PŘENÁŠENÍ MIMINKA A JAK (NE)VYVOLAT POROD
Kufr do porodnice máte sbalený a všechny zbrusu nové věci pro miminko už jsou na svých místech. Jiskřivá atmosféra konce třetího trimestru míchá dohromady netrpělivé očekávání příchodu miminka i obavy z blížícího se porodu. Když nastane den vypočítaného termínu porodu, tahle atmosféra začne často ještě víc houstnout. Přenášení miminka znamená rostoucí zdravotní rizika, a proto jsou lékaři v pozoru. Ve vzduchu visí otázka přirozeného vyvolání porodu doma nebo jeho indukce v porodnici. Proč se miminku nechce na svět? Jak mu ukázat, že už se na něj moc těšíte? A které rady, jak rozjet porod, rozhodně není bezpečné zkoušet?
6 minut čtení
Kde se vezme termín porodu?
Den porodu je pro rodinu den s velkým D. Je to den dovršení 40. týdne nebo také 280. den těhotenství. Kdy miminko přijde ale bude záviset na mnoha okolnostech, včetně toho, jak moc se mu bude chtít na svět. Přesně na vypočítané datum porodu se miminko narodí jen u necelých 5 % maminek. Někdy ale přijde na svět dřív, jindy zase až po tomto termínu. Za normální rozmezí pro narození miminka se považuje porod už od 37. týdne těhotenství, nejdéle jde na miminko čekat do konce 41. týdne.
Termín porodu oznámí mamince její gynekolog. Lze ho vypočítat od data poslední menstruace, přesnější je ale určení termínu podle velkého ultrazvuku v 1. trimestru. Takže pokud se data vzájemně liší, počítá se s tím určeným ultrazvukem.
Co je přenášení dítěte a porod po termínu?
Když udeří 40. týden a miminku se ještě líbí v bříšku, dá se začít hovořit o tzv. pozdním těhotenství. Do 42. týdne by ale žena už jaksi neměla dojít těhotná. Co se v závěru těhotenství po termínu porodu děje?
- 40. týden těhotenství rozhodně není důvod k panice. Je důležité, aby maminka zůstala v klidu a těšila se na svého drobečka. Lékaři si ženu pozvou dvakrát do týdne na kontrolu, aby se ujistili, že je vše v pořádku a předem podchytili komplikace.
- 41. týden těhotenství je pro lékaře zásadní. Po něm už dochází k velkému nárůstu komplikací. Proto pokud se porod sám nespustí, udělají nyní kroky pro vyvolání porodu v nemocnici.
- 42. týden těhotenství, tedy od 294. dne a více, je již prodloužené nebo také potermínové těhotenství. Ve 42. týdnu už rychle rostou rizika spojená s přenášením. Díky zásahu lékařů by ale až do tohoto týdne těhotenství nemělo dospět.
Příčiny přenášení
Proč u některých těhotenství dochází k přenášení termínu porodu není jasné. Častější bývá přenášení u prvorodiček. Také pokud maminka předchozí graviditu přenášela, s velkou pravděpodobností se s mladším sourozencem podobný scénář zopakuje. Nepříjemnou komplikací nervózního odpočítávání dnů po termínu porodu je i stresová zátěž na maminku. Stres spouští vyplavení adrenalinu jakožto hlavního stresového hormonu, který svým účinkem porod ale může dále brzdit.
Termín je tu – jak se chovat a jak přivolat porod?
Okolo termínu porodu je budoucí maminka zahrnutá radami od lékaře, z předporodních kurzů i od svých známých. Protože každé těhotenství je jiné a jedinečné, dejte na rady zkušených zdravotníků, kteří vás koncem těhotenství provází. Jen oni totiž znají podrobně váš stav. Pokud je to vhodné, mohou vám třeba i doporučit některé přirozené metody, jak vyvolat porod. O co se může jednat?
- Aktivní pohyb především chůze podporuje před očekávaným porodem kondici maminky a pomáhá zapomenout na stres. K pochodování může maminka přidat klidně i jiné oblíbené aktivity například tanec nebo cvičení na míči.
- Nechráněný pohlavní styk je další metodou pro přivolání porodu. Mužské sperma totiž obsahuje malé množství prostaglandinů, což jsou specifické tkáňové hormony, které se u ženy přirozeně podílejí na přípravě porodních cest a spuštění porodu. Účinnost tohoto postupu je sice někdy považována za diskutabilní, obecně jde ale o tradiční a široce přijímaný postup.
- Masáž bradavek pro vyvolání porodu využívá fungování „hormonu lásky“ – oxytocinu. Oxytocin má vliv na lidské sociální chování a pocit sounáležitosti. Při porodu jeho hladina vystřelí a podporuje kontrakce. Oxytocin má ale také důležitou úlohu při kojení. Odtud vyplývá spojení tohoto hormonu s prsními bradavkami. Stimulace prsních bradavek pro vyvolání porodu vede ke zvýšení hladiny oxytocinu.
- Maliník před porodem jako čaj k popíjení někdy mamince doporučí porodní asistentka už po 36. týdnu těhotenství a lze v něm pokračovat až do porodu.
- Aromaterapie nemá přímý vliv na porod, může ale mamince pomoci zapomenout na stres. Stejně může působit teplá koupel, která může být navíc příjemná, když přijdou první poslíčky nebo tvrdnutí těhotenského bříška.
Snaha o vyvolání porodu u prvorodičky nebo i u zkušené maminky by nikdy neměla sklouznout k nešetrným praktikám. Maminka by se měla cítit pohodlně a neměla se vyčerpávat. Dny bezprostředně před porodem potřebuje především nabírat síly na nastávající porod a šestinedělí.
Babské rady na vyvolání porodu, které raději nezkoušet
Termín porodu už je dávno pryč, ale samotný porod se ne a ne rozjet. Pro budoucí rodiče to je zcela jistě velká starost, přesto není vhodné se bezhlavě uchylovat k rizikovým praktikám na jeho vyvolání. Některé babské rady jak vyvolat kontrakce mohou být potenciálně velmi nebezpečné. Co raději nezkoušet:
- Sklenku červeného vína nebo svařáku nelze doporučit, přestože se tento recept často traduje. Alkohol proniká přes placentu k miminku a působí vlastně stejně, jako kdybyste dali napít novorozenci, což by žádný soudný rodič jistě neudělal. Navíc ethanol v těle působí i na křeče a paradoxně by mohl porodní kontrakce oddalovat.
- Ricinový koktejl má více variant receptů. Ricinový olej jako jeho hlavní složka ale není bezpečný. Jde o zastaralý prostředek na zácpu, po požití totiž spustí silné křeče v zažívacím traktu, úporný průjem a nevolnost. Ano, ricinový olej porod může spustit, protože dokáže vyprovokovat i křeče dělohy a její kontrakce. Křeče v zažívacím traktu, průjem a s ním související dehydratace ale nejsou dobrou vstupenkou do porodu a vezmou mamince před její těžkou hodinou vzácné a potřebné síly.
- Pálivé jídlo je další tradiční recept na přivolání porodu. Nicméně efekt ostrého jídla na spuštění porodu se nepodařilo prokázat. Pokud ale maminka není na něco z talíře přímo alergická, neměl by jí takový pokus ani nijak ublížit a pálivého jídla v těhotenství se nemusí obávat.
- Bylinky na přípravu na porod by maminka měla vždy konzultovat se svým lékařem. Někdy mamince může být v závěru gravidity doporučen například maliníkový čaj. U většiny z tradičních bylin ale není vliv na porod nijak podložen. Přesto se nedoporučuje si s těmito bylinkami zahrávat. V souvislosti s porodem může jít třeba o pupalku, která obsahuje malé množství prostaglandinů. Zázvor nebo hřebíček sice mohou podporovat prokrvení malé pánve, to by ale mohlo potenciálně být i zdrojem komplikací. Tradiční je také podávání lněného semínka, které díky vysokému obsahu vlákniny pomůže před porodem mamince předcházet potížím se zácpou.
- Mytí oken je další tradiční babská rady na přivolání porodu. Fyzická aktivita se před porodem skutečně doporučuje. Avšak úklid spojený s lezením do výšky pro ženu v pokročilém stupni těhotenství, která může mít potíže s krevním tlakem a kvůli němu i závratěmi, a navíc ji těhotenské bříško celkově omezuje v pohybu, skutečně nepatří mezi bezpečné cviky na vyvolání porodu. Stejně tak by s opatrností měla přistupovat k doporučení dalších velmi namáhavých aktivit jako jsou dřepy na vyvolání porodu nebo dlouhé chození po schodech.
Ananas a porod
Ananas na vyvolání porodu vyvolal hlavně velkou vlnu pozornosti. Měl fungovat tak, že díky obsahu enzymu bromelainu měl podporovat přípravu těla na porod. Nicméně z našeho tónu asi už tušíte, že žádný takový účinek se u ananasu nepodařilo doložit. Nastávající maminka si ho může přesto klidně dopřát pro osvěžení a jako ovoce přirozeně nabité vitamíny.
Vyvolávání porodu v porodnici
Ve 41. týdnu těhotenství si už lékař zpravidla pozve maminku na vyvolání porodu. Protože je porod opravdu citlivé téma, je s jeho vyvoláním přirozeně spojeno hodně otázek. Je to opravdu nutné? Není lepší prostě počkat, až bude chtít miminko přijít samo? Důvodem pro vyvolání porodu je zjevný fakt, že po dosažení 42. týdne stoupá riziko komplikací, dvojnásobné je i riziko narození mrtvého plodu. Umělé vyvolání porodu může probíhat různými technikami, které lékař vybere na míru mamince podle připravenosti porodních cest a jejího zdravotního stavu. Kromě přenášení totiž důvodem k indukci porodu bývá i těhotenská cukrovka nebo hypertenze, onemocnění ledvin maminky nebo komplikace kvůli nekompatibilitě Rh faktoru krve matky a dítěte.
Co si s sebou vzít do porodnice? Zkontrolujte si, že vám nic nechybí podle našeho návodu na sbalení zavazadla do porodnice:
Přejít na článek: Věci do porodnice
Preindukce porodu
Preindukce porodu představuje určitý předstupeň samotného vyvolání porodu. Cílem tohoto kroku je připravit porodní cesty na jeho hladký průběh. Probíhat může několika způsoby nebo jejich kombinací:
- Hamiltonův hmat je technika, kterou provádí lékař při vaginálním vyšetření. Uvolňuje během ní spodní část blanitého vaku obklopujícího miminko od spodního konce dělohy. Důsledkem je podráždění, které stimuluje tvorbu prostaglandinů připravujících tělo maminky k porodu.
- Prostaglandiny může lékař aplikovat také ve formě léku a tím podpořit přípravu porodních cest.
- Mechanické metody například „vyvolávání porodu balónkem“ neboli zavedení balónkového katetru rovněž podporují vyplavení prostaglandinů.
Díky přípravě porodních cest preindukcí může proběhnout vyvolávaný porod přirozenou cestou a nezvyšuje se pravděpodobnost císařského řezu.
Indukce porodu
Indukce neboli vyvolání porodu také může probíhat několika metodami. Lékař může mechanicky prasknout plodovou vodu a řídit porod oxytocinovou infuzí nebo aplikovat prostaglandiny ve formě gelu nebo tablety na vyvolání porodu vaginálně. Metodu vybírá podle stavu rodičky a připravenosti porodních cest. Protože porod je citlivá chvíle, je žena o všech krocích informována a jsou jí vysvětleny. Mnoho maminek má například strach z použití oxytocinu, protože tento hormon urychlující porod může zvyšovat jeho bolestivost. I silné porodní bolesti ale mají řešení a lékař je může tlumit speciální epidurální anestézií.
Přejít na článek: Poporodní průvodce – co budu potřebovat a jak pečovat o ránu po nástřihu
Pokud se u přenášející maminky porod ani po indukci ne a ne rozběhnout, až poslední variantu představuje vedení porodu císařským řezem. Všechny tyto kroky mají vést maminku co nejbezpečnější cestou k tomu, aby už brzy mohla mít v rukou svoje vytoužené novorozené miminko a začátek nového rodičovství byl co nejhladší.
ZDROJE
- I’m Ready to Have This Baby! Can Eating Pineapple Induce Labor? Online. Healthline. 2020. Dostupné z: https://www.healthline.com/health/pregnancy/pineapple-to-induce-labor. [cit. 2024-12-06].
- Labor and delivery, postpartum care. Online. MAYO CLINIC. 2024. Dostupné z: https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/labor-and-delivery/in-depth/inducing-labor/art-20047557. [cit. 2024-12-06].
- Potermínové těhotenství. Online. Česká gynekologická a porodnická společnost ČLS JEP. Dostupné z: https://www.perinatologie.eu/wp-content/uploads/2019/04/2019-02-poterminove-tehotenstvi-dp-cgps-cls-jep-revize.pdf. [cit. 2024-12-06].
- Přenášení a vyvolávání porodu. Online. Porodnice BRNO. Dostupné z: https://www.porodnicebrno.cz/krok-za-krokem/34-prenaseni-a-vyvolavani-porodu. [cit. 2024-12-06].
- Vyvolání porodu kvůli přenášení: je třeba se mu za každou cenu vyhnout? Online. Médium. 2023. Dostupné z: https://medium.seznam.cz/clanek/poropravdy-andrea-sustrova-vyvolani-porodu-kvuli-prenaseni-je-treba-se-mu-za-kazdou-cenu-vyhnout-10593. [cit. 2024-12-06].
Sdílejte tento článek

Nabídka BENU lékárny
CANPOL BABIES Dárková sada pro novorozence ROYAL BABY modrá
- Vše pro dítě
Skladem na e‑shopu
659 Kč
Frida Mom Velká sada do porodnice
- Kosmetika
Skladem na e‑shopu
2 729 Kč
MomCare Instant Ice chladící vložka 1ks
- Intimita
Skladem na e‑shopu
189 Kč
Extra Savé vložky porodnické 20ks
Skladem na e‑shopu
65 Kč
MomCare intimní sprška + cestovní obal
- Intimita
Skladem na e‑shopu
399 Kč

Dotazy z BENU poradny
-
11. 01. 2021
Gel na mytí po porodu
Dobrý večer,mám dotaz.Je důležité ,nebo nutné mít po porodu mycí gel s dubovou kůrou? Nebo se ma umývat,jen vodou? Děkuji za odpověď
-
20. 07. 2021
Co na migrénu po porodu?
Dobrý den. Jsem týden po porodu a mám od včerejška migrénu. Zkoušela jsem vše možné hodně pít obklady přítmí ale nic nepomáhá aby odezněla. Je možné užít lék Migralgin když kojím?
Moc děkuji za rychlou odpověď.
-
23. 06. 2020
Je možné brát Pupalku dvouletou při kojení
Dobrý den, je možné brát Pupalku dvouletou při kojení. Po porodu mně začaly vypadávat vlasy. Byla jsem u své kadeřnice, která mně právě doporučila tyto tobolky. Už beru GS Mamavit a myslím si, že by už mohl stačit.
Děkuji
-
22. 04. 2020
Jak zvolit velikost břišního pásu po porodu.
Dobrý den, ráda bych si pořídila břišní pás Verba a použila ho po porodu ještě v porodnici, aby se děloha a břicho dobře stahovaly. Potřebovala bych ale poradit s velikostí. Mám si pořídit velikost podle cm, které mám nyní přes břicho nebo přes pas? A rozměr brát z období před těhotenstvím nebo vzít radši o velikost větší? Děkuji za odpověď, hezký den.
-
01. 11. 2020
Vitaminy porod a kojení
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jaké vitaminy v době kojení by byly pro mě vhodné. Začaly mi vlivem hormonů padat vlasy a chtěla bych začít brát nějaké vitamíny. Jestli zvolit např. Multivitamin centrum pro ženy, který dodá všechny vitaminy nebo kombinaci vápník+hořčík+zinek. Děkuji. -
30. 12. 2023
Líh na ošetření pupíku
Dobrý den,
Dnes jsem zakoupila líh na čištění pupíku novorozence. Všude jsem četla, že se většinou používá 60% líh, avšak dívala jsem se na lahvičku a v lékárně mi prodali 70% líh. Je to problém, mám koupit nový líh, nebo mužů použít i tento?
Děkuji.

Další články o zdraví

Dobrý den,
vysloveně nutné to není a můžete se mý pouze čistou vodou. Gel má však speciální účinky na péči o poraněnou hráz po porodu. Má dezinfekční účinky, tlumí a zastavuje krvácení.
Mycí gel s dubovou kůrou
S pozdravem
Mgr. Veronika Hajduková
Farmaceut specialista