Zlomenina – fáze hojení a jak podpořit srůstání kosti

ZLOMENINA – FÁZE HOJENÍ A JAK PODPOŘIT SRŮSTÁNÍ KOSTI

Ivana Stašová

Ivana Stašová

Dvakrát za život – tolikrát se u nás průměrně potýká člověk s nějakou zlomeninou. Nejčastěji zlomenou kost musí lékaři napravovat u dětí nebo starších dospělých. Ne všichni pacienti mají to štěstí, že by léčba zlomeniny probíhala bez komplikací. V našem článku se dozvíte, jak poznat zlomeninu a jak poskytnout první pomoc. Zabývat se budeme i specifickými typy fraktur jako jsou například otevřená zlomenina nebo únavová zlomenina. Podíváme se také na fáze hojení zlomenin a odpovíme třeba i na otázku, za jak dlouho sroste zlomenina a jestli se její hojení dá podpořit.

  • Články o zdraví
  • Články o pohybu
  • Články o nemocech

10 minut čtení


Druhy zlomenin dle jejich vzniku Druhy zlomenin dle jejich vzniku

V těle dospělého člověka najdeme asi 260 kostí. I když se kostní tkáň může zdát neživá, opak je pravdou. Kostí probíhají nervová vlákna i cévy a bez přestání se remodeluje. Proto nejenže je kost velmi živá, ale může také hodně bolet. Samotná kostní hmota se skládá z minerální složky obsahující sloučeniny vápníku a také fosforu nebo hořčíku a zinek. Minerální složka kosti se proplétá se složkou organickou, kterou tvoří hlavně vlákna pružného proteinu kolagenu. Díky této kolagenní složce je kost pružná. Avšak elasticita kosti má své hranice, jejichž překročení vede ke vzniku zlomeniny, odborně řečeno fraktury.

Jaké jsou typy zlomenin? Mezi 3 základní patří úrazová, únavová a patologická zlomenina:

1. Úrazová zlomenina

Když se řekne zlomenina, zpravidla si člověk vybaví právě zlomeninu úrazovou. Kvůli působení velké síly na kost se kostní tkáň poruší. Podle lomu kosti mohou lékaři označit zlomeninu jako příčnou, šikmou nebo i tříštivou zlomeninu, pokud je kost rozbitá na více úlomků. Někdy jde také „pouze“ o infrakci kosti, kdy je kost naštípnutá. K tomu, jak poznat naštíplou kost od zlomeniny, poslouží rentgenové vyšetření. V našem článku se budeme věnovat především úrazovým zlomeninám.

2. Únavová zlomenina

Zvláštní typ fraktury je zlomenina únavová. Vzniká jednostranným přetěžováním kosti, což vede k „únavě“ materiálu tvořícího strukturu kosti a vzniku zlomeniny. Únavová zlomenina je většinou malého rozsahu, může být například i špatně patrná na rentgenovém snímku. Vzniknout může například u sportovců, pokud významně zatěžují určitou kost při intenzivním tréninku. Týkat se ale může i netrénovaných lidí, pokud se bez předchozí přípravy rozhodnou překonat například dlouhý běh nebo pochod s batohem „na těžko“.

Únavové zlomeniny se týkají především drobných kůstek v noze, úplně nejčastěji jde o 2. nártní kost. Při pohybu se může zdát, že v nártu „jen píchne“, noha může trochu otéct, ale zpravidla bolest není tak intenzivní, aby motivovaného sportovce zastavila. Neléčená únavová zlomenina ale může přinést velké komplikace, proto je o ní dobré vědět a varovné příznaky nepodceňovat.

3. Patologická zlomenina

Patologická neboli zlomenina z nemoci je velmi specifická tím, že k jejímu vzniku nemusí být nutná velká ani dlouhodobá síla působící na kost. Často může patologická zlomenina vzniknout i zdánlivě bez příčiny. Patří sem například zlomeniny v důsledku nádorového onemocnění zasahujícího kosti. Častým typem patologických zlomenin jsou fraktury vznikající kvůli osteoporóze neboli řídnutí kostí.

Při osteoporóze kost ztrácí minerální složky a tím i svou pevnost. Důsledkem jsou nepříjemné zlomeniny i po drobném nárazu. Lidé s osteoporózou se velmi často potýkají se zlomeninami zápěstí, pro starší lidi je velmi nebezpečná zlomenina krčku stehenní kosti. Zlomenina v krčku je vnitrokloubní zlomenina, kdy dojde k fraktuře zúžené části stehenní kosti uvnitř kyčelního kloubu. Protože zlomený krček pacienta na dlouhou dobu znehybní, dostane hlavně starší pacienty do rizika rozvoje komplikací například trombózy, ale především zápalu plic.

Konkrétněji se osteoporóze, jejím příčinám, prevenci a léčbě, věnujeme ve článku:

Přejít na článek: Osteoporóza

Uzavřená vs. otevřená zlomenina

Významný problém představují tzv. otevřené neboli komplikované zlomeniny. Úraz se zlomeninou v takovémto případě vede k proniknutí zlomené kosti skrz kůži a vzniku otevřené rány. Hrozí zde především riziko vzniku těžkého krvácení a závažné infekce kosti. Chybou by ale bylo, myslet si, že uzavřená (také se dá označit jako jednoduchá) zlomenina významné riziko krvácení nepředstavuje. Naopak, u zlomenin velkých kostí může dojít k závažnému vnitřnímu krvácení, i když nejde o otevřené zlomeniny.

Zlomeniny u dětí


Samotné dětské zlomeniny se dají považovat za velice specifický typ fraktur hned z několika důvodů:

• Dětem se kosti velice rychle hojí, léčba zlomeniny proto často bývá i o polovinu kratší než u dospělých.
Kosti v dětském věku mají vyšší pružnost. Děti proto nejsou tak náchylné ke vzniku zlomeniny. Pokud ale ke zlomenině u dítěte dojde, může mít specifickou dětskou podobu jako zlomenina z ohnutí, kdy kost vypadá spíše jako ohnutá a na jedné straně popraskaná, nebo zlomenina vrbového proutku (green stick fracture), při které dojde k porušení kosti jen na jedné straně, zatímco protilehlou stranu kosti ochrání pevná okostice. Zlomenina vrbového proutku se řadí do naštípnutí kosti.

Závažnou komplikací zlomenin v dětském věku je narušení růstu kostí. K tomu může dojít při zlomenině v růstových oblastech na krajích dlouhých kostí, pokud se nepodaří zlomeninu rychle zkorigovat. Zpomalený růst kosti a v důsledku toho nesymetrie v délce končetin vyžaduje náročnou chirurgickou nápravu.

Příznaky zlomenin Příznaky zlomenin

Ne vždy jde zlomenina poznat na první pohled, tyto typické projevy by vás ale měly rychle nasměrovat k lékaři:

  • Ostrá bolest při vzniku zlomeniny je velmi typická, dle typu zlomené kosti může mít ale různou intenzitu.
  • Otok v okolí poranění opět často odpovídá velikosti a závažnosti zlomeniny, v případě zlomenin velkých kostí může dokonce hrozit až šok.
  • Deformace nebo neobvyklá poloha je typickým vodítkem, jak poznat zlomený prst nebo končetinu. Rovněž může jít i o vodítko, jak poznat zlomeninu od naraženiny. V některých případech ale správnou diagnózu musí potvrdit až rentgenový snímek.
  • Nemožnost pohybu opět souvisí s velikostí a závažností zlomeniny. Třeba u zmíněných únavových zlomenin nemusí dojít k velkému omezení.
  • Cvakání, skřípání nebo odborně krepitace je zvuk, který vydávají úlomky kosti, které se o sebe třou.
  • Brnění v okolí nebo v postižené končetině může souviset s poškozením nervových vláken, ke kterému v blízkosti zlomeniny může dojít.
  • Krvácení je nebezpečné hlavně u otevřených zlomenin. Krvácet ale může rána i dovnitř a v případě zlomenin velkých kostí může i takto dojít k závažné ztrátě krve.

První pomoc při zlomenině První pomoc při zlomenině

Obzvláště u otevřené zlomeniny je rychlé poskytnutí první pomoci zásadní a může zachránit pacientovi život. Jak postupovat?

Pokud vidíte člověka s otevřenou zlomeninou:

  1. Zamezte vzniku dalšího zranění. Dle povahy situace, při které zlomenina vznikla, zabraňte dalšímu poškození nemocného. Současně ale neriskujte své zdraví a nevrhejte se do nebezpečného prostředí!
  2. Zbytečně se zraněným nehýbejte.
  3. Pokuste se zastavit krvácení například přitlačením tlakového obvazu.
  4. Sterilně ránu zakryjte. Využít můžete například gázu z domácí nebo autolékárničky.
  5. Z rány můžete odstranit hrubé nečistoty, nesnažte se ale ránu omývat nebo zlomeninu napravovat. Každý takový zásah u otevřené zlomeniny je potenciálně rizikový a může vyvolat silné krvácení, trombózu nebo velmi nebezpečnou infekci kosti. Raději proto u pacienta vyčkejte do příjezdu záchranné služby.

Při jednoduché zlomenině končetiny:

  1. Postiženou končetinu znehybněte.
  2. Snažte se s končetinou co nejméně manipulovat. Nikdy se nepokoušejte navracet končetinu do původního stavu.
  3. Dopravte nemocného k lékaři. Nikdy pacientovi nedávejte jídlo a pití, protože zlomenina může vyžadovat rychlou operaci.

Kdy kvůli zlomenině volat záchrannou službu?

Nekomplikovaná zlomenina ruky nevyžaduje přivolání záchranky. Závažné zlomeniny nebo okolnosti, které k nim vedly, ale neodkladnou pomoc záchranářů mohou vyžadovat. V jakých situacích se ihned obrátit na linku 155?

  • při otevřené zlomenině
  • u zlomenin způsobených pádem z velké výšky
  • při poranění páteře nebo hlavy
  • u zlomenin dolních končetin, pokud nelze bezpečně transportovat pacienta k lékaři svépomocí

Léčba zlomeniny Léčba zlomeniny

V každém případě se se zlomeninou co nejrychleji dopravte k lékaři. Základem léčby zlomeniny je:

  • Návrat kosti do původní polohy,
  • fixace,
  • snižování otoku,
  • je-li to nutné, podání léků proti bolesti,
  • několikatýdenní klidový režim.

Zpravidla lékař zlomeninu zrentgenuje a „dá do sádry“. Kromě běžného sádrového obinadla může využít i lehkou pryskyřicovou variantu, která se ale nehodí pro fixaci zlomenin, kde hrozí, že zlomenina ještě výrazněji oteče. Někdy naopak stačí fixovat zlomeninu nebo naštípnutou kůstku pomocí ortézy, což je běžné třeba u zlomeniny klíční kosti. Například taková zlomená žebra se hojí spontánně bez fixace.

Zlomenina ruky

Chirurgické řešení zlomeniny

V některých případech není možné jednoduše kosti srovnat nebo chirurgický zákrok významně zrychlí hojení. Lékař tedy zavede vnitřní nebo vnější osteosyntézu. Lidově řečeno kost sešroubuje. Po zhojení se kovové implantáty zpravidla odstraní, ne vždy je to ale nutné a implantát může u kosti v některých případech zůstat bez nutnosti reoperace.

Jak odstranit otok po zlomenině

Otok je typický a velmi nepříjemný projev zlomeniny. Alespoň částečně zamezit jeho rozvoji lze rychlým chlazením zlomeniny po úrazu. Pokud jde o končetinu, je vhodné ji držet v úrovni nad srdcem, čímž se opět zabrání dalšímu otékání.

Otékat může někdy i končetina v sádře. Pokud otok v sádře brání proudění krve a odkrvuje konečky prstů, může být dokonce nutné sádru rozstřihnout a celý proces sádrování u lékaře absolvovat nanovo. Proto by pacient měl velmi důsledně dodržovat klidový režim a jak už bylo zmíněno, ukládat končetinu do zvýšené polohy, aby nenatékala.

Otoky jsou nejen nepříjemné, ale zhoršují i prokrvení a tím i hojení. Na podporu vstřebání otoku po úrazu je možné užívat léky s escinem nebo flavonoidy, které podporují mikrocirkulaci krve v drobných cévách. Po sundání sádry může se zbytky otoku pomoci odstranit lymfodrenáž.

Fáze hojení zlomenin Fáze hojení zlomenin

  1. Granulační fáze (1.–2. týden) – také bývá označovaná jako zánětlivá fáze. Ihned po úrazu totiž začíná v místě zlomeniny srážení krve a zánět, který startuje další hojení. Postupně se v místě zlomeniny vytváří nová vazivová tkáň.
  2. Reparační fáze (přibližně 3.–6. týden) – do vazivové chrupavky se ukládá vápník a tím se přetváří v kost.
  3. Remodelační fáze (další měsíce až roky) – kostní tkáň v místě zlomeniny se přetváří do původní podoby se stejnou strukturou, jakou má okolní kost. V této fázi lze kost již považovat za prakticky zhojenou.

Podpora hojení zlomenin Podpora hojení zlomenin

Během srůstání zlomené kosti se musí vytvořit kolagen i nově mineralizovaná kostní tkáň. Chcete-li proto hojení podpořit, dbejte na dostatečný příjem:

  • Vápníku, který je hlavním kostním minerálem.
  • Vitamínu D, který se podílí na vstřebávání vápníku a jeho ukládání do kostí.
  • Vitamínu C, který je nezbytným faktorem pro vznik kolagenu v těle.
  • Bílkovin, které přináší tělu základní kameny pro tvorbu kolagenu.
  • Vitamínu K2, který společně s vitamínem D také podporuje ukládání vápníku do kostí.
  • Dalších minerálů jako hořčík, fosfor a zinek, které jsou rovněž důležité pro kosti.

Hojení zlomeniny trvá obvykle 6–8 týdnů. Rychle se hojí dobře prokrvené zlomeniny (například pokud není příliš poškozená okolní tkáň) nebo nekomplikované zlomeniny bez roztříštění, oddálení kostí nebo nutnosti operace. Některé stavy nebo určité chování ale hojení zlomenin prodlužují:

  • Kouření – nikotin brzdí růst nových cév v procesu hojení kosti a zhoršuje prokrvení, zároveň zvyšuje oxidační stres a tím i chronický zánět, který hojení opět zpomaluje,
  • užívání steroidů včetně protizánětlivých kortikosteroidních léčiv,
  • obezita,
  • anemie,
  • cukrovka.

Rehabilitace po zlomenině:

Imobilizací kvůli zlomenině ochabují okolní svaly. K jejich opětovnému posílení a obnovení hybnosti je nutné cvičení a velká trpělivost. Obnova svalů totiž zpravidla vyžaduje 3x delší dobu, než byla doba fixace v sádře.

Komplikace při hojení zlomeniny Komplikace při hojení zlomeniny

  • nesprávná pozice zlomeniny omezující hybnost nebo vyžadující reoperaci
  • zvýšené riziko vzniku trombózy v důsledku znehybnění
  • dlouhodobá bolestivost v důsledku poškození okolních nervů nebo cév
  • omezená hybnost kloubů, pokud do nich zlomenina zasahovala
  • zvýšené riziko zlomeniny ve stejném místě kvůli oslabení struktury kosti

Neléčená zlomenina

Není-li zlomenina vyšetřena rentgenem a správně repozicována, může srůst v nevhodné poloze. Trvale tak dojde k omezení hybnosti v místě zlomeniny nebo vzniku chronické bolesti, kvůli nerovnému přenosu svalového napětí v této oblasti. V místě zlomeniny, která se hojí v nevhodné poloze, se může vytvořit pakloub. Pakloub je vystouplý vazivový spoj v místě, kde kost nedokázala srůst. Paklouby se často musí řešit komplikovanými operacemi s vkládáním kostního štěpu.

Prevence zlomenin Prevence zlomenin

Je vůbec možné zlomeninám předcházet? Přestože se nelze nenadálým úrazům se zlomeninou vyhnout úplně, pomocí 3 jednoduchých zásad lze takové riziko výrazně snížit.

  1. Pravidelně se hýbejte. Během cvičení se posilují nejen svaly, ale i kosti. Díky pravidelné pohybové aktivitě navíc cvičíte svou flexibilitu a rovnováhu, a tak v případě hrozícího pádu dokážete tělo lépe reflexivně zareagovat a ochránit se.
  2. Dbejte na dostatečný příjem vitamínu D a vápníku, které jsou důležité pro silné kosti. Chcete-li kosti podpořit pomocí doplňků stravy, velmi výhodné je přidat k vápníku a „déčku“ i vitamín K2, který pomáhá ukládat vápník do kostí a zároveň brání jeho ukládání jinde v těle například v cévách nebo měkkých tkáních.
  3. Zbytečně neriskujte a vyhýbejte se situacím, při kterých hrozí úrazy. Děti se zbytečnému riziku vystavují zpravidla kvůli nedostatku zkušeností. Dospělí naopak mohou lehce ztratit obezřetnost pod vlivem alkoholu.

ZDROJE

  • Fracture Healing Overview. Online. NIH. 2023. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK551678/. [cit. 2024-06-07].
  • Jak poznat a ošetřit zlomeniny. Online. PRVNÍ POMOC ŽIVĚ. 2023. Dostupné z: https://www.prvnipomoczive.cz/jak-poznat-a-osetrit-zlomeniny/. [cit. 2024-06-07].
  • Máte podezření na zlomeninu? Jaké jsou příznaky, kdy zavolat záchranku, proč někdy raději operovat a nedávat sádru a jak předejít žilní trombóze? Online. Český rozhlas Dvojka. 2021. Dostupné z: https://dvojka.rozhlas.cz/mate-podezreni-na-zlomeninu-jake-jsou-priznaky-kdy-zavolat-zachranku-proc-nekdy-8620420. [cit. 2024-06-07].
  • PACLÍK, Aleš. 05. Komplikace zlomenin, poruchy hojení, infekce, Sudeckův syndrom a Volkmannova ischemická kontraktura (ver. 2023). Online. 1LF.CZ. Dostupné z: https://lf1.cz/05-komplikace-zlomenin-poruchy-hojeni-infekce-sudeckuv-syndrom-a-volkmannova-ischemicka-kontraktura/. [cit. 2024-06-07].
  • Zlomeniny - příznaky, popis a efektivní léčba. Online. Biomag. 2024. Dostupné z: https://www.biomag.cz/zlomeniny/. [cit. 2024-06-07].
  • Zlomeniny v dětském věku. Online. 2018. Dostupné z: https://www.ortoweb.cz/ortopedie_ostatni_zlomeniny-v-detskem-veku. [cit. 2024-06-07].

Vápník Vitamín D

Nabídka BENU lékárny

Nabídka BENU lékárny

  • Pohybová soustava
  • Doplněk stravy
  • Akce
  • Sleva 19 %

Skladem na e‑shopu

265 Kč 215 Kč

  • Vitamíny a minerály
  • Doplněk stravy
  • Akce 2+1
  • Sleva 5 %

Skladem na e‑shopu

215 Kč 205 Kč

  • Vitamíny a minerály
  • Doplněk stravy

Skladem na e‑shopu

185 Kč

  • Kosmetika
  • Pohybová soustava

Skladem na e‑shopu

285 Kč

  • Zdravotnický prostředek

Skladem na e‑shopu

389 Kč

  • Vitamíny a minerály
  • Doplněk stravy

Skladem na e‑shopu

299 Kč


Dotazy z BENU poradny

Dotazy z BENU poradny

    • Dotaz pro lékárníka
    • Děti
    • Dotaz na produkt
    21. 09. 2020

    Co koupit dveři 4 roky po zlomení nohy jako prevenci?

    Dobry den vazeni,
    Potrebovala bych poradit, co bych mohla preventivne koupit pro sve 4-lete dite po zlomeni nohy (navic ma tenke vlasy, treba to souvisi a ma nedostatek vitaminu D). Byl by fajn Swiss NatureVia Vitamin D 3 effekt kids 60pcs nebo nabidnete nejaky jiny, kde maji i vitamin C? Kde se vyrabeji NatureVia?
    Predem mockrat dekuji.
    S pozdravem

    Dobrý den,

    při zlomeninách lékaři doporučují zvýšit příjem vitamínu D a vápníku. Buď ve stravě nebo doplňky stravy.  Swiss NarureVia  je velmi kvalitní preparát s obsahem vitamínu D3. Také byste mohl vykoušet Jamieson vitamin D ( varianta s přídavkem vitamínu C je určena pro dospělé (https://www.benu.cz/jamieson-vitamin-d3-kids-jahoda-tbl-na-cuc-100ks). Přírodní vitamín D najdete v  oleji Mollers z jater tresky arktické lovené v norských moří  (https://www.benu.cz/mollers-omega-3-muj-prvni-rybi-olej-250ml).

    Přípravky NarureVia se vyrábí v Kanadě.

    S přáním pěkného dne PharmDr. Martina Hnilová, vedoucí lékárník Zlín.

    šipka PharmDr. Martina Hnilová

    Na dotaz odpověděla PharmDr. Martina Hnilová , Zlín, Dlouhá zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Klouby a kosti
    • Vitamíny a minerály
    22. 08. 2019

    Loket-zlomenina

    dobrý den, léčím zlomeninu lokte (fraktura hlavičky radia) a chtěla bych radu zda by mi mohla pomoci k dobrému doléčení nějaká kloubní výživa, pokud ano kterou byste mi doporučili? Mockrát děkuji

    Dobrý den,
    kloubní výživy ovlivňují pouze chrupavku a zánětlivé procesy probíhající přímo v kloubu, nemají vliv na kost. Zaměřil bych se tedy spíše na vápník a případně i další minerály důležité pro kosti. Například CALTRATE PLUS nebo CALCICHEW D3 pomohou. Dávkuje se vždy 1 tableta večer klidně po dobu třech měsíců.
    CALTRATE PLUS potahované tablety 30
    CALCICHEW D3 500MG/200IU žvýkací tableta 60

    Zdraví,
    PharmDr. Matyáš Palan
    lékárník BENU Beroun

    šipka Matyáš Palan

    Na dotaz odpověděl Matyáš Palan , Praha 5 zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Klouby a kosti
    11. 05. 2020

    Léky na hojení kosti a kloubu po operaci?

    Dobrý večer,mám tři týdny po operaci kotníku a chtěl bych se zeptat na nějaké léky nebo vytaminy na hojení kosti,kloubů.Dekuj

    Dobrý den,

    tři týdny po zákroku můžete brát vápník s vitamínem D, které pomáhají obnovení kosti. Pro urychlení hojení tkání kolem kloubu je také možné užívat léčivý přípravek Wobenzym. Nejlepší účinek má ale jeho nasazení již první dny po úrazu nebo zákroku. Pokud ale stále přetrvává otok a bolestivost můžete jej vyzkoušet v dávce minimálně 3x denně 5 tablet. Dále je možné lokálně používat mast Traumaplant pro urychlení hojení. Odkazy na produkty a příbalové informace naleznete níže. Jinak dodržujte pokyny lékaře ohledně postupného zatěžování končetiny a rehabilitaci. Případně použité léčivé přípravky s ošetřujícím lékařem konzultujte.


    CALCICHEW D3 500MG/200IU žvýkací tableta 60
    WOBENZYM enterosolventní tableta 200 II
    TRAUMAPLANT mast 100G

    Zdraví,
    PharmDr. Matyáš Palan
    vedoucí lékárník, BENU OC Globus Zličín

    šipka Matyáš Palan

    Na dotaz odpověděl Matyáš Palan , Praha 5 zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Bolest
    17. 12. 2022

    Křupání/lupání/přeskakování v žebrech na pravé straně

    Dobrý den, potřebovala bych se zeptat..
    Přítel minulý týden zapíjel narození synovce a bohužel spadl na žebra, což se prostě bohužel někdy stane.. od té doby ho žebra šíleně bolí, říkala jsem, že je má naražené, ale přítel se bál aby je neměl nějak naštípnuté nebo nalomené, dnes už byl na pohotovosti na rentgenu a ultrazvuku a řekli mu, že je to na blbém místě, že tam není moc dobře vidět, ale že budou nejspíš naražené a něco s chrupavkou.. takže se vlastně nic nedozvěděl, ale zapomněl říct, že mu v těch žebrech křupe. Tak bych se chtěla zeptat, co to křupání může znamenat? Pár hodin je v pohodě, že ho to nebolí a najednou mu v tom křupne/Lupne, že to slyším i já, a hned se svíjí bolestí a nemůže skoro dýchat, po dvou hoďkách se to zas trochu uklidní a během dne mu v tom třeba 3x takhle lupne. Taky v tom má prý i takové tiky. Myslíte si, že by žebra mohla být nějak nalomená nebo jen naražená? Mám o něj docela strach, budí ho to i v noci a nemůže ani spát, protože v leže ho to bolí víc jak v sedě, a ještě k tomu je teď nemocný, takže kýchá a kašle. Zkrátka nevíme co to křupání/lupání/přeskakování znamená. Kam s tím kdyžtak jít, nebo co dělat pro to aby to bylo lepší? Mažu mu to různými mastičkami a alpou, ale to stejně nepomáhá. Předem děkuji.

    Dobrý den,

    pokud byl partner na rentgenu, zlomená žebra by toto vyšetření pravděpodobně odhalilo. Bohužel poraněné chrupavky nebo pohmožděniny se tímto vyšetřením prokázat nedají. Pokud budeme předpokládat, že jsou žebra zhmožděná následkem pádu, může být zmiňované křupání způsobené blokádou žeber. Primárně je ale nutné počkat, až se pohmožděné tkáně zregenerují a zaléčí, poté je možné řešit blokádu žeber např. pomocí vhodných cviků a správného dýchaní pod dohledem fyzioterapeuta.

    Momentálně je důležitý především odpočinek a minimální pohybová zátěž. Pohmožděná žebra je vhodné ledovat, to pomůže snížit bolest a případný otok, což urychlí hojení. Ledování je vhodné zejména během prvních 3 dnů po úrazu. Můžete užívat léky proti bolesti, zejména na noc. Vhodná jsou protizánětlivá analgetika s obsahem účinné látky DICLOFENAK, IBUPROFEN či NAPROXEN. Dělejte dechová cvičení do spodní části břicha, dech směrujte k pánevnímu dnu. Procvičujte pomalé nádechy na tři vteřiny, zadržte na tři vteřiny dech a další tři vteřiny vydechujte. Opakujte toto několik minut nebo i dvakrát denně.

    Při nachlazení bývá nepříjemný zejména kašel a kýchání. Když očekáváte, že kýchnete nebo zakašlete, stlačte postižené místo, to uleví od bolesti. Pokud by se objevila teplota, rostoucí bolest na hrudi, břiše nebo rameni doporučuji navštívit chirurgickou ambulanci. Lékaře navštivte i pokud by se stav náhle zhoršil nebo by bolest časem neustupovala. Pohmožděná žebra mohou bolet několik týdnů, v některých případech může bolest přetrvávat i po dobu měsíců, takže především bude potřeba hodně trpělivosti.

    Přeji hezký den,

    Mgr. Michaela Velecká

    vedoucí lékárník
    BENU Lékárna OC Rýnovka Jablonec n. Nisou

    šipka Michaela Velecká

    Na dotaz odpověděl Michaela Velecká zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Vitamíny a minerály
    21. 02. 2024

    Vitamin D a K užívání současně

    Dobrý den, krevní test mi ukázal velmi nízké hodnoty vitamínu D. Začala jsem hned užívat Vigantolvit D3, ale dostala se ke mě informace, že bych měla zvážit i užívání vitamínu K kvůli vstřebávání. Je tomu tak? Který připravek mám tedy ideálně zvolit?
    Děkuji předem za odpověď.

    Dobrý den,

    pokud u Vás byla laboratorním vyšetřením zjištěná nízká hladina vitamínu D, je vhodné tento vitamín suplementovat. Ideální je, pokud Vám lékař přímo podle naměřené hodnoty nastaví dávkování tohoto vitamínu. 

    Vitamín D má v těle mnoho funkcí například pro nervový systém, imunitu a také řídí ukládání vápníku do kostí. Na procesu ukládání vápníku do kostí se podílí (mimo jiné) i vitamín K. Pro posílení kostí je proto výhodné brát vápník s vitamínem D, který podpoří vstřebávání vápníku a jeho ukládání, a také vitamínu K, který "řídí" ukládání vápníku v těle do kostí, aby se například při zvýšené hladině vápníku tento minerál neukládal do měkkých tkání. 

    Obecně proto při užívání vitamínu D mohu doporučit i vitamín K2. Mnohé doplňky na kosti je již kombinují i v rámci jednoho přípravku. Při užívání vitamínu K se řiďte dávkováním přípravu daným výrobcem konkrétního produktu. Musím rovněž upozornit, že vitamín K není vhodný pro osoby užívající léky na ředění krve s léčivou látkou warfarin. 

    Zdraví
    Mgr. Petra Večeřová
    Lékárník BENU, Vinohradská Brno

    šipka Petra Večeřová

    Na dotaz odpověděl Petra Večeřová zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Klouby a kosti
    19. 06. 2024

    Co je dobré pro lepší hojení zlomeniny?

    Dobrý den.

    Chtěl bych se zeptat na vhodné přípravky, doplňky stravy atd. pro lepší hojení, růst kostí atd. po úraze ramene a horní končetiny (zlomenina horní části pažní kosti) s částečnou ztrátou hybnosti paže. Jsem 2 týdny po operaci.

    Děkuji za odpověď.

    Dobrý den, 

    na tyto potíže výborně funguje Wobecare enzym. Lze užívat 3 tobolky jednou denně, případně 1 tobolku 3x denně. Doporučuje se zapít dostatečným množství vody, alespoň 200 ml. Je doporučeno užívat produkt dlouhodobě. Aby aktivita enzymů zůstala zachována, doporučuje se Wobecare Enzym užívat alespoň 45 minut před jídlem a nejméně 2 hodiny po posledním jídle.

    S přáním pěkného dne
    Mgr. Martina Bránková
    lékárník BENU Makovského nám., Brno

    šipka Mgr. Martina Bránková

    Na dotaz odpověděl Mgr. Martina Bránková zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Další články o zdraví

Další články o zdraví

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.