Co zvolit na alergii u kojící ženy?
-
06. 05. 2022
Dobrý den,
mám na Vás dotaz jaký druh prášků či nosní sprej na alergii je možné užívat v průběhu kojení (alergii mám pouze v jarním období). Miminku jsou 2 měsíce. Na alergii jsem užívala před otěhotněním Zodac a kapky do nosu Avamys.
Děkuji

Dotazy z BENU poradny
-
03. 01. 2020
Sinupret pro kojící matku
Dobrý den, paní lékárnice v jedné z Vašich lékáren mi na rýmu a zalehle dutiny doporučila Sinupret. Bohužel jsem ji zapomněla říct, že kojím. Az doma jsem z pribaloveho letaku zjistila, ze kojici zeny by ho nemely uzivat nebo by se měly poradit s lekarem/lekarnikem. Mohu ho tedy uzivat nebo byste mi doporucili neco jineho?
-
31. 10. 2020
Jaké bylinky nejsou vhodné pro kojící?
Dobrý den,
chci se zeptat, zda kojící ženy mohou veškeré bylinné čaje? Zajímá mě třeba jestli je vhodný čaj krk a mandle? -
27. 09. 2021
Antihistaminika při kojení
Dobrý den,
chci se zeptat, zda-li mohu při kojení užívat lék Cezera, mám 4 měsíční miminko. Cezeru jsem užívala dlouhodobě na chronickou kopřivku (cca 2roky), brala jsem 1 tabletu denně. Během těhotenství kopřivka vymizela, nicméně se nyní vrátila (můj lékař již předem avizoval, že se to stává). Mohu nyní Cezeru užít i když plně kojím? Bohužel se mi nedaří dovolat mému lékaři. Je případně jiné antihistaminikum, které mohu bezpečně užít?
Moc děkuji -
09. 05. 2024
Kortikoidové masti při kojení
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat na používání kortikoidových mastí na atopický ekzém při plném kojení- několik se kortikoidy dostanou do mléka a jaký to může mít na dítě vliv.
Mockrát děkuji
Dobrý den.
Dnes máme poměrně rozsáhlou databázi bezpečnosti léčiv při kojení LactMed (ENG)
Studován byl např.:
cetirizin (Zyrtec, Zodac, Analergin...) - Doporučuje se nárazové podání. Delší podávání může snížit tvorbu mléka. Existuje jedna studie, kde se podával dlouhodobě u kojících žen a to bez následků. Dětská verze je schválená od 2 let.
levocetirizin (Xyzal, Analergin NEO...) - je účinnou složkou cetirizinu, podává se v poloviční dávce. Bude tedy ještě o něco vhodnější než cetirizin, data o užití u kojících žen však aktuálně nemáme.
loratadin (Claritine...) - je doporučovaným lékem při kojení. Jen malý podíl se dostává do mléka a málo uspává. Přesto byly hlášeny případy ospalosti kojenců a jeden případ snížené tvorby mléka (nemusí souviset s lékem). Dětská verze je schválená od 2 let.
desloratadin (Dasmini...) - je účinnou složkou loratadinu. Podává se v poloviční dávce. Negativní efekty se tedy předpokládají ještě nižší než u loratadinu. Desloratadin je zároveň nejčastějším lékem na alergii, předepisovaným i u kojenců (oficiálně od 1 roku, Aerius sir, Jovesto sir.).
Při jedné studii, kde se sledovali různé léky na alergii (mohlo se však jednat o staré sedativní léky) se u cca 10% kojenců objevil výskyt kolik či podrážděnosti (nemusí souviset s podáním léku). U cca 2% byla pak hlášena ospalost ( to už s lékem zcela jistě souvisí).
U lokálních forem:
levokabastin (Livostin) - u lokálních forem se při nárazové aplikaci neočekávají problémy, i do těla matky se dostane jen minimální množství léčiva, u očních kapek je popsán jeden případ, kdy se dostal do mléka, avšak bez následků a v minimálním množství
azelastin (Allergodil, Azelastin-COMOD...) - u lokálních forem se při nárazové aplikaci neočekávají problémy, i do těla matky se dostane jen minimální množství léčiva
Je tedy zjevné, že krátkodobé podání nevadí u žádného z přípravků. Z tabletových forem bych zvolil jako nejvhodnější látku desloratadin. U lokálních forem je to jedno, vstřebávání ve výrazné míře se neočekává. Maximálně může dítě zaznamenat hořkou chuť léčiva v mléku. Léčiva jsou to obecně bezpečná, podávaná v nízkých dávkách. Žádný z nahlášených vedlejších účinků nevyžadoval lékařský zásah a vyřešil se jednoduše a rychle prostým vysazením léku. Počítejte však s tím, že výrobci si "chrání kůži" a u žádného léčiva nenajdete informaci v příbalovém letáku, že by lék byl vhodný pro těhotné a kojící ženy.
S pozdravem.
Mgr. Václav Navrátil
vedoucí lékárník Olomouc