Interakce čaj a statiny

    • Dotaz pro lékárníka
    • Interakce
    13. 02. 2022

    Dobry den, prislo mi na vitakartu ozp upozornění ze pokud beru Rosuvastatin, nesmímpit zeleny caj. Zajimave 10 let mi to nikdo nerekl. Prosim, existuje jiny lek na cholesterol, kde bych zeleny caj mohla pit. Dekuji

    Dobrý den.

    V databázi taková informace není.

    V diplomové práci INTERAKCE VYBRANÝCH PŘÍRODNÍCH LÁTEK S KONVENČNÍMI LÉČIVY (Elika Mottlová, FAF CUNI, 2019) jsem nalezl tento odstavec, kde je však zmíněno, je to zatím dostatečně neprozkoumaná interakce a očekává se nízká závažnost.

    5.3.1 ZELENÝ ČAJ – CAMELLIA SINENSIS (Theaceae) V posledních letech stále více lidí užívá zelený čaj a jeho extrakty z důvodu předpokládaného příznivého působení na lidské zdraví a také jako prevenci rozvoje kardiovaskulárních onemocnění. Nicméně několik experimentálních studií zaznamenalo, že pravidelné užívaní zeleného čaje s vysokým obsahem katechinů, zejména epigallocatechin gallatu (EGCG), může potenciálně ovlivnit účinek některých současně podaných léčiv. Farmakokinetické lékové interakce při současném užívání zeleného čaje byly patrné například u simvastatinu, rosuvastatinu, sildenafilu, a takrolimu. Čajové katechiny pravděpodobně zvýšily expozici simvastatinu, sildenafiul a tacrolimu inhibicí střevního metabolického izoenzymu CYP3A4 a exluxního P-glykoproteinu a naopak snížily expozici roauvastatinu a nadololu inhibicí 44 střevního influxního OATP1A2 transportéru. Je však důležité zmínit, že tyto interakce byly stanoveny na základě farmakokinetických studií a vliv čajových katechinů na expozici současně podaných léčiv byl mírný. K přesnějšímu pochopení a určení klinické relevantnosti těchto interakcí jsou zapotřebí další studie, včetně studií popisujících interakce s katechiny v závislosti na dávce a době jejich užívání.79

    Cituje studii Update of green tea interactions with cardiovascular drugs and putative mechanisms, (, která též cituje jinou studii), v níž je uvedeno, že je zde v průměru snížení hladin léku cca o19%. Zrovna u statinů to ale není ekvivalentní snížení účinku. Statiny násobně ztrácí účinnost s vyšší dávkou (10mg ► 100%, 20mg ► 150%, 40mg ► 175%, , 80mg ► 190%). 

    Co dělat? Není třeba dělat nic. Onemocnění má nějaký cíl léčby )v tomto případě prevence cévních onemocnění, snížení hladin cholesterolu). A pokud jej lékař nedosáhne, upraví vám adekvátně dávku léku. 

    Perličkou je, že k této interakci vůbec nemusí dojít. Celá interakce spočívá v inhibici tranportérů ze střev do krve, záleží tedy, kdy čaj pijete. Pokud si vezmete první léky a až poté podáváte čaj, k interakci nemusí vůbec docházet, protože je časově omezená. 

    Podobné interakce jsou i u Simvstatinu kde dochází ke zvýšení hladin o 22%. Podobné to bude u atorvastatinu, kde bych čekal zvýšení kolem 10%. Zvýšení je zde proto, že interakce probíhá jiným mechanismem.

    S pozdravem.
    Mgr. Václav Navrátil
    vedoucí lékárník Olomouc

    šipka Mgr. Václav Navrátil

    Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, OC Galerie Moritz, 8. května zobrazit odpověď skrýt odpověď

Zeptejte se přímo našeho lékárníka Zpět do poradny


Dotazy z BENU poradny

Dotazy z BENU poradny

    • Dotaz pro lékárníka
    • Cholesterol a krevní tlak
    17. 12. 2021

    Zvýšená hladina cholesterolu a čím nahradit statiny?


    Dobrý den, chtěla bych se zeptat, čím podpořit účinek strav. doplňku
    Vegapure Cardio u manžela (48 l.) se zvýšeným Cholesterolem 6,21,
    Triacylglyceroly 2,16; HDL cholesterol 0,92; LDL cholesterol 4,3, jehož
    otec měl infarkt v 55 letech a od 70 let chronické srdeční selhávání (na
    které i nakonec zemřel). Manžel nemůže užívat statiny kvůli incidenci s
    Tamalisem - snaží o dietu a hýbat se a dlouhodobě bere Vegapure. To vše
    do jisté míry i pomáhá, ale bohužel ne dostatečně. Rádi bychom tedy
    zkusili přidat k Vegapuru ještě nějaký další přípravek. Napadl nás např.
    Arterin nebo eventuálně Cholestmizin. Jaký je prosím na to Váš názor či
    co jiného byste doporučili? Děkuji.

    Dobrý den,

    doplňky na snížení hladiny cholesterolu jako Arterin či Cholestmizin obsahují červenou rýži a účinnou složkou Monakolin K, což je molekula statinu. Takže žádný takový přípravek bych Vašemu manželovi nedoporučila. Vegapure je dobrá volba. Co se týká cholesterolové diety. Tady panují určité zažité "mýty". Při zvýšené hladině cholesterolu by strava i nadále měla obsahovat tuky, protože ty jsou základní stavební kameny pro všechny buňky, jejich membrány. Pokud je strava chudá na tuky, tělo musí tyto tuky vytvořit v játrech a transportovat krevním oběhem na patřičná místa. Ale je důležité volit kvalitu přijímaných tuků.

    Co je třeba zcela zásadně omezit, či vyloučit jsou jednoduché cukry (bílé pečivo a sladkosti). Volit sacharidy s malým glykemickým indexem. Čili celozrnné. Takové, které jsou navázané na vlákninu a zpomalují jejich vstřebávání. Takovou stravou nebude zároveň přetěžována slinivka. Dále bych ráda upozornila na další "mýt" ve stravování. Daleko prospěšnější jsou tučné jogurty, tvarohy.... odstraněný tuk je nahrazen většinou škroby, které mají na tělo horší dopad než původně obsažené tuky.
    Tyto informace berte jako vodítko a nastíněné proberte s  výživovým poradcem, který je v této problematice větším odborníkem.
    A ano, aktivní pohyb je zásadní pro hladinu cholesterolu. I to je správná cesta.
    Nastíněný postup snížení hladiny cholesterolu je velmi pozvolný. Efekt nebude patrný během týdne,či měsíce. Je to pomalá, ale tělo nijak zatěžující cesta. Jestli to funguje může kontrolovat lékař na pravidelných prohlídkách nebo si můžete kvalitně nechat a ověření změřit cholesterol a jeho složky (lipidový profil) v BENU Centrech prevence.

    Je třeba najít taková opatření, která je schopný Váš manžel dlouhodobě (až doživotně) udržet. Nemá smysl se "trápit", aby jste se za nějaký čas vrátili k původním zvykům. Je lepší udělat menší, ale udržitelnou změnu, než zásadní, kterou nevydržíte. I malé kroky jsou kroky a je zásadní být přesvědčen o jejich prospěšnosti. A hlavně chtít to pro své tělo udělat. Ono nám to v budoucnu vrátí.

    S pozdravem
    Mgr. Petra Rezková
    lékárník BENU, Praha 9 CČM

    šipka Mgr. Petra Rezková

    Na dotaz odpověděla Mgr. Petra Rezková , Praha 9, OC Černý most, naproti Globusu zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Cholesterol a krevní tlak
    03. 03. 2022

    Přírodní snížení chlesterolu

    Dobrý den, při odběrech krve mi byl nalezen zvýšený cholesterol. Celkový 6,19, HDL - 2,5, LDL - 3,31. (41let). Dostala jsem předpis na léky, ale chtěla bych cholesterol snížit přírodně. Jsem hubené postavy, denní pohyb, snažím se stravovat zdravě. Je prosím nějaký přírodní přípravek, který by snížil cholesterol bez léků? Moc děkuji

    Dobrý den.

    Zcela jistě jsou účinné přípravky s obsahem fermentované červené rýže. (Bioaktivní červená rýže, Cholesten, Arterin, Armolipid, Cannamediq, CholePRO....). Tato látka (Monakolin K) je přírodního původu, je však chemicky identická s látkou Lovastatin. Je to lék ze skupiny statinů a je to ten nejstarší, který se, vzhledem ke svým nevýhodám, již v praxi u nás nepoužívá. Je třeba tedy dodržovat všechna opatření, která s tím souvisí. Pozor je třeba dát na kombinace s některými léky, např. antibiotiky. Zároveň se může objevit svalová slabost či závažnější poškození svalové tkáně. Zcela nevhodná je pak kombinace se syntetickými léky.

    Snížit množství tuků lze také příjmem omega 3 a 6 mastných kyselin (zdroj zejm. rybí tuk). Ze schválených zdravotních tvrzení je však patrné, že tohoto kýženého účinku dosáhneme až při konzumaci 2g EPA a DHA/den. Např. u nejvíce prodávané Omega3 od Fy. Walmark, by jste denně musela zkonzumovat sedm kapslí. 

    Poslední možností jsou fytosteroly. Zde exceluje přípravek Vegapure, který má nyní inovované složení, je bez rizik a stačí 1-2 kapsle denně. Podobně je na tom i Arterin cholesterol. I zde jsou steroly, avšak v nedostatečné dávce, účinek tedy zajišťuje zatím neověřený artyčok.

    S pozdravem.
    Mgr. Václav Navrátil
    vedoucí lékárník Olomouc

    šipka Mgr. Václav Navrátil

    Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, OC Galerie Moritz, 8. května zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy