ŽLOUTENKA A, B, C NEBO E: JAK SE LIŠÍ PŘÍZNAKY A PŘENOS?
Infekční žloutenky nazýváme podle jejich typického příznaku, kterým je zežloutnutí kůže nebo žluté bělmo očí. Tyto „žloutenky“ jsou vlastně virové záněty jater neboli virové hepatitidy. Co písmeno, to jiný typ žloutenky a tedy jiný virus, jiný přenos žloutenky, její prevence i závažnost onemocnění. V našem článku vám přinášíme nejdůležitější informace ke každému typu žloutenky včetně nakažlivosti, rizika dlouhodobých komplikací nebo možnostech prevence v podobě očkování proti žloutence.
7 minut čtení
Žloutenka – symptom nebo onemocnění?
Žluté zbarvení očního bělma, pokožky nebo sliznic je příznak doprovázející různá onemocnění jater. Odborně se tato žloutenka jako symptom nazývá ikterus. Vzniká tak, že kvůli postižení jater žlučová barviva (hlavně žluté barvivo bilirubin vzniklé po rozkladu červeného barviva z odumřelých krvinek) neodchází se žlučí přirozeně do stolice, ale zůstávají v játrech, přestupují do krve a ta je roznáší dále do těla. Rychle prozradí vznik žloutenky oči, žlutý nádech je totiž patrný zejména na očním bělmu. Dobře viditelné jsou i žluté dlaně a místa v obličeji, kde je kůže světlá a tenká, a také zažloutnutí sliznice v ústech. Dalšími průvodními znaky žloutenky bývají tmavá moč a naopak světlejší stolice. Rozvoj žloutenky bez ohledu na její původ je vždy důvodem k návštěvě lékaře!
Která onemocnění může provázet příznak žloutenky?
- Virové hepatitidy (infekční žloutenky)
- Infekční mononukleóza
- Neprůchodnost nebo zánět žlučových cest
- Alkoholové poškození jater a cirhóza
- Gilbertův syndrom
- Novorozenecká žloutenka
- Selhání jater (například následkem otravy)
Virové žloutenky
Pokud jde o infekční žloutenky, nehovoříme už o příznaku ale o konkrétních nemocech – virových hepatitidách. Každý typ infekční hepatitidy (A, B, C, E) je vyvolán specifickým virem a má typický průběh, ke kterému může patřit i rozvoj žloutenky jakožto symptomu. Avšak onemocnění virovou hepatitidou v některých případech může probíhat i zcela bez viditelné žloutenky (ikteru)!
Příznaky žloutenky
Játra jsou chemická továrna, vytvářejí energii, teplo a celou škálu nejrůznějších proteinů nebo glukózu. Odbourávají také toxiny. Pokud přestanou fungovat nebo se jejich kapacita sníží, má to dopad na celý organismus. Příznaky jaterního zánětu při hepatitidě jsou ale zpočátku velice nespecifické, a tak je příčinu těžké na první pohled určit. Často dokonce na začátku připomínají chřipku. Co patří mezi projevy hepatitidy?
- výrazná únava, schvácenost, bolesti svalů nebo kloubů
- zažívací potíže: ztráta chuti k jídlu, nevolnost, bolesti břicha, zvracení
- zvýšená teplota nebo horečka
- zvýšené jaterní testy
- žloutenka (nemusí se vždy rozvinout)
Jak poznám, že mám žloutenku? Samotné symptomy k odhalené žloutenky nestačí. Pro potvrzení infekce a stanovení diagnózy žloutenky lékaři provádí specifické krevní testy.
Jak se léčí žloutenka?
Léčba žloutenky spočívá v přísném klidovém režimu, dlouhodobém dodržování jaterní diety s omezením tuků. Dále omezením zátěže jater zejména zanechání kouření, abstinence od alkoholu, nelze užívat ani některé léky odbourávané v játrech. K podpůrné léčbě patří i udržování zdravé tělesné hmotnosti, aby se předešlo vzniku nealkoholového ztučnění jater, které může rozvoj jaterního poškození urychlovat. Dále k podpůrné léčbě mohou patřit léčivé přípravky podporující detoxikaci a regeneraci jater například na bázi silymarinu nebo fosfolipidů. Antivirotika přímo účinkující na žloutenkové viry lékaři nasazují jen u některých typů hepatitid a ve specifických případech. O tom ale už více v rámci jednotlivých druhů hepatitid.
Žloutenka typu A – nemoc špinavých rukou
Původce: virus hepatitidy A
Inkubační doba: 15–50 dnů
Přenos: stolice-ruka-ústa (špatná hygiena, kontaminovaná voda nebo potraviny)
Infekční hepatitidu typu A vyvolává velmi odolný RNA virus, který může dlouhé týdny zůstávat životaschopný ve vnějším prostředí. Šířit ho mohou výhradně lidé infikovaní tímto virem.
Jak dlouho je nakažlivá žloutenka A? Infikovaný člověk může vir šířit už 14 dní před projevením symptomů onemocnění a jeho infekčnost trvá ještě asi 2 týdny po vzniku symptomů. Žloutenkový virus se u nemocných dostává do stolice. Při nedostatečné hygieně se pak mohou nakazit další lidé, protože infekční dávka tohoto viru je extrémně malá. Nakazit se lze rovněž přes kontaminované předměty. V zemích s nižší úrovní hygieny může být kontaminovaná pitná voda. Málo častá ale možná je infekce krví a při pohlavním styku.
Průběh, léčba a prevence virové hepatitidy typu A
Projevy hepatitidy A mohou trvat 2–8 týdnů a mohou pacienta na dlouhou dobu uvrhnout do pracovní neschopnosti. Přesto u některých lidí, v případě tohoto typu zejména žloutenka u dětí, může proběhnout asymptomaticky tj. zcela bez projevů. Naštěstí tento druh hepatitidy nepřechází do chronicity a nezanechává nebezpečné následky. Prakticky všichni pacienti se spontánně uzdraví, riziko představuje jen pro lidi s jiným vážnějším onemocněním jater.
Na hepatitidu A se nepodávají antivirotika. Léčba spočívá v přísném klidovém režimu a jaterní dietě s pestrou skladbou potravin a omezením tuků. Účinnou prevencí je vakcína, která u nás nepatří mezi povinná očkování, ale proti infekci poskytuje dlouhodobou ochranu. Očkovat se proti žloutence typu A je zejména doporučeno:
- při cestování do oblastí s vyšším výskytem této nemoci nebo s nižšími hygienickými standardy,
- osobám v blízkém kontaktu s nemocnými (rodinní příslušníci, pracovníci ve zdravotnictví a sociálních službách),
- v rizikových oblastech (například oblasti zasažené povodněmi).
Pro prevenci virové žloutenky A je důležitá důsledná hygiena, časté mytí rukou, a také vyhnutí se rizikovému sexuálnímu chování. Po překonání žloutenky A zůstane člověku proti tomuto onemocnění doživotní imunita.
Žloutenka typu B
Původce: Virus hepatitidy
Inkubační doba: 45–180 dnů
Přenos: krví a tělními tekutinami (pohlavním stykem)
Virová hepatitida B se vyskytuje po celém světě. Jde o závažné onemocnění jater, které asi u 5 % nemocných přejde do chronického stádia, které může vést až k jaterní cirhóze a vysokému riziku vzniku karcinomu jater. Proti infekční žloutence typu B je proto důležité se chránit. Specifickou ochranu proti této infekci poskytuje očkování, které u nás patří mezi povinná očkování v dětském věku a poskytuje ochranu přibližně do 15 let.
Příznaky žloutenky B se shodují s obecnými projevy virových hepatitid uvedenými výše. Nakazit se lze kontaktem s krví nemocného, typicky nechráněným pohlavním stykem nebo mezi uživateli drog sdílením injekčních jehel. Zdrojem nákazy ale může být i půjčování zubního kartáčku nebo třeba holítek, protože pro přenos hepatitidy stačí i mikroskopické množství krve a v zaschlých stopách krve může životaschopný virus přetrvávat i týdny!
Chránit se před infekční hepatitidou typu B se lze vyhnutím kontaktu s krví a také specificky vakcinací. Přeočkování proti hepatitidě B je doporučené zejména pro pracovníky ve zdravotnictví, v integrovaných záchranných složkách a sociálních službách. Přeočkování žloutenky B je indikované i u lidí, kteří přišli do rizikového kontaktu s nakaženým nebo pacientům podstupujících dialýzu.
Léčba infekční žloutenky B spočívá v přísném klidovém režimu a dlouhodobé jaterní dietě. Při závažnějším průběhu je pacient léčen antivirotiky, aby se zabránilo rozvoji chronické formy hepatitidy.
Žloutenka typu C
Původce: Virus hepatitidy C
Inkubační doba: až 180 dnů
Přenos: krví a pohlavním stykem
Nebezpečnost hepatitidy typu C spočívá v tom, že většina (přes 80 %) nákaz přechází do chronického stádia, které postupně vede ke vzniku cirhózy a může vést až ke karcinomu jater nebo nutnosti transplantace.
Jak je to s tímto typem žloutenky a očkováním? Očkování proti žloutence typu C neexistuje, ochrana proti infekci spočívá v prevenci kontaktu krve s krví infikovaného člověka. Velmi rizikovou skupinou jsou proto uživatelé drog kvůli nesterilní manipulaci s injekčními jehlami. K přenosu může dojít ale i při nechráněném pohlavním styku, půjčování hygienických potřeb jako žiletky, nůžky na nehty nebo zubní kartáčky, také prováděním tetování nebo piercingu mimo oficiální zařízení.
Při odhalení virové žloutenky C pacient podstoupí velmi účinnou léčbu antivirotickými preparáty, které dokáží vir hepatitidy C eliminovat. Současně nemocný dodržuje také obvyklá opatření – odlehčenou jaterní dietu a klidový režim.
Žloutenka typu D
V abecedě hepatitid jako by chyběla hepatitida typu D. I žloutenka D ale existuje, v ČR je ale extrémně vzácná. Tento typ hepatitidy totiž může postihnout jen lidi, kteří dříve prodělali žloutenku typu B. Účinnou prevencí proti žloutence D je proto očkování proti žloutence B. V případě onemocnění infekční hepatitidou typu D lékaři podávají nemocnému antivirotika.
Žloutenka typu E
Původce: Viry hepatitid E
Inkubační doba: 14–70 dnů
Přenos: špatná tepelná úprava masa,
Virová hepatitida typu E není příliš známá. Záchyt tohoto onemocnění ale roste, třeba v roce 2022 tímto typem žloutenky onemocnělo v ČR 4x více pacientů než žloutenkou typu A. Jak se přenáší žloutenka typu E? Přenos žloutenky E je podobný jako u typu A, jde o nemoc špinavých rukou. Zdrojem nákazy se ale u hepatitidy E může stát i zvíře. Typický je proto u této žloutenky přenos konzumací nedostatečně tepelně upraveného masa. Očkování proti hepatitidě E u nás není k dispozici. Nové vakcíny jsou ale zaváděny v některých asijských zemích. Zatím tedy prevencí zůstává důsledné mytí rukou, důkladná tepelná úprava potravin a dodržování hygienických postupů při zacházení s nimi. V zemích s nižšími hygienickými standardy může být zdrojem infekce kontaminovaná voda.
Průběh virové žloutenky typu E bývá mírný, symptomy obvykle samy odezní. Pacienti musí dodržovat klidový režim a mít odlehčenou stravu s omezením tuků. Riziková může být žloutenka typu E pro osoby se silně oslabenou imunitou (například pacienti po transplantaci) nebo pro těhotné ženy. Těžší průběh onemocnění vyžaduje lékařskou péči.
ZDROJE
- Hepatitida C. Online. IKEM. Dostupné z: https://www.ikem.cz/cs/hepatitida-c/a-3619/. [cit. 2025-04-23].
- Typy virových hepatitid a jejich charakteristika. Online. MINISTERSTVO ZDRAVOTNICTVÍ ČESKÉ REPUBLIKY. Dostupné z: https://mzd.gov.cz/wp-content/uploads/wepub/12626/27824/Typy%20
virov%C3%BDch%20hepatitid%
20a%20jejich%20charakteristika.pdf. [cit. 2025-04-23]. - Virová hepatitida A (žloutenka typu A). Online. Nzip. 2025. Dostupné z: https://www.nzip.cz/clanek/49-zloutenka-hepatitida-typu-a. [cit. 2025-04-23].
- Virová hepatitida B (žloutenka typu B). Online. NZIP. 2025. Dostupné z: https://www.nzip.cz/clanek/50-zloutenka-hepatitida-typu-b. [cit. 2025-04-23].
- Virus hepatitidy E, patogen s rostoucím významem. Online. Medicína pro praxi. 2023. Dostupné z: https://www.solen.cz/incpdfs/med-202302-0003_10_001.pdf. [cit. 2025-04-23].
Sdílejte tento článek

Nabídka BENU lékárny
Septoderm gel s dávkovačem 500ml schülke
- Zdravotnické potřeby
Skladem na e‑shopu
225 Kč
VIROSTOP dezinfekční sprej 100ml
- Domácnost
- První pomoc
Skladem na e‑shopu
79 Kč
Vitamin Station Rychlotest Játra
- Zdravotnický prostředek
Skladem na e‑shopu
389 Kč
349 Kč
FEBICHOL 100MG měkké tobolky 50
- Volně prodejný lék
- Zažívání
Skladem na e‑shopu
149 Kč
ESSENTIALE 300MG tvrdé tobolky 90
- Volně prodejný lék
Skladem na e‑shopu
339 Kč
LEGALON 70MG tvrdé tobolky 30
- Volně prodejný lék
- Pročištění
Skladem na e‑shopu
169 Kč

Dotazy z BENU poradny
-
06. 05. 2020
Něco pro zdravá játra?
Dobrý den,poradítemi něco dobrého na játra,nějaký doplnek aby byla zdravá? Děkuji
-
19. 01. 2024
Co na játra po mononukleóze
Dobrý den. Mám mononukleózu, je mne 73 let. Z nejhoršího jsem venku, říká po.MUDr. Nedala mne na posílení jater nic. Je něco, čím bych si mohl pomoci ? Děkuji
-
05. 11. 2020
oprava jater po alkoholu
Dobrý den.
Dá se říci který přípravek nebo volně prodejný lék je nejlepší na "opravu" jater? K poškození došlo ročním užíváním alkoholu ve vysokých dávkách. Existuje něco jako žebříček nejlepší účinnosti? Co by jste nám doporučili prosím?
Děkuji
-
26. 06. 2024
Jaké léky vzít na dovolenou na Bali do indonésie
DOBRÝ DEN, CESTUJI DO INDONEZIE NA OSTROV BALI
MŮŽETE MĚ DOPORUČIT LÉKY ,KTERÉ BYCH MĚLA VZÍT SEBOUY?
DĚkuji -
11. 03. 2025
Délka užívání silymarinu (ostropestřec)
Dobrý deň silymarin 140 môže byt užívaný dlhodobo ďakujem

Další články o zdraví

Dobrý den.
Na játra je možno užívat ostropestřec (je třeba ho rozdrtit a polknout nikoliv z něj vařit čaj) nebo přípravek který obsahuje jeho extrakt. Poslední možností je doplňování prospěšných fosfolipidů (Essentiale). Výrobců je dnes celá řada. Extraktu by v denní dávce mělo být alespoň 140mg. V této skupině jsou i léčiva s klinickou studií, které vám doporučuji. Přidané jiné byliny nemají nijak zvlášť velký význam.
S pozdravem.
Mgr. Václav Navrátil
lékárník Olomouc