ZDRAVÝ MIKROBIOM ANEB JAK JE DŮLEŽITÉ STARAT SE NEJEN O SVÁ STŘEVA

Zdravý mikrobiom

Když se řekne zdravý životní styl, většinou si představíme správnou životosprávu, pohyb a dostatek spánku. Málokdo si ale uvědomuje, že klíčovou roli v našem zdraví hraje právě mikrobiom, tedy soubor bilionů mikroorganismů, které obývají naše tělo. Nejčastěji se mluví o střevním mikrobiomu, ale důležité bakterie se nacházejí i jinde – například v dutině ústní. Jak tedy o svůj mikrobiom správně pečovat a proč je to tak důležité?

Proč je mikrobiom tak důležitý?

Mikrobiom je naším neviditelným ochráncem. Pomáhá s trávením, podporuje imunitu, a dokonce ovlivňuje naši náladu. O střevech se také někdy píše jako o druhém mozku. Pokud dojde k narušení rovnováhy mikrobiomu, například nevhodnou stravou, stresem nebo užíváním antibiotik, mohou se objevit různé zdravotní problémy. Mezi ty nejčastější patří zažívací potíže, oslabená imunita nebo záněty. Právě proto je důležité o mikrobiom pravidelně pečovat.

Probiotika vs. prebiotika

Možná jste už slyšeli o probiotikách, tedy prospěšných bakteriích, které podporují zdraví naší rovnováhy ve střevech. Kde je ale najít? Nachází se ve fermentovaných potravinách, jako jsou jogurt, kefír, kysané zelí nebo kimchi či v doplňcích stravy.

Naproti tomu prebiotika jsou pak potravou pro tyto prospěšné bakterie. Patří sem vláknina, která podporuje jejich růst a aktivitu. Takže kombinace probiotik a prebiotik je ideálním způsobem, jak mikrobiom dlouhodobě udržet v rovnováze.

Mikrobiom není pouze ve střevech

Když se řekne mikrobiom, většina lidí si vybaví bakterie ve střevech. Tyto mikroorganismy se ale nachází také v ústech. Fungují zde totiž jako ochránce před vznikem zubního kazu, zánětu dásní nebo zápachu z úst. A nejen to.

Dalším jejich důležitým úkolem je zabránění proniknutí nebezpečných patogenů. Jedním z důležitých zástupců ústního mikrobiomu je bakterie Streptococcus salivarius. Produkuje antibakteriální látky, takzvané BLIS (Bacteriocin-like inhibitory substances). Ty pomáhají snižovat množství škodlivých bakterií, a díky tomu má náš imunitní systém méně práce.

Dbejte na vlákninu

Vláknina je nejen důležitá pro dobré trávení, ale také skvěle prospívá mikrobiomu ve střevech. Nerozpustná vláknina podporuje pravidelnou stolici, zatímco rozpustná slouží jako výživa pro prospěšné bakterie. Mezi skvělé zdroje patří ovoce, zelenina, luštěniny nebo celozrnné produkty. S doplňováním vlákniny mohou pomoci rovněž vhodné doplňky stravy, které najdeme v lékárně.

Jak pečovat o svůj mikrobiom?

  • Strava bohatá na probiotika a prebiotika – zařaďte do jídelníčku fermentované potraviny, jako jogurty, kefíry, kysané zelí nebo kimchi, případně využijte doplňky stravy s jejich obsahem.
  • Dostatek vlákniny – vsaďte na konzumaci celozrnných produktů, luštěnin, ovoce a zeleniny.
  • Omezení nadměrné konzumace cukru a ultrazpracovaných potravin – tyto potraviny podporují růst škodlivých bakterií.
  • Péče o ústní mikrobiom – nezapomeňte na pravidelnou ústní hygienu.
  • Snížení stresu – dlouhodobý stres může negativně ovlivnit složení mikrobiomu.

Zdravá a vyvážená strava, omezení cukru, ultrazpracovaných potravin a dostatek psychické pohody – to vše přispívá k udržení zdravého mikrobiomu. Dejme mu proto tu nejlepší péči, odmění se nám silnější imunitou, lepším trávením a celkovou vitalitou.


INZERCE

BENU Probio nápoj kakaová příchuť 200g

 

Nabídka BENU lékárny

  • Potravina
  • Výživa
  • Znáte z TV

Skladem na e‑shopu

299 Kč