. Nedostatek tekutin je častý spouštěč zácpy, pijte proto dostatečně a pravidelně během dne. Z nápojů se ale vyhýbejte kávě, protože kofein, který obsahuje, může zrychlovat pohyb střev a podporovat relaxaci svěračů. Stimulační efekt na střevní peristaltiku má také alkohol, který je navíc dlouhodobě toxický pro nervové buňky včetně těch kontrolujících konečník. Proto se vyhýbejte i alkoholickým nápojům. Další dráždivou látkou je pak nikotin, proto je vhodné i zanechat kouření.
Nácvik pravidelného vylučování
Pravidelná defekace je zásadním opatřením proti zácpě i pro správné fungování střeva. Nácvik pravidelného vylučování je proto velmi důležitým režimovým opatřením. Dlouhodobě tento nácvik pomáhá obnovit kontrolu nad vylučováním a kontinenci.
Pečujte o svaly pánevního dna
Fyzická aktivita brání ochabování svalů. Velmi důležité jsou v kontextu inkontinence zejména svaly pánevního dna. Posilovat je můžete například s využitím Kegelových cviků. S rehabilitací a jednotlivými cvičeními jak zpevnit svěrač a posílit pánevní dno vám může pomoci fyzioterapeut.
Pečujte o pokožku v okolí konečníku
Inkontinence je vždy výzvou pro intimní hygienu. Důsledná a šetrná péče o okolí konečníku vám může pomoci zmírnit podráždění a předcházet opruzení.
ZDROJE
- Anismus. Online. Cleveland Clinic. 2022. Dostupné z: https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/23138-anismus-dyssynergic-defecation. [cit. 2025-03-13].
- Léčba inkontinence stolice. Online. Dostupné z: https://defekace.info/sluzby/inkontinence-stolice/. [cit. 2025-03-13].
- Moderní léčba fekální inkontinence. Online. MEDICAL TRIBUNE. 2017. Dostupné z: https://www.tribune.cz/archiv/moderni-lecba-fekalni-inkontinence/. [cit. 2025-03-13].
- Únik stolice: problém, o kterém se moc nemluví. Správná léčba ale dokáže vrátit pacienty do normálního života, i bez plen. Online. Naše zdravotnictví. 2023. Dostupné z: https://nasezdravotnictvi.cz/aktualita/unik-stolice-problem-o-kterem-se-moc-nemluvi-spravna-lecba-ale-dokaze-vratit-pacienty-do-normalniho-zivota-i-bez-plen. [cit. 2025-03-13].
- VRANÍKOVÁ, Barbora; KOVÁČIK, Andrej a SVAČINOVÁ, Petra. Zdravotnické prostředky pro inkontinentní pacienty II.: Sběrné a další neabsorpční pomůcky. Online. Praktické lékárenství. 2021. [cit. 2025-03-13].
Sdílejte tento článek

Nabídka BENU lékárny
Seni Fresh neutralizátor zápachu 500ml
- Inkontinence
- Zdravotnické potřeby
Skladem na e‑shopu
245 Kč
Dailee Bed Premium AIR podložky 60x90cm 30ks
- Zdravotnický prostředek
Skladem na e‑shopu
409 Kč
MoliCare Skin Ochranná pěna 100ml
- Péče o tělo
- Intimita
Nedostupné
189 Kč
SENI SAN PLUS PLENY VLOŽNÉ ABSORPČNÍ PRODYŠNÉ ANATOMICKY TVAROVANÉ
- Inkontinence
- Intimita
Skladem na e‑shopu
563 Kč
Kalhotky Absorpční ID Pants Intime Medium Super boky 80-120cm,1395ml,prodyšné,12KS
- Inkontinence
Skladem na e‑shopu
371 Kč
LIVSANE Psyllium přírodní rozpustná vláknina 200g
- Zažívání
- Doplněk stravy
Skladem na e‑shopu
149 Kč

Dotazy z BENU poradny
-
29. 07. 2019
Syndrom dráždivého tračníku
Dobrý den, podle všeho trpím syndromem dráždivého tračníku - dle gastroenterologického vyšetření, při kterém nebyl nalezen žádný problém a doktor mi tak doporučil dietu FODMAP.
Mým jediným problémem je nafouklé břicho, a to už po dobu 4-5 měsíců. Poslední 4 týdny držím FODMAP dietu, ale břicho pořád stejné, nafouklé, a to celý den. Doporučil byste mi nějaký přípravek, který by mne dokázal zbavit plynatosti?? Již jsem zkoušel: Meteosmasmyl, Duspatamin, Degasin - vše bez jakéhokoliv zlepšení.
Děkuji -
17. 10. 2020
Stále mám průjem
Dobrý den chtěla bych se zeptat. Od pondělí mám prujem dva dny byli i teploty ted uz teploty nejsou ale bohuzel i pres endiaron nebo loperon stale prujem. Je neco co by bylo účinnější nebo mam jit radsi k lékaři? Dekuji.
-
18. 11. 2020
Bolest v konečníku a průjmy
Dobrý den chtěla bych se zeptat dneska jsem bohužel měla bolest břicha a průjem a asi tak 3 h to trvalo vždy to přestalo chvíli pak znova a tak dále furt, měla jsem vodnaty a dotoho když sem tlačila tak tak měla velké tlaky v konečníku že sem raději nechtěla ani tlačit ale měla jsem průjem a přesto jsem musela velké bolesti v konečníku při tlačeni, bolest břicha ustoupil po průjmu) můžete něco doporučit něco dobrého co pomůže hned na ten průjem a bolest v konečníku děkuji
-
04. 04. 2021
Co na opruzeninu při inkontinenci?
Dobrý den, prosím, mám doma babičku po mrtvici, špatně chodící, jen pár kroků s chodítkem, plná inkontinence 3. stupeň. Má velký problém s opruzeninami v oblasti genitálií a mezi nohama i na hýždích. Používala jsem na očištění čistící pěnu UNIXDERMA a pak zinkový krém stejné značky. Stále se to horšilo, teď používám Imazol krémpasta. Prosím, co mi ještě můžete poradit, aby se ty opruzeniny nedělaly? Nebo, alespoň se trochu zatáhly? Pleny měníme opravdu často a také samozřejmě často čistíme a mažeme. děkuji za radu
-
25. 01. 2024
Tuhá stolice v konečníku
Chci se zeptat čím to může být a jak řešit když stolice se nahromadí a ZKAMENÍ u konečníku takže nejde ven. Děkuji
-
30. 09. 2024
výběr kalhotek na únik stolice
Dobrý den. Můj 79 letý tatínek má dva roky alzheimerovu nemoc.
Poslední měsíc se pokakává. Běžně nosí trenky, takže " nehody jsou všude. Prostě to vyteče, mívá řidkou stolici. Můžete mi poradit, jaké kalhotky objednat. Nemám s tím zkušenosti. Jsou jen na moč? Nebo jsou i na stolici? Mockrát děkuji

Další články o zdraví

Dobrý den,
při vašem onemocnění je vhodné dlouhodobé užívání probiotik. Můžete vyzkoušet registrovaná lék Hylak forte (užívá se 3xdenně 2 ml a při zmírnění potíží v dávce poloviční) nebo z doplňků stravy např. Biopron IB-Symbio + S.Boulardi (v dávkování 1-2 tobolky s jídlem). Dále lze vyzkoušet trávicí enzymy: např. Pangrol (v dávce 1-2 tablety s větším jídlem - tzn 2x-3x denně ) či Pancreolan, kde se užívají těsně po jídle 1-2 tbl, popř. po větším jídle je možno dávkování zvýšit na 3-4 tbl. Z bylinek, pokud nemáte pálení žáhy, můžete vyzkoušet mátový čaj.
Přeji Vám, ať najdete, co nejrychleji přípravek na zmírnění vašich neduhů.
Mgr. Naďa Spratková
vedoucí lékárník Benu lékárna Frýdek Místek
Walmark Biopron IB-Symbio + S.Boulardi
Hylak forte
Pangrol 20000
Pancreolan forte