Bércové vředy: příčiny, léčba a jak poznat počáteční stádia

BÉRCOVÉ VŘEDY: PŘÍČINY, LÉČBA A JAK POZNAT POČÁTEČNÍ STÁDIA

Petra Večeřová

Petra Večeřová

Bércové vředy jsou velmi bolestivé. Jde totiž o hlubokou chronickou ránu, která se často jen pomalu a obtížně hojí. V naprosté většině případů (odhaduje se 70–85 %) ale bércový vřed představuje až poslední stádium žilního onemocnění probíhajícího hluboko pod viditelnou otevřenou ránou. Hrozící náběh na bércový vřed je však možné rozpoznat a podchytit nebo alespoň včas zahájit léčbu začínajících bércových vředů. Podcenění léčebných a preventivních opatření vede někdy až k rozvoji nehojících se bércových vředů na nohách, omezujících hybnost i soběstačnost nemocného. Proniknutí infekce do takovéto rány pak pro pacienta znamená závažné komplikace.

  • Články o zdraví
  • Články o krevním oběhu
  • Články o nemocech
  • Články o eReceptu a ePoukazu

7 minut čtení


Jak vypadá bércový vřed Jak vypadá bércový vřed

Bércový vřed je otevřená rána. Nejčastěji vznikající na nohách nad kotníky, obvykle z vnitřní strany nohou. Jde obvykle o hluboký kožní defekt, má nerovné okraje a může se rozrůstat i do velkých rozměrů. Nohy bývají často oteklé. Typickým příznakem bércového vředu je velká bolestivost, která pacienta může limitovat v denních aktivitách, narušovat jeho spánek a často i podmiňovat depresivní náladu.

Častou a závažnou komplikací bércových vředů může být infekce. Pokud pronikne do rány, bývá vřed povlečený nebo hnisavý, zarudlý a oteklý. Infikovanou ránu může prozradit i nepříjemný zápach a horečka. Bakteriální zánět v ráně mohou vyvolat například bakterie streptokoků, v takovém případě se stává z bércového vředu růže na noze neboli kožní onemocnění erysipel. V nejhorším případě může infekce přejít až k celkové sepsi organismu (otravě krve).

Druhy bércových vředů

Bércový vřed vzniká nejčastěji na podkladě žilního onemocnění. Žíly neodvádí krev z nohou, ta se zde městná a způsobuje otoky. Protože krev špatně cirkuluje, nejsou tkáně včetně kůže zásobované kyslíkem a živinami, a proto odumírají. Tak vzniká otevřená rána – bércový vřed.

Jiné typy bércových vředů jsou mnohem méně časté. V případě arteriálního bércového vředu nejsou nemocné žíly, ale tepny. Tepenné bércové vředy se rozvíjejí rychleji než žilní a mohou se vyskytovat i na místech jako nárty nebo prsty u nohou. Další příčinou může být onemocnění nervů – neuropatie. Ta se může rozvinout jako následek nedůsledně léčené cukrovky. V neposlední řadě může jít o poškození lymfatického systému.

Rizikové faktory rozvoje bércového vředu Rizikové faktory rozvoje bércového vředu

S bércovými vředy se potýká až okolo 1 % lidí v ČR. Nejčastěji jde o starší osoby, ve vyšším věku se totiž mohou nastřádat různé rizikové faktory vedoucí k rozvoji bércových vředů. Co všechno mezi příčiny vzniku bércových vředů patří?

Prevence vzniku bércových vředů Prevence vzniku bércových vředů

I když některé rizikové faktory jako pohlaví, věk nebo genetický sklon k rozvoji varixů nelze ovlivnit, většina ostatních je přímo provázaná se životním stylem. U rozvoje bércového vředu příčina navíc nebývá jen jedna, ale často jde o nastřádání více rizikových faktorů.

Naprosto stěžejní je pro prevenci bércových vředů fyzická aktivita. Jak už bylo zmíněno, bércové vředy jsou jen posledním stádiem žilního onemocnění. Aby krev v nohách správně proudila, musí být posouvána směrem k srdci za pomoci svalů dolních končetin. Pracující svaly totiž žíly masírují a podporují návrat krve k srdci. Ať už jdete, cvičíte, jedete na kole, plavete nebo děláte jakoukoliv jinou aktivitu, podporujete svůj žilní krevní oběh, předcházíte vzniku otoků, žilních onemocnění a spolu s tím i bércového vředu. Tomu, jak efektivně předcházet otokům se věnujeme podrobněji i v samostatném článku:

Přejít na článek: Oteklé nohy nebo prsty na rukou – kdy je to “jen” z horka a kdy zpozornět?

Vedle pohybu vše, co podporuje zdraví cév, patří i do prevence bércového vředu. Zejména pak udržování zdravého BMI a prevence obezity. Důležité je zanechat kouření, které organismus zatěžuje kyslíkovými radikály a způsobuje chronický zánět. Navíc samotný nikotin v cigaretách zužuje cévy a zhoršuje prokrvení kůže. Cévy může poškozovat také vysoký krevní tlak.

Neméně důležité je hlídat si hladinu svého cholesterolu. Cholesterol se totiž může usazovat v cévách a vést k rozvoji aterosklerózy neboli „ucpávání“ cév. A jak si zdravý cholesterol udržet? Opět pravidelným pohybem a zdravým životním stylem. Preventivně si můžete svoji hladinu cholesterolu nechat změřit i v BENU Lékárnách s prevencí nebo BENU Centrech prevence:

Přejít na preventivní program: Měření cholesterolu

Jak rozpoznat počáteční stádium bércového vředu Jak rozpoznat počáteční stádium bércového vředu

Ještě než dojde k rozvoji bércového vředu, hlásí se několika typickými projevy. Brzké zahájení léčby může rozvoji vředu předejít nebo alespoň zmenšit jeho rozsah a urychlit tak hojení. Některé příznaky prozrazující u bércového vředu počáteční stádium se překrývají s potížemi provázejícími křečové žíly. K takovým patří pocit napětí a těžkých nohou nebo noční křeče v lýtkách. Kůže v oblasti kotníků bývá suchá a ztenčená, může svědit nebo pálit. Někdy připomíná i ložisko ekzému. V tomto místě kromě ztenčení pokožky dochází také ke ztrátě ochlupení. Před otevřením vředu se na kůži často objevuje tmavá pigmentace.

Už při náznaku bércového vředu je třeba začít pečovat o pokožku, aby se obnovila a nedošlo k rozvoji otevřené rány. I drobné poranění tenoučké pokožky v tomto místě by mohlo potíže s bércovým vředem spustit. Pozor ale na babské rady na bércové vředy, které v této fázi někdy doporučují nejrůznější bylinné masti. Pokožka je velice křehká a některé složky ji mohou dráždit. Například heřmánek pokožku může vysušovat, propolis může způsobit podráždění u lidí alergických na včelí produkty. Vybírejte proto k péči kvalitní přípravky vhodné i pro citlivou pokožku.

Současně je třeba začít s léčbou bércového vředu a to jak zevní, tak i vnitřní. Léčbě se věnuje následující oddíl.

Léčba bércového vředu Léčba bércového vředu

Léčení bércového vředu bývá běh na dlouhou trať. Špatně prokrvená kůže se obnovuje jen pomalu. Proto se i při důsledném ošetřování bércové vředy často hojí 6 měsíců i déle. Terapii bércového vředu musí vždy vést lékař, proto raději na nic nečekejte a objednejte se s bércovým vředem na odborné ošetření. Zahájení léčby včas dokáže urychlit celý léčebný proces, samoléčba bércového vředu je často neúspěšná a může problém prohloubit.

Lékař diagnostikuje typ bércového vředu a podle toho nastaví léčbu. Může být vhodné chirurgické vyčištění rány, ošetření křečových žil v okolí sklerotizací, laserové ošetření nebo využití rázových vln pro stimulaci hojivých procesů. Rovněž musí odhalit onemocnění, které ke vzniku vředu vedlo (nezaléčená cukrovka, hypertenze, varixy, trombóza), a léčit i toto původní onemocnění.

U samotného bércového vředu léčba pak stojí na 3 pilířích:

  1. vnější léčba: ošetřování rány a podpora hojení, kompresivní terapie
  2. vnitřní léčba: léčiva pro podporu cévního zdraví
  3. rehabilitace: podpora žilního návratu a cirkulace krve

Všechny tyto léčebné přístupy je nutné u žilních bércových vředů používat současně a dlouhodobě.

Bércové vředy na nohách

Ošetřování bércového vředu – vnější léčba Ošetřování bércového vředu – vnější léčba

Ránu bércového vředu je třeba ošetřovat a v případě žilních vředů je vždy následně nutné aplikovat kompresivní bandáž nebo punčochu.

Při klasickém převazu je vhodné nejprve vřed krátce osprchovat vlažnou nebo studenou vodou. Voda ráně nevadí, naopak z ní smyje případné zbytky mastí nebo zaschlý exsudát (výtok z rány). Následně ránu osušte jemným ručníkem a vyčistěte ránu. K tomu lze použít speciální roztoky na rány s obsahem aktivního kyslíku, superoxidu nebo tradiční roztok hypermanganu. Potom přejděte k převazu:

  • Klasická metoda převazu bércového vředu začíná ošetřením okolí bércového vředu zinkovou mastí, která chrání kůži před dráždivým výtokem z rány. Následně se aplikuje hojivá mast nebo gel do rány, a pak se překryje několika vrstvami gázy. Nakonec se ještě přes gázu obmotá noha kompresivním obinadlem.
  • Metoda vlhkého hojení už klasický postup prakticky nahrazuje. Vlhké krytí se jednoduše umístí přes bércový vřed a musí ho na krajích alespoň o 2 cm přesahovat! Pak už se jen připevní obinadlem, aby drželo na místě, a převáže kompresní bandáží.
Výtok z rány – pomáhá nebo škodí?

V průběhu hojení rány produkují zánětlivý výtok tzv. exsudát. Jde o tekutinu obsahující bílkoviny, enzymy a další látky, které mají podporovat hojení rány. Proč tečou bércové vředy tolik, znamená to lepší hojení? V případě chronických exsudujících ran nastává problém. Aktivní látky obsažené v exsudátu u nich totiž bývají v nerovnováze. Například aktivní proteiny metaloproteinázy čistící ránu jsou v nadbytku oproti hojivým složkám, proto nadměrné množství exsudátu chronickou ránu poškozuje. Pro zlepšení hojení musí být používané krytí schopné nadměrný exsudát absorbovat a odvádět z rány pryč.

 

Výhody vlhkého krytí

Stěžejní pro účinnost vlhkého hojení je výběr vhodného vlhkého krytí podle fáze hojení rány (čisticí fáze, granulační fáze s obnovou tkáně, reepitelizační fáze s obnovou pokožky), a také podle množství sekretu, který se v ráně tvoří. Speciální čisticí krytí jsou vhodná i pro rány infikované bakteriemi.

Alginátová nebo hydrokoloidní krytí ránu chrání a vytváří v ní vlhké mikroklima ideální pro obnovu tkáně. Navíc tato speciální krytí na podporu hojení ran mívají i horní nepřilnavou vrstvu, která brání přilepení krytí a stržení bércového vředu při převazu. Díky tomu vlhké hojení zprostředkovává:

  • rychlejší hojení
  • menší bolestivost vředu celkově i při převazech
  • převazy zpravidla mohou být méně časté
  • jednodušší manipulace během převazů
  • výběr vlastností krytí dle typu rány (čisticí krytí, antimikrobní krytí na rány se stříbrem, absorpční pěnové krytí na silně exsudující rány aj.)

Nevýhodou moderních krytí pro vlhké hojení ran může být jejich vyšší cena. V indikovaných případech ale na jejich využívání přispívá zdravotní pojišťovna při předepsání těchto hojivých prostředků na poukaz od lékaře.

Vlhké hojení ran se využívá nejen u závažných chronických ran jako jsou bércové vředy nebo proleženiny (dekubity). Hydrokoloidní náplasti jsou šikovný prostředek také na léčbu puchýřů a drobných poranění nebo popálenin.

Kompresivní terapie

Nošení kompresivních punčoch vytváří na žíly mírný tlak, který zabraňuje vzniku otoků nohou a podporuje návrat krve v žilách směrem k srdci. Protože většina bércových vředů vzniká právě na podkladě onemocnění žil, je vhodná komprese podporující proudění krve v žilách a zabraňující rozvoji otoků nutnou součástí terapie. Kompresivní bandáž se aplikuje při léčbě žilních bércových vředů vždy přes krytí rány. Pro její vytvoření se využívají pružná obinadla s krátkým tahem, která nejsou až tak elastická ve srovnání s pružnými obinadly využívanými třeba po sportovních úrazech, ale díky tomu zajišťují správnou kompresi a při delším nošení neškrtí. Pokud to stav končetiny dovoluje, je možné místo bandážování využít i kompresní návleky nebo punčochy, které se snadno oblékají. U kompresivních pomůcek je důležité pečlivě vybrat správnou velikost, protože jen padnoucí punčocha vytváří optimální tlak podporující žilní oběh.

Kompresivní terapie je vhodná jen pro žilní bércové vředy u arteriálních nebo diabetických vředů se nevyužívá, dodržujte proto pokyny od svého lékaře.

Jak na bandážování nohy? Tipy a triky.

Bandáž se správně aplikuje přes krytí bércového vředu. Aby ale krytí dobře drželo, je vhodné ho před samotným bandážováním nejprve zafixovat obyčejným hydrofilním obinadlem. Jedna vrstva hydrofilního obinadla pod samotnou bandáží může být pro pacienta také příjemná v tom ohledu, že dobře saje pot a je vzdušná.

Na samotné bandážování si vezměte širší krátkotažné obinadlo. Postupujte vždy od spodu nahoru. Začněte na nártu, v některých případech může být dostačující začít až těsně nad kotníkem. Klasovitými otočkami postupujte pomalu vzhůru tak, aby se otočky vzájemně více než z poloviny překrývaly. Standardně proto na zabandážování nohy až pod koleno spotřebujete několik ruliček bandáží. Nejpevnější by měla být bandáž v oblasti kotníku, směrem ke kolenu se pevnost utažení postupně snižuje. Konec obinadla upevněte třeba náplastí.

 

Venofarmaka – vnitřní léčba Venofarmaka – vnitřní léčba

Přírodní antioxidanty patřící mezi flavonoidy jako diosmin nebo hesperidin podporují zdraví cév zevnitř. Působí proti otokům a pocitu těžkých nohou. Přirozeně se vyskytují v malém množství v oplodí pomerančů a jiných citrusů. V léčivých přípravcích lze využívat jejich účinky díky vysoké koncentraci. Také výtažek z kaštanu obsahující escin má účinky proti otokům. Dalšími používanými výtažky jsou extrakt z hroznových semínek nebo z listnatce (ruscus aculeatus).

Léky na podporu žil je zpravidla podle doporučené lékaře nutné užívat dlouhodobě i po zhojení akutního vředu. Existují i léčivé přípravky, které může lékař pacientovi předepisovat na recept.

Enzymoterapie

Systémová enzymoterapie je metoda k podpoře léčby chronických zánětů, zotavení po úrazu nebo chirurgickém zákroku. Má tedy širokou škálu využití. Spočívá v podávání přípravků s obsahem enzymů, které pomáhají redukovat otoky vzniklé v důsledku zánětu nebo mohou mít i imunomodulační vlastnosti. Setkat se můžete s využíváním rostlinných enzymů jako bromelain nebo papain nebo také živočišných enzymů trypsinu a chymotrypsinu.


 

Rehabilitace během léčby bércového vředu Rehabilitace během léčby bércového vředu

Boj proti otokům je nutně spojen se snahou co nejvíce podpořit krevní oběh v nohách. Vždyť jedině tudy může do rány proudit výživa a vše potřebné pro hojení. Kromě podpory žilního návratu kompresivními bandážemi nebo punčochami je proto nutná rehabilitace. Procvičování končetin musí být samozřejmě přiměřené zdravotnímu stavu pacienta. Nejzákladnější cvičení je ale zpravidla proveditelné i u velmi závažných lézí. Jak ho provádět?

Několikrát denně dejte na chvíli nohy do zvýšené polohy mírně nad úroveň srdce. Několik minut procvičujte chodidla přitahováním a povolováním prstů na nohách, kružte nohama v kotnících a několikrát natáhněte a přitáhněte špičky.

Vhodným pohybem je také chůze, výpony na špičky nebo jízda na kole, záleží samozřejmě na tom, co pacientovi jeho zdravotní stav dovoluje. Po zhojení je pak velmi užitečnou sportovní aktivitou plavání.

Opatření v průběhu léčby i pro prevenci bércových vředů Opatření v průběhu léčby i pro prevenci bércových vředů

Je možné něčím ještě podpořit léčbu bércového vředu? Ano. Některé zásady, které můžete sami dodržovat, velmi výrazně podporují léčbu a jsou užitečné i v prevenci vzniku bércového vředu. Mnohé z nich se shodují se zásadami zdravého životního stylu a určitě vás proto nepřekvapí:

  • Vyhýbejte se dlouhému sezení nebo stání. Střídejte polohy i aktivity, nohy pravidelně procvičujte. Obzvláště nebezpečný zlozvyk je sezení s nohou přes nohu!
  • Při náběhu na bércový vřed nebo během léčby se vyhněte působení horka například horkým koupelím, sauně nebo opalování.
  • Dbejte na kvalitní složení jídelníčku. Pro hojení je nutný dostatek bílkovin, kterých zejména starší pacienti mohou mít problém přijímat dostatek. V takovém případě mohou využít speciální potraviny pro zvláštní lékařské účely, které jejich stravu obohatí. Zároveň mohou obsahovat i důležité vitamíny a minerály. Pro obnovu tkání jsou důležité například vitamíny B, vitamín C nebo zinek a další.
  • Přestaňte kouřit. Pomoci vám k tomu mohou léky na odvykání kouření nebo lékárny s poradenským programem Odvykání kouření. Účastníkům těchto programů poskytují některé zdravotní pojišťovny v rámci svých benefitních programů i finanční příspěvky na odvykání kouření.
  • Noste pohodlnou obuv. Boty na vysokém podpatku nebo naopak obuv s plochou podrážkou jsou nevhodné.
  • Pozor také na těsný oděv, zejména škrtící okraje ponožek nebo podkolenek.
  • Předcházejte poranění kůže nejen v oblasti nohou a kotníků.
  • Při potížích s těžkými nohami nebo otoky v oblasti kotníků využívejte kompresní podkolenky. Symptomy rovněž mohou zlepšit léky na podporu žilní stěny. Užitečná může být dále lymfodrenáž.
  • Dbejte na zdravý a dostatečný pitný režim, který je rovněž důležitým preventivním opatřením proti otokům.
  • Ošetřujte pokožku nohou hydratačními přípravky. Hydratovaná pokožka je pružnější, zdravější a odolnější.

ePoukaz


ZDROJE

  • Bércové vředy aneb příčinu hledejme v cévních onemocněních. Online. Lékárnické kapky. Dostupné z: https://www.lekarnickekapky.cz/nemoci-onemocneni/kozni-onemocneni/bercove-vredy-aneb-pricinu-hledejme-v-cevnich-onemocnenich.html. [cit. 2025-03-26].
  • Bércové vředy – mýty, omyly a rady. Online. Žilní poradna. 2022. Dostupné z: https://zilniporadna.cz/magazin/bercove-vredy-myty-omyly-a-rady. [cit. 2025-03-26].
  • Bércové vředy představují závažný problém. Online. Nemocnice Znojmo. 2021. Dostupné z: https://webext1.nemzn.cz/bercove-vredy-predstavuji-zavazny-problem/. [cit. 2025-03-26].
  • Chronické rány - Bércové vředy, ošetření rány. Online. HospotalTV. 2016. Dostupné z: https://www.youtube.com/watch?v=f3HmeC8pjew. [cit. 2025-03-28].
  • Péče o chronický bércový vřed. Online. FAKULTNÍ NEMOCNICE OLOMOUC. 2011. Dostupné z: https://www.fnol.cz/pdf/pacientske_brozurky/
    KOZNI_Pece_o_chronicky_bercovy_vred.pdf. [cit. 2025-03-26].

Obvazový a krycí materiál na ePoukaz Přípravky na ošetření kůže

Nabídka BENU lékárny

Nabídka BENU lékárny

  • Zdravotnický prostředek

Skladem na e‑shopu

379 Kč

  • Hojení
  • Zdravotnický prostředek

Skladem na e‑shopu

709 Kč

  • Zdravotnické potřeby
  • Doprava zdarma

Skladem na e‑shopu

2 169 Kč

  • Zdravotnický prostředek
  • Péče o tělo

Skladem na e‑shopu

529 Kč

  • Zdravotnický prostředek

Skladem na e‑shopu

49 Kč

  • Volně prodejný lék
  • Krevní oběh

Skladem na e‑shopu

275 Kč


Dotazy z BENU poradny

Dotazy z BENU poradny

    • Dotaz pro lékárníka
    • Zdravotní prostředky
    04. 12. 2019

    Pří použití Hyiodine na berc.vředy

    Ahoj ,zajímalo by mně jak se provádí výmena Haiodine hyiodine ??? Nikde jsem to nenašel
    jak odlepit gázu a jiné krytí z rány bez poškození tkáně ,aby se mohlo znovu pokračovat v léčbě atd??????? a

    Dobrý den,

    přilepenou gázu v ráně je nejlépe odmáčet. Buď tímto roztokem Haiodine nebo Prontosanem, možno použít i řepíkový odvar. Na ránu při převazu, pod gázové krytí, vložte mastný tyl, který zabrání přilepení gázy do rány.

    PRONTOSAN WOUND IRRIGATION SOLUTION ROZTOK NA AKTIVNÍ ODSTRANĚNÍ BIOFILMU, 350ML
    https://www.benu.cz/repikova-nat-por-lecivy-caj-1x50gm
    KRYTÍ S MASTÍ GRASSOLIND 7,5X10CM,10KS

    S pozdravem
    Mgr. Petra Rezková
    lékárník BENU, Praha 9 CČM

    šipka Mgr. Petra Rezková

    Na dotaz odpověděla Mgr. Petra Rezková , Praha 9, OC Černý most, naproti Globusu zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Kůže
    • Zdravotní prostředky
    14. 08. 2020

    Spolehlivá léčba bércových vředů

    Dobrý den, můžete mi poradit jaké krytí použít na ránu na noze na ceně nezáleží hlavně účinost. Pani doktorka mi předepisuje samé steriluxy ale to nemá žádný účinek.Děkuji

    Dobrý den.

    Sterilux není z principu špatný, ale musíte pochopit, že je to jedna z částí složeného krytí. Pod něj musí přijít desinfekce nebo antibiotikum. Jako desinfekce je vhodná mast Betadine, případně lze koupit rovnou medikované krytí Inadine či Bactigrass. Lze též jako desinfekci použít stříbro. Ve spreji mužete jako první vrstvu aplikovat např. Alfasilver nebo použít rovnou medikované krytí Atrauman Ag+. Jehož obdobou je vliwaktiv, který jste prohlížela. 

    Takovou trochu přírodní variantou je Mesitran s obsahem léčebného medu. Je to vlhké hojení s antimikrobiální složkou - takže zase vyšší forma péče. podobné je krytí s mořskou řasou Sorbalgon.

    Jak vidno je toho mnoho a ještě víc. Některé jsou hrazené, jiné nikoliv. Hradí je však pojištovny jen od specialistů (žilní, chirurgie). A většinou se schválením revizního lékaře.

    Velmi důležitou součásti je také vyplachování rány při převazu např. roztokem cyteal.

    Velmi důležité je u žilních onemocnění nohu stáhnout od prstů až nad ránu žilním obinadlem ( např. lenkideal) nebo punčochami. lékař by měl také řešit příčinu problému, tedy špatné prokrvení místa.

    S pozdravem.
    Mgr. Václav Navrátil
    vedoucí lékárník Prostějov

    šipka Mgr. Václav Navrátil

    Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, OC Galerie Moritz, 8. května zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Žíly a cévy
    24. 08. 2023

    Otoky kotníků

    Dobrý den,v těchto vedrech mám dost oteklé kotníky. Gel teď moc nepomáhá . Děkuji za odpověď.

    Dobrý den,

    pokud máte otoky nohou, tak vedle lokálních přípravků by se měla léčba skládat také z venofarmak – léků ovlivňujících pružnost a pevnost žil. Účinná látka diosmin zvyšuje žádoucí napětí žilní stěny, omezuje tvorbu otoků a má protizánětlivý účinek. Je k dostání bez předpisu. 

    Diosmin

    S pozdravem

    PharmDr. Veronika Orendášová
    vedoucí lékárník, BENU Jungmannova, Jičín 

    šipka PharmDr. Veronika Orendášová

    Na dotaz odpověděla PharmDr. Veronika Orendášová , Jičín, Jungmannova zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Bolest
    • Kůže
    • Zdravotní prostředky
    10. 04. 2024

    Bercovy vřed léčba

    Dobrý den chtěl bych se zeptat jak léčit bércový vřed. Nějakou mast nebo co na to zabírá? Předem děkuji za odpověď

    Dobrý den, 

    je možná terapie enzymy - komplex aktivních enzymů a rutin pro urychlení hojení rány, kůže. Užívá se 3x denně 5 tablet do vymizení klinických příznaků. Doporučuje se ½ hodiny před jídlem zapít nerozkousané tablety větším množstvím tekutiny (nejméně ¼ litru). 

    V lokální léčbě se v praxi aplikují vlhké obklady, pasty a masti. Ve formě obkladů se aplikují různé dezinfekční přípravky (3% borová voda, hypermanganový roztok, superoxidovaný oplachový roztok). Z mastí se využívá zejména mast s jodovaným povidonem. V praxi se taky používají náplasti s obsahem koloidního stříbra. Vyznačují se rychlejším a lepším hojením ran. Vytváří lepší ochranu proti bakteriím a snižují riziko vzniku infekce. Další možností je pěnová náplast s obsahem iontového stříbra. Pěnové krytí má rychlý antimikrobiální účinek. 

    Kompresivní léčba patří ke standardní léčbě bércových vředů. Využívají se při ní kompresivní (stahovací) elastické punčochy nebo obvaz.  

     

    S pozdravem, 
    Mgr. Ivana Stašová
    Lékárník BENU

     

    šipka Ivana Stašová

    Na dotaz odpověděla Ivana Stašová zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Kůže
    04. 10. 2024

    Co na ránu na noze?

    Dobrý den, prosím Vás o informaci, jestli produkt Aquacel Ag+ extra 5x5 cm by byl vhodný pro péči o dlouhodobě otlačený palec s otevřenou ránou nohy s narušenou pokožkou u 82 letého seniora. Děkuji Vám.

    Dobrý den, 

    řešíte problém otlaku i s lékařem? Lékař může na takové rány napsat přípravky na jejich léčbu na poukaz, kde to bývá alespoň částečně nebo plně hrazeno pojišťovnou. Jinak je hojení rány poměrně nákladnou a dlouhodobou péčí. Aquacel Ag+ aplikovat lze, používá se díky stříbru hlavně na zanícené rány, tato rána však vypadá čistě bez nějaké vedlejší infekce. Doporučuji Vám tedy spíše následující variantu: ránu vyčistit pomocí Actimaris roztoku, dále aplikovat Actimaris hojivý gel, ránu následně překrýt mastným tylem a fixovat obinadlem. Krytí měnit 1x denně, popř. 1x za dva dny. 

    S přáním pěkného dne
    Mgr. Martina Bránková
    lékárník BENU Makovského nám., Brno

    šipka Mgr. Martina Bránková

    Na dotaz odpověděl Mgr. Martina Bránková zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Další články o zdraví

Další články o zdraví

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.