Prevence migrén

    • Dotaz pro lékárníka
    • Bolest
    18. 05. 2021

    Dobry den snazim se dnizit cetnost migren a na internetu jsem se docetla, ze by mi mohl pomoci denni uzivani vit magne+b6 a pak b2. Je mozne tyto 3 vit uzivat denne jako doplnek stravy? Vim, ze vitaminu b 2 clovek musi uzit max 400g, coz je i v potravinach. Dekuji

    Dobrý večer,

    v prevenci migrén je doporučován hořčík v dávce 100-200 mg 3krát denně.

    Jsou známy i studie, kde se podával riboflavin - vitamín B2 2krát denně 200 mg. Jedná se o vitamín rozpustný ve vodě, takže se při doporučeném dávkování převitamínování bát nemusíte. Jen přípravky, které jsou na trhu obsahují mnohem nižší dávky a vy je musíte užívat v souladu s doporučením výrobce.

    Z bylinek bývá často doporučována kopretina řimbaba. Můžete vyzkoušet užívat např. kombinovaný přípravek  MigraNEURAX,  Užívá se 1-2tablety denně.

    Přeji hezký večer.

    Mgr. Naďa Spratková
    Benu lékárna Frýdek Místek

    MigraNEURAX

     

    šipka Mgr. Naďa Spratková

    Na dotaz odpověděla Mgr. Naďa Spratková , Frýdek-Místek, OC Frýda, Na Příkopě zobrazit odpověď skrýt odpověď

Zeptejte se přímo našeho lékárníka Zpět do poradny


Dotazy z BENU poradny

Dotazy z BENU poradny

    • Dotaz pro lékárníka
    • Bolest
    17. 06. 2021

    Co na opravdu silnou bolest hlavy migrénozního typu?

    Dobrý den, co byste mi poradili na opravdu silnou bolest hlavy migrenozního typu? Děkuji

    Dobrý den,

    existuje vícero léků na boelst hlavy s různými účinnými látky, nepíšete jestli jste již něco zkoušela. jednou z možností je zkusit Ibalgin rapid, který má nástup účinků kolem 15 minut, takže stihne účinkovat rychlo, aby se migréna nerozjela. Další možností je zkusit lék Migralgin, kde je kombinace vícero účinných látek na bolest. Doproučuji i preventivně užívat magnesium a taky můžete analgetikum zapít šumivým hořčíkem přímo v době potřeby. V případě, že tyto léky nejsou dostačující doporučila bych návštévu lékaře, který může pŕedepsat léky na báze triptanů na recept.

    https://www.benu.cz/ibalgin-rapidcaps-400-mg-mekke-tobolky-peroralni-mekke-tobolky-20x400mg

    https://www.benu.cz/magnesium-250-mg-pharmavit-peroralni-sumiva-tableta-20

    https://www.benu.cz/migralgin-peroralni-neobalene-tablety-20

    Další zdroje:

    S pozdravem
    Mgr. Veronika Hajduková
    Farmaceut specialista

    šipka

    Na dotaz odpověděla , Praha 10, K Pérovně zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Interakce
    07. 05. 2020

    Co na migrény?

    Dobrý den, jako prevenci migrén s aurou jsem se rozhodla užívat preparát z kopretiny řimbaby spolu s Tebokanem. Kombinace s gingkem mi přišla vhodná, jelikož i mimo migrény trpím na časté mžitky a závratě. Co mě ale trošku znepokojuje je fakt, že oba léky působí na srážlivost krve, proto nevím, zda je možné užívat je současně. Podotýkám jen stran anamnézy, že jsem řádně vyšetřena na neuro i na očním, dokonce i v trombocentru, žádné významné neduhy nemám :)

    Dobrý den,

    kopretina řimbaba se užívá k tlumení bolesti při migréně, ale i při chronické bolesti zad a páteře. V menší dávce při pravidelném používání opravdu může pomoci jako prevence vzniku migrén. Až u 70% uživatelů došlo k zmírnění bolesti či výskytu a četnosti migrenozních atak. Proto je i doporučováno užívat nejen při akutních potížích, ale právě i pravidelně v nízké dávce.

    Co se týče Tebokanu a obecně Gingko biloba, u něj bych byla opatrnější. Na jednu stranu zvyšuje krvácení, což jak vy píšete, o tom víte. Na druhou stranu bych se spíše obávala nežádoucího účinku Gingko - poruchy nervového systému - bolesti hlavy. Proto bych  se raději o vhodnosti užití poradila se svým ošetřujícím lékařem.

    S pozdravem
    Mgr. Jana Učíková
    vedoucí lékárník Rakovník, Husovo nám.

    šipka Mgr. Jana Učíková

    Na dotaz odpověděla Mgr. Jana Učíková , Rakovník, poliklinika, Husovo nám. zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Nežádoucí účinky
    11. 07. 2019

    Tinnitus, migréna

    Dobrý den, ráda bych se zeptala na užívání o cinnarizinu. DOstala jsem ho od neurologa 1/2 tabl. 75 mg na noc na tinnitus. Velmi mě vyděsilo upoornění na začátku letáku že muže následovat lehké bezvědomí. Jsem doma sama s dětmi a tak se obávám dávku užít, co si mám pod lehkým bezvědomím představit? Je řešení třeba najet nižší dávkou? Brala jsem betahistin a po něm mi nebylo dobře, možná i z důvodu obsahu laktozy, jsem alergik. V cinnarizinu je ovšem též, neexistuje náhrada? A dále jsem se dočetla, že cinnarizin by mohl pomoci i jako profylaxe migrény? V letáku to uvedeno není. Děkuji Vám za odpověd.

    Dobrý den,

    příbalový leták bohužel nemám k dispozici. Čerpám z podrobnějších informačních zdrojů a lehké kóma se tam nevyskytuje. Může se objevit vyšší spavost na začátku terapie, ale to se dá minimalizovat právě nastavenou večerní dávkou, kdy Vám tento nežádoucí účinek bude vadit nejméně. Je dobré se vyvarovat užívání jiných léků, které mají tlumivý účinek na centrální nervový systém a vyvarovat se alkoholu. Vám nastavené dávkování není nijak vysoké, rozhodně bych se nebála užívání. Samozřejmě alergie se vyskytnout může na cokoliv, ale to předem nezjistíte.
    Lék, který mě napadá na tinnitus bez obsahu laktózy, je s účinnou lákou extrakt z Ginkgo biloba ve formě roztoku. Jeho použití konzultujte s ošetřujícím lékařem.


    Další zdroje:

    S pozdravem
    Mgr. Petra Rezková
    lékárník BENU, Praha 9 CČM

    šipka Mgr. Petra Rezková

    Na dotaz odpověděla Mgr. Petra Rezková , Praha 9, OC Černý most, naproti Globusu zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Bolest
    • Těhotenství a kojení
    29. 10. 2020

    Migréna v těhotenství

    Dobrý den
    Chtěla jsem se zeptat je nějaký lék jiný než areálem na bolest hlavy co se smí užívat v těhotenství? Trpím na časté migrény a paralen mi moc nezabírá, děkuji.

    Dobrý večer.

    Omlouvám se za pozní odpověď. Jsme aktuálně zahlceni dotazy.

    Z léků je přijatelná ve 2. a 3. trimestru jen kombinace paralenu a kofeinu pod názvem Paralen Extra. Krátkodobě a v co nejmenším množství. Zkusit můžete i lokální plakaci olejíčku Migrenol. Jinak už mě napadá jen homeopatie, ale s tou vám opravdu neporadím.

    Paralen extra

    Další zdroje:

    S pozdravem.
    Mgr. Václav Navrátil
    vedoucí lékárník Prostějov

    šipka Mgr. Václav Navrátil

    Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, OC Galerie Moritz, 8. května zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Bolest
    30. 08. 2021

    Bolest spankove oblasti

    Dobry den uz skoro mesic me poboliva v pravem spanku jakmile se to rozjede nebo na to misto dotknu tak to zacne neste vic...jde to do cele pulky hlavy..nekdy prasek nezabere..muzete poradit z ceho to muze tak byt? Dekuji

    Dobrý den.

    pokud je to jednostranně lokalizované, lze předpokládat, že se jedná o migrénu. Typicky se pak bolest zhoršuje při pohybu, např. trhnutím hlavy. Pacient také nesnáší silné vjemy (vůně/pach, světlo...). Vyhledává vzduch a temno. Migréna může být různě dlouhá (i dny) a četná. Typická bolest je to pro ženy, které k tomu mají hormanální predispozici.

    Jedná se fakticky o edém (otok) mozku. Proto na něj špatně zabírají léky na bolest. Když už tak raději volte kombinace (Migralgin, Thomapyrin. Saridon...), každému všask sedne něco jiného. Je vhodné v úvodu podat co nejvyšší dávku (většinou 2tbl). Klíčové je také načasování. Léky fungují spolehlivěji pokud jsou podány již při prvních příznacích (dyskomfort, mžitky před očima - tedy tzv. Aura).

    Podstatně lepší je však se svěřit lékaři. Existují spolehlivé léky, které na migrénu fungují lépe a dají se s volněprodejnými kombinovat. Jsou však jen na předpis. Existují i preventivní léky, které snižují četnost záchvatů a le zejména se používají ty úlevové (jen při záchvatu). Existují ve formě tablet, na rozpuštění pod jazyk, ale také jako sprej do úst.

    Lékař rovněž může usoudit, že se jedná o jiný specifický typ bolesti hlavy (Např. tenzní, nádorová bolest...).

    S pozdravem.
    Mgr. Václav Navrátil
    vedoucí lékárník Olomouc

    šipka Mgr. Václav Navrátil

    Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, OC Galerie Moritz, 8. května zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Bolest
    15. 08. 2024

    Častá bolest hlavy, letní migrény z horka

    Dobrý den potřebuju poradit čím může být způsobené že mě často bolí hlava až do stavu migrény. Je to převážně v létě kdy je horko a pálí slunce. V zimě to mám jen málo kdežto v létě i denně. Samozřejmě beru prášky abych mohl ,, fungovat,, ale je to otravné že když vyjdu ven z baráku do ,,horka,, tak mě obvykle bolí hlava.

    Děkuji

    Dobrý den,

    migréna může vznikat jako neúměrné rozšíření cév v mozku. Když je horko, cévy mají větší sklon se rozšiřovat, proto je zde možná souvislost. 

    Mohlo by ale jít i o nedostatečnou hydrataci, která také může být spouštěčem migrény. V létě je proto potřeba úměrně navýšit příjem tekutin. Současně s tekutinami pocením tělo ztrácí minerální látky. Doporučila bych proto i je doplňovat, zejména hořčík. Důležitým preventivním opatřením je i dostatek spánku. 

    Zhoršení migrén v létě může souviset i s vlivy počasí (silnější intenzita světla, vyšší tlak vzduchu apod.). 

    S pozdravem
    Mgr. Petra Večeřová
    Lékárník BENU, Vinohradská Brno

    šipka Petra Večeřová

    Na dotaz odpověděl Petra Večeřová zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy