SPÁLA A SPÁLOVÁ ANGÍNA – JAK SE PROJEVUJÍ?
Spálu nejčastěji považujeme za dětskou nemoc. Opravdu platí, že nejčastější je spála u dětí ve věku 4–10 let. Po prodělání spály nezůstává proti tomuto onemocnění celoživotní imunita. Nakazit se proto dá opakovaně a onemocnět mohou i dospělí. Spála se navíc vyskytuje ve dvou formách jako spálová angína nebo jako ranná spála. Jaké má spála příznaky, co ji vyvolává a jak ji léčit?
5 minut čtení
Co je spála
Scarlatina neboli spála je bakteriální infekční onemocnění. Způsobuje ho tzv. spálový bacil, což je Streptococcus pyogenes skupiny A patřící mezi beta-hemolytické streptokoky. Dříve bez dostupnosti potřebné léčby šlo o velice závažnou infekci. I v dnešní době může její zanedbání zanechat závažné následky.
Přenos spály
Spála jakožto vysoce nakažlivé infekční onemocnění se dokáže velmi rychle šířit v kolektivech. Přenos probíhá pomocí kapének vzduchem. Bakterie ale může ulpívat také na předmětech, kterých se nemocný dotkne neumytýma rukama nebo na kterých se kapénky zachytí.
Spálovou angínou mohou šířit také bacilonosiči. Bacilonosič je člověk infikovaný streptokokem, u kterého ale bakterie nevyvolá žádné příznaky onemocnění. Nakazit vás může také nemocný, u kterého se zatím spála neprojevila. Toto období před projevením symptomů se označuje jako inkubační doba spály. V případě spálové angíny inkubační doba trvá obvykle 2–5 dní, někdy ale až 7 dní.
Jak dlouho je spála infekční? U spálové angíny infekčnost výrazně závisí na léčbě. Po nasazení antibiotik infekčnost přetrvává asi 2 dny. Pokud ale není spálová angína léčena, může být pacient infekční i několik týdnů!
Prevence spály
Jako u mnohých respiračních onemocnění spočívá prevence spály v důkladném mytí rukou a vyhýbání se kontaktu s nemocnými osobami. V případě šíření spály žádné očkování, které by před infekcí chránilo, nemáme. Kvůli vysoké nakažlivosti někdy ani důsledná hygienická opatření chycení spály nezabrání. Hlavně v dětských kolektivech se spála může velice rychle šířit. Dostala se proto i na seznam dětských nemocí pod přezdívkou Druhá nemoc.
Zajímá vás víc o tzv. 7 prvních dětských nemocech? Přečtěte si o nich více v našem samostatném článku.
Přejít na přehled prvních dětských nemocí
Příznaky spály
Onemocnění vyvolané spálovým bacilem se může projevit s různou razancí. Pokud se s ním především děti setkávají poprvé, projeví se jako spálová angína doprovázená spálovou vyrážkou. U lidí, kteří se setkávají se spálou už poněkolikáté, jsou symptomy spály spíše mírné. Proto spálová angína u dospělých příznaky připomíná často běžné respirační onemocnění a probíhá jako spálová angína bez vyrážky. Není ale vyloučené, že by spála u dospělých nemohla probíhat i s vyrážkou. Obzvláště u lidí s oslabenou imunitou nebo pokud člověk narazí na streptokoka jiného podtypu, se může se i spálová vyrážka zopakovat. Jaké se dají pozorovat u spály příznaky?
- Angína
Bolest v krku a zánět mandlí čili angína je typickým projevem spály. Bolesti v krku mohou být velice intenzivní a doprovázené bolestí při polykání. Sliznice uvnitř úst je velmi podrážděná a má červenou barvu, na mandlích jsou viditelné čepy a hnisavé povlaky.
- Horečka a zimnice
Vysoká tělesná teplota je vyprovokovanou odpovědí imunitního systému na bakteriální nákazu. Horečky při spále mohou dosahovat velmi vysokých hodnot.
- Bolest hlavy
Bolest hlavy je častý nespecifický příznak doprovázející ostatní typické spálové symptomy.
- Únava
Stejně jako bolest hlavy je i výrazná schvácenost nespecifickým příznakem probíhající bakteriální nákazy.
- Zvětšení mízních uzlin na krku
Imunitní systém pracující na plné obrátky je možné „vidět“ i zvenku v podobě oteklých mízních uzlin v oblasti probíhající infekce tedy na krku. Zvětšené lymfatické uzliny jsou často bolestivé na dotek.
- Nevolnost a bolesti břicha
Zažívací potíže v průběhu infekce trápí hlavně menší děti. Často jsou to bolesti bříška nebo i zvracení.
- Spálová vyrážka
Velmi specifický příznak ukazující na infekci spálou je spálová vyrážka. Projevy spálové vyrážky začínají v oblasti břicha a podbřišku. Vyrážka způsobená spálou se popisuje jako červená krupička podle drobných hustě rozesetých pupínků a hrubé pokožky na dotek.
Za její vznik může toxin produkovaný bakteriemi streptokoků, který poškozuje drobné cévy v kůži. Z oblasti břicha se spálová vyrážka rozšiřuje na trup, podpaží a vnitřní strany stehen. V obličeji se projevuje rudými tvářemi, pomyslný trojúhelník pod nosem a okolo úst ale zůstává nápadně bílý.
Spálová vyrážka se během asi 4 dnů začne sama ztrácet. Kůže se hlavně v oblasti nohou a rukou má tendenci sloupat. Svědění spálové vyrážky není obvyklé, proto pokožku není třeba nijak zvlášť ošetřovat. Pokud by se svědivé projevy vyrážky přeci jen dostavily, je možné podat dítěti antihistaminika, aby se zabránilo škrábání a poranění pokožky.
- Malinový jazyk
Projevy spály viditelné na jazyku jsou dalšími typickými symptomy, které mohou jejího původce prozradit. Na začátku infekce se objevuje jen bílý povlak na jazyku, který je možné pozorovat u mnoha infektů. Přibližně 3. den se u spály ale barva jazyka změní. Povlečený jazyk se totiž olupuje a barva se přeměňuje na intenzivně červenou až s nádechem do fialova. Výsledné zbarvení proto doopravdy napodobuje odstín malin. Tento projev spálové vyrážky na jazyku se může označovat (rovněž po ovoci) i jako jahodový jazyk. Kromě syté barvy jsou totiž na jazyku výrazné papily, které mohou evokovat podobnost s jahodovými semínky.
- Bílé skvrny na nehtovém lůžku
Mezi typické příznaky, kterými jsou u spálové angíny vyrážka nebo malinový jazyk, lze počítat i bílé pupínky v okolí nehtů (tzv. Šrámkův příznak), přestože je trochu méně nápadným spálovým projevem. Někdy se tyto bílé flíčky u dětí objevují i v okolí oušek. Tento projev spontánně odezní, když se i ostatní symptomy spály začnou lepšit.
Ranná spála
Ranná spála představuje specifickou formu průběhu spálové nákazy. Vstupní cestou spálových bakterií do těla v tomto případě není sliznice dýchacích cest, streptokokové bacily proniknou přímo do krve přes poraněnou kůži. Typicky může jít o popáleninu.
Streptokoková infekce se v případě ranné spály rozvíjí extrémně rychle. Projevy se dostavují už během 12 hodin. Typický příznak, kterým je bolest v krku, v tomto případě ale může zcela chybět nebo se objevuje až se zpožděním.
Léčba spály
Jak se léčí spála? Odpověď je jednoduchá. Stejně jako u jiných bakteriálních infekcí je nutné nemocnému začít podávat antibiotika. Antibiotická léčba trvá obvykle alespoň 10 dnů, během ní je nutné dodržovat klidový režim. Vhodné je podporovat během antibiotické léčby střevní mikroflóru podáváním probiotik.
Současně je nutné tlumit doprovodné symptomy infekce, především na vysoké horečky podat vhodné léky s antipyretickým účinkem. Je možné používat i pastilky, spreje nebo kloktadla na tlumení bolesti v krku. Pokud se u nemocného objeví svědivá vyrážka, je rovněž vhodné podat antihistaminikum potlačující svědění. Častěji ale u spály vyrážka není bolestivá ani nesvědí a nevyžaduje tedy žádnou léčbu.
Pojali jste podezření na spálu u sebe nebo u svého dítěte? Bez odkladu vyrazte k lékaři. Avšak než dorazíte do ordinace, telefonicky lékaře kontaktujte. Kvůli vysoké nakažlivosti spály není vhodné, abyste čekali v čekárně mezi dalšími pacienty. Lékař nebo sestra vás nasměrují do čekárny pro infekční pacienty nebo objednají na konkrétní čas.
Pokud se diagnóza spálové angíny potvrdí, antibiotická terapie bude nutná. Nutnost nasazení antibiotik lze také ověřit pomocí jednoduchého CRP testu. Současně je při spále nutná izolace trvající minimálně 8 dní.
Léčba spálové angíny v těhotenství
Onemocnění spálou v těhotenství nepředstavuje žádná speciální rizika. Protože jde však o chorobu vyvolávající horečky, musí budoucí maminka vysoké teploty pohotově tlumit nejlépe lékem s obsahem paracetamolu. Pokud jste těhotná, vyhledejte lékaře co nejdříve, aby mohla být rychle zahájena antibiotická léčba. Lékař vám vybere pro léčbu spály taková antibiotika, jejichž užívání nepředstavuje žádné riziko pro miminko.
Spálový bacil se nejvíce šíří mezi dětmi školního a předškolního věku. Děti se spálou nejen snadno nakazí, ale spáloví streptokoci se u nich také vydatně množí. Do vyššího rizika chycení spálové angíny se proto dostávají také jejich rodiče nebo další dospělí, kteří přichází s dětmi často do kontaktu například v rámci své práce – učitelé, dětští lékaři a jejich sestřičky, zaměstnanci dětských domovů nebo lektoři zájmových kroužků a trenéři.
Komplikace spálové angíny
Streptokokové angíny včetně spály jsou nebezpečné nejen svými vlastními projevy, ale také rizikem vzniku následných komplikací. Infekce bakteriemi se může rozšířit do dalších částí dýchacího ústrojí. Obzvláště nebezpečná je infekce dolních cest dýchacích vedoucí v nejhorším případě až k zápalu plic. Infekce se může rozšířit také do středního ucha.
Nebezpečnou komplikací je syndrom toxického šoku, což je velmi silná reakce na bakteriální toxiny provázená vysokou horečkou, která se může rozvinout až do životu nebezpečného šokového stavu.
Pozdní streptokokové komplikace
Ani po úspěšném zotavení ze spály ještě nemusí být vyhráno. Velké riziko totiž představují u spály následky, objevující se až s odstupem po jejím vyléčení. Streptokoková infekce někdy spustí tvorbu imunitních protilátek, které začnou poškozovat některé vlastní tkáně těla. I když tedy spálové bacily byly vyhubeny, může se za 2–4 týdny po prodělání spály objevit neinfekční zánětlivé poškození ledvin (glomerulonefritida).
Chybná imunitní reakce po prodělání spály může stejně tak způsobit rozvoj příznaků revmatické horečky. V tomto případě protilátky vytvořené v důsledku spály poškozují nejčastěji klouby nebo srdeční sval. Pravděpodobnost vzniku následných komplikací spály je nižší, pokud se léčba spály antibiotiky zahájí včas. Pokusy o přechozenou spálu proto mohou dopadnout fatálně. Při podezření na spálu je nutné navštívit lékaře co nejdříve.
Léky na bolest v krku Léky na imunituPřečíst si o angíně
ZDROJE
- Spála. NZIP [online]. [cit. 2023-12-06]. Dostupné z: https://www.nzip.cz/clanek/632-spala
- BOMBEROVÁ KÁNSKÁ, Petra. Spálová angína – příznaky, komplikace a léčba. EUC [online]. 2023 [cit. 2023-12-06]. Dostupné z: https://euc.cz/clanky-a-novinky/clanky/spalova-angina-priznaky-komplikace-a-lecba/
- Scarlet Fever: All You Need to Know. Online. Centres for Disease Control and Prevention. 2023. [cit. 2023-12-06]. Dostupné z: https://www.cdc.gov/groupastrep/diseases-public/scarlet-fever.html.
Sdílejte tento článek

Nabídka BENU lékárny
IBALGIN 200MG potahované tablety 24
- Volně prodejný lék
- Bolest
Skladem na e‑shopu
85 Kč
PARALEN SUS 24MG/ML perorální suspenze 100ML
- Volně prodejný lék
- Bolest
Nedostupné
175 Kč
LIVSANE Teploměr ušní a čelní 1ks
- Zdravotnický prostředek
- Chřipka a nachlazení
Skladem na e‑shopu
799 Kč
Panadol Extra Rapide 500mg/65mg, šumivé tablety na bolest a snížení horečky 12 tablet
- Volně prodejný lék
- Bolest
Skladem na e‑shopu
145 Kč
NUROFEN PRO DĚTI JAHODA 20MG/ML perorální suspenze 100ML II
Skladem na e‑shopu
185 Kč
Fenistil perorální kapky 1mg/ml při svědění pokožky 20ml
- Volně prodejný lék
- Alergie
Skladem na e‑shopu
199 Kč

Dotazy z BENU poradny
-
05. 03. 2020
Co si vzít při horečce, bolesti v krku a rýmě v 35. týdnu těhotenství?
dobry den mam dotaz jsem v 35tt tehotenstvi a chytla jsem nekde nejakeho bacila mam horecku bolest v krku a rymu co Muzu si vzit aby to preslo dekuji
-
10. 05. 2020
Co na bolest v krku při polykání,
Chtěla bych se zeptat včera odpoledne mě začalo bolet trošku v krku a v noci mě to začalo bolet víc cítím při polykání bolest v krku chtěla bych se zeptat co by mi rychle pomohlo aby nemoc netrvala dyl než 3 dny děkuji
Vážím 74
Jemi 17 za dva měsíce 18
-
10. 12. 2020
OPAKOVANÉ Angíny
Dobrý den,
pred dvema mesici jsem měl diagnostikovany zanet stredniho ucha, po tydnu se mi k tomu pridala angína, tak mi obvodní lékařka napsala penbene, pak jsem sel ještě na orl, ale už k jiné paní doktorce, protože mi pořád nebylo dobře... Ta mi rekla že zánět středního ucha to nejspíš nebyl, ale že to zpusobila agína a napsala znovu ještě jednu krabicku penbene. Po asi třetím prášku se mi udelala vyrážka na těle, tak mi bylo řečeno, at antibiotika vysadím, že na ně mám nejspíš alergii.. Dva měsíce byl klid a teď mám znovu angínu, opět nesnesitelnou bolest v krku, užívám od pondělí 7. 12 antibiotika doxybene, a bolest v krku stále neustupuje.. +používám orofar a ibalgin na sklidnění bolesti, ale ani toto tentokrát moc nepomáhá..Mohl bych poprosit, jestli by mi nemohl být doporučen nějaký pripravek nebo jestli vůbec něco existuje při častých angínách? Tyto angíny mám tak 7-8x do roka. Už si nevím rady, děkuji za odpověď. -
18. 08. 2022
Teplota u dětí střídání paracetamolu s ibuprofenem
Dobry den dcera ma 15 měsíců a ma teplotu 38.3 podala jsem ji paralen čípek ale teplota neklesá mame 9kg jak casto mohu podávat paralen nebo s cim popřípadě kombinovat děkuji vám za radu
-
24. 11. 2023
Streptokok bez příznaků
Dobrý den, šel jsem na prohlídku (žádné příznaky a zdravý), a dostal jsem test na streptokoka který vyšel pozitivní. mám antibiotika a nevím jestli je používat. Nemám žádné symptomy ani teplotu.

Další články o zdraví

Hodnocení
1 zákazník)
(Hodnotil-
Zajímalo by mě, jak je skutečně složíté rannou spálu odhalit. U nás ji obvoďák odhalil až při 3 návštěvě kdy malej už vypadal fakt hrozně. Přijde mi, že by odborník měl takovou nemoc poznat dříve.
Dobrý den,
Pokud máte horečku , můžete si vzít Paralen nebo Panadol tbl. - dávka 1tbl , nejdříve po 4 hod opakovat do maximální dávky 6 tbl. za den, na bolest v krku můžete použít tabletky na cucání Isla nebo Vincentka pastilky , vitamin C na podporu imunity a dostatek tekutin. Pokud bude horečka přetrvávat , tak doporučuji návštěvu lékaře.
S pozdravem
Mgr. Nesrstová Kristýna
vedoucí lékárník Benu Šternberk