Jde o nežádoucí účinek léku na cholesterol?

    • Dotaz pro lékárníka
    • Cholesterol a krevní tlak
    • Nežádoucí účinky
    15. 04. 2024

    Mám lék na cholesterol atorvastatin. Když si prášek vezmu po večeři a potom si lehnu, tak za 15 minut mám tlak na prsou. Tak jsem prášek vynechala a tlak na prsou nemám. Co mám dělat?
    Děkuji za odpověď

    Dobrý den,

    u této účinné látky (atorvastatin) je bohužel tento nežádoucí účinek uveden. Doporučuji užívat potravní doplněk koenzym Q10, který je velice důležitý pro srdce a mozek, zvlášť při užívání léků na cholesterol.

    Doporučuji se poradit s ošetřujícím lékařem, který Vám může změnit případně změnit léčbu (např. u účinné látky rosuvastatinu jsem tento nežádoucí účinek nenašel). 

    S pozdravem,

    Mgr. Michal Bitman
    Lékárník, BENU Liberec, OC LBC

    šipka Michal Bitman

    Na dotaz odpověděl Michal Bitman zobrazit odpověď skrýt odpověď

Zeptejte se přímo našeho lékárníka Zpět do poradny


Dotazy z BENU poradny

Dotazy z BENU poradny

    • Dotaz pro lékárníka
    • Cholesterol a krevní tlak
    26. 09. 2020

    Koenzym Q10 30 nebo 60mg?

    Dobrý den, rád bych věděl, jaká je obecně ! potřebná dávka Q10 v mg/den pro seniora 65+ (muže a ženu). Dříve jsem se v literatuře dočetl, že optim. dávka je 30 mg/den. Ten Barnys ale přestal dodávat. Bral bych jej 2x/den (ráno + večer),tak aby byla v těle jeho potřeba rovnoměrně rozložena. Nepřijde mi 60 mg 1x/den jako optimální. JAký je Váš názor na koenzym Q10 , 200mg?

    Dobrý den.

    Dávka 30 mg je vhodná pro sportovce a obecně aktivní lidi. Dávka 60mg je vhodná u osob se srdečnímy problémy, nebo vysokým cholesterolem. Stačí podávání v jedné denní dávce po jídle. Víc bych nebral, nemá to opodstatnění a návíc je známo, že má interakční potenciál s různými léky. Je vhodné si je u nás nechat zkontrolovat v databázi. Důležitá je také kvalita. Koenzym Q10 je opticky aktivní a účinná je jen jedna forma. Ta se vyrábí nejčastěji fermentací v kvasnicích japonskou technologií Kaneka. 

    S pozdravem.
    Mgr. Václav Navrátil
    vedoucí lékárník Prostějov

    šipka Mgr. Václav Navrátil

    Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, OC Galerie Moritz, 8. května zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Cholesterol a krevní tlak
    17. 12. 2021

    Zvýšená hladina cholesterolu a čím nahradit statiny?


    Dobrý den, chtěla bych se zeptat, čím podpořit účinek strav. doplňku
    Vegapure Cardio u manžela (48 l.) se zvýšeným Cholesterolem 6,21,
    Triacylglyceroly 2,16; HDL cholesterol 0,92; LDL cholesterol 4,3, jehož
    otec měl infarkt v 55 letech a od 70 let chronické srdeční selhávání (na
    které i nakonec zemřel). Manžel nemůže užívat statiny kvůli incidenci s
    Tamalisem - snaží o dietu a hýbat se a dlouhodobě bere Vegapure. To vše
    do jisté míry i pomáhá, ale bohužel ne dostatečně. Rádi bychom tedy
    zkusili přidat k Vegapuru ještě nějaký další přípravek. Napadl nás např.
    Arterin nebo eventuálně Cholestmizin. Jaký je prosím na to Váš názor či
    co jiného byste doporučili? Děkuji.

    Dobrý den,

    doplňky na snížení hladiny cholesterolu jako Arterin či Cholestmizin obsahují červenou rýži a účinnou složkou Monakolin K, což je molekula statinu. Takže žádný takový přípravek bych Vašemu manželovi nedoporučila. Vegapure je dobrá volba. Co se týká cholesterolové diety. Tady panují určité zažité "mýty". Při zvýšené hladině cholesterolu by strava i nadále měla obsahovat tuky, protože ty jsou základní stavební kameny pro všechny buňky, jejich membrány. Pokud je strava chudá na tuky, tělo musí tyto tuky vytvořit v játrech a transportovat krevním oběhem na patřičná místa. Ale je důležité volit kvalitu přijímaných tuků.

    Co je třeba zcela zásadně omezit, či vyloučit jsou jednoduché cukry (bílé pečivo a sladkosti). Volit sacharidy s malým glykemickým indexem. Čili celozrnné. Takové, které jsou navázané na vlákninu a zpomalují jejich vstřebávání. Takovou stravou nebude zároveň přetěžována slinivka. Dále bych ráda upozornila na další "mýt" ve stravování. Daleko prospěšnější jsou tučné jogurty, tvarohy.... odstraněný tuk je nahrazen většinou škroby, které mají na tělo horší dopad než původně obsažené tuky.
    Tyto informace berte jako vodítko a nastíněné proberte s  výživovým poradcem, který je v této problematice větším odborníkem.
    A ano, aktivní pohyb je zásadní pro hladinu cholesterolu. I to je správná cesta.
    Nastíněný postup snížení hladiny cholesterolu je velmi pozvolný. Efekt nebude patrný během týdne,či měsíce. Je to pomalá, ale tělo nijak zatěžující cesta. Jestli to funguje může kontrolovat lékař na pravidelných prohlídkách nebo si můžete kvalitně nechat a ověření změřit cholesterol a jeho složky (lipidový profil) v BENU Centrech prevence.

    Je třeba najít taková opatření, která je schopný Váš manžel dlouhodobě (až doživotně) udržet. Nemá smysl se "trápit", aby jste se za nějaký čas vrátili k původním zvykům. Je lepší udělat menší, ale udržitelnou změnu, než zásadní, kterou nevydržíte. I malé kroky jsou kroky a je zásadní být přesvědčen o jejich prospěšnosti. A hlavně chtít to pro své tělo udělat. Ono nám to v budoucnu vrátí.

    S pozdravem
    Mgr. Petra Rezková
    lékárník BENU, Praha 9 CČM

    šipka Mgr. Petra Rezková

    Na dotaz odpověděla Mgr. Petra Rezková , Praha 9, OC Černý most, naproti Globusu zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Vitamíny a minerály
    28. 12. 2021

    Kombinace betaxolol a koenzym Q10

    Dobrý den!
    Denně beru 1/2 betaxololu na snížení tepové frekvence srdíčka. Praktický lékař mi to předepsal kvůli tomu, že jsem 2x po sobě při kontrolních periodických prohlídkách měla tep v klidu trochu přes 70. K srdcaři jsem poslána nebyla. Chci se zeptat, jestli k tomuto léku mohu používat doplněk stravy Koenzym Q10, který působí na povzbuzení srdíčka, tzn., jestli vlastně nepůsobí vzájemně proti sobě. Děkuji za odpověď!
    Pozn.: Je mi 76 let, jiné léky neberu.

    Dobrý den, 

    koenzým Q10 si tělo přirozene tvoří, nejvíc v játrach, srdci, plicích, ledvinách. Účastní se v mitochondriích buněk na tvorbě energie. Má příznivý vlyv na činnost srdce a krevní oběh, dokonce krevní tlak snižuje, a upravuje i srdeční frekvenci. Nemusíte se tedy koenzymu Q10 bát, dokonce se při užívání beta-blokátorů, mezi které patří i betaxolol, užívat doporučuje, protože tyto léky hladinu koenzymu Q10 snižují.  

     

    S pozdravem a přáním hezkého dne

    PharmDr. Zuzana Kuncová
    lékárnik, OC Albert, Brno
     

    šipka PharmDr. Zuzana Kuncová

    Na dotaz odpověděla PharmDr. Zuzana Kuncová , Brno, OC Albert, Vídeňská zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Cholesterol a krevní tlak
    19. 08. 2022

    Koenzym Q10

    Dobrý den,
    maminka se léčí s vysokým tlakem a arytmií. V mnoha článcích jsem četla, že při vysokém tlaku může pacientům pomoci koenzym Q10, kterého většinou lidé se srdečními problémy a vysokým tlakem mají málo, Chtěla jsem se zeptat, zda se dá hladina koenzymu Q10 zjistit z krve, zda by mohl mamince pomoci, jakou formu přípravku vybrat a v jakém dávkování, zda má nějaké nežádoucí účinky.
    Děkuji moc.

    Dobrý den.

    Koenzym Q10 je vhodný u lidí, které trpí chronickým srdečním selháním. Je to něco jako vitamín, který je důležitý pro činnost kosterních a srdečních svalů. S regulací tlaku však dá se říct nemá mnoho společného. Zvolte sílu 60mg ideálně s technologií kaneka (fermentace v kvasinkách), která zaručuje správnou účinnou formu koenzymu Q10. Podávat jednou denně spolu s jídlem. Pokud je mi známo, tak se běžně hladina koenzymu Q10 v krvi neměří. Q10 může ve vyšších dávkách ovlivnit účinnost jiných léčiv. cílené studie však nemám k dispozici. Jiné vedlejší účinky nemá.

    Jamieson

    Barnys

    Walmark

    Econopack

    Noventis

    Nefdesante

    S pozdravem.
    Mgr. Václav Navrátil
    vedoucí lékárník Olomouc

    šipka Mgr. Václav Navrátil

    Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, OC Galerie Moritz, 8. května zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Nežádoucí účinky
    07. 12. 2022

    Koenzym Q10 a léky na snížení cholesterolu

    Prosím Rád bych se dozvěděl jak nejlépe užívat koenzym Q10 Dual od firmy barnys zda po jídle nebo před jídlem ? Výrobce uvádí že 1 tobolka v libovolnou denní dobu. Rád bych si to upřesnil. Protože beru lék na snížení cholesterolu a potýkám se s vedlejším účinkem byl mi tento koenzym doporučen. Proto budu velmi rád když mi sdělíte vaše zkušenosti s tímto problémem A hlavně mi dáte dobrou radu. A ještě jsem zapomněl říci že jsem po infarktu zdali je to vhodné užívat. Předem moc děkuji.

    Dobrý den.

    Koenzym je vždy lepší podávat s jídlem, protože je to látka rozpustná v tucích. Vedlejší účinky statiny mají, stejně jako všechny jiné léky. Nejčastěji se uvádí svalová slabost až svalový rozpad. Může se také objevit únava. Na obojí může pomoci koenzym q10 - měli by ho rovnou za mně přidávat do těch léků. 

    Ten co jste vybral je výborný. Má japonskou technologii výroby Kaneka a sílu 60mg, to jsou dva důležité faktory na které je třeba při výběru hledět.

    Co se srdečních onemocnění týká, tak tam je také doporučovaný, dokáže pomoci se srdci lépe vypořádat s námahou. Koenzym Q10 je prostě důležitý vitamín pro svaly. Srdce je jen jeden obrovský sval. 

    S pozdravem.
    Mgr. Václav Navrátil
    vedoucí lékárník Olomouc

    šipka Mgr. Václav Navrátil

    Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, OC Galerie Moritz, 8. května zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy