HOUBY A ZDRAVÍ ANEB CO JSOU MEDICINÁLNÍ HOUBY
Ani rostlina ani zvíře... Houby se vyčleňují z klasického rozdělení živých organismů jako samostatná skupina. A možná právě díky své odlišnosti představují zdroj zajímavých, biologicky aktivních látek. Léčivé houby využívaly tradiční východní medicíny již stovky a tisíce let. Vědecký výzkum těchto medicinálních hub pak dokázal objevit a pojmenovat mnohé látky, které stojí za jejich účinky. Přesto jak asijské houby plné bioaktivních látek, které se někdy označují společným názvem vitální houby, tak i houby rostoucí u nás a účinky jejich metabolitů, zůstávají v některých ohledech stále tajemstvím.
7 minut čtení
Obsahové látky hub
Proč jíst houby? Z výživového hlediska mají jedlé houby zajímavou nutriční hodnotu. Ze základních živin obsahují hodně vlákniny, ale také trochu překvapivě nezanedbatelné množství bílkovin okolo 2,5 g na 100 g čerstvých hub. Na druhou stranu v houbách najdete naprosté minimum tuků a také velmi málo sacharidů. Díky tomu se dají houby považovat za přirozeně nízkokalorickou potravinu, která se rozhodně hodí do dietního jídelníčku. Nepřekvapivě největší část z hmotnosti čerstvých hřibů a jiných hub představuje voda, jejíž obsah je v houbách okolo 90 %.
Houby jsou ceněné i jako zdroj minerálních prvků jako draslík, fosfor, selen, magnézium nebo dokonce železo. Obsahují vitamíny včetně vitamínu A nebo vitamínu D2, což je velice zajímavé, protože vitamín D nebo A jinak získáváme hlavně z živočišných potravin. Některé houby v sobě mají ale i specifické obsahové látky například funkční polysacharidy, triterpeny, bioaktivní proteiny, antioxidanty, alkaloidy nebo enzymy. Díky těmto vzácným látkám se některé houby staly nejen funkčními potravinami, ale i léčivkami tradičních lidových medicín nebo zdroji látek upevňujících zdraví zpracovaných jako doplňky stravy.
Polysacharidy z hub
Nejvýznamnější sekundární metabolity hub jsou specifické polysacharidy. Houbové polysacharidy mají zvláštní struktury, které dokážou interagovat s receptory lidských buněk, například imunitního systému. Díky tomu je ovlivňují třeba imunomodulačním efektem. Některé ale mohou mít podle vědeckých studií třeba antioxidační, protizánětlivou, antimikrobní, antidiabetickou nebo dokonce protinádorovou aktivitu, pro kterou se tradičně používají jako doplněk stravy při probíhající onkologické léčbě pro podporu výživy pacienta. Některé medicinální houby se také řadí mezi adaptogeny.
Adaptogenní houby
Adaptogeny dokáží zvýšit vaši odolnost proti stresu ať už psychickému nebo fyzickému, podpořit vitalitu, imunitní systém a celkové zdraví. Klasickými adaptogeny jsou bylinky jako ženšen nebo ashwagandha. Nejznámějšími houbovými adaptogeny podle vědeckých studií jsou reishi, cordyceps, shiitake, maitake nebo třeba chaga. Lze se na ně tedy dívat nejen jako na tradiční čínské houby na imunitu, ale jako na prostředky pro celkové zvýšení odolnosti.
Reishi – královna hub
Hvězdou tradiční čínské medicíny je reishi, které se v ní přezdívá houba nesmrtelnosti. Přirozeně roste na dřevě padlých stromů ve vlhkých dubových a bukových lesích Asie a východní lidová medicína ji využívá už tisíce let pro podporu zdraví a dlouhověkosti. A jaké má reishi účinky podle vědeckých studií?
Reishi obsahuje polysacharidy se strukturou betaglukanů, triterpeny nazývané jako ganoderové kyseliny, peptidy, peptidoglykany, steroly jako beta-sitosterol, nukleotidy nebo antioxidační fenoly. Bioaktivních látek v reishi je popsaných víc než 400. Třeba betaglukany z reishi mohou podporovat aktivaci imunitních buněk a zvyšovat tak odolnost proti infekcím nebo zmírňovat chronický zánět v těle. Spolu s triterpeny a steroly se podílí na podpoře zdraví srdce a cév. Steroly modulují vstřebávání cholesterolu a společně s ganoderovými kyselinami přispívají k udržení zdravé hladiny cholesterolu v krvi. Díky svým adaptogenním vlastnostem má reishi snižovat míru stresu v organismu a přispívat k celkovému zklidnění a podpoře kvality spánku.
Užívání reishi je obecně považováno za velmi bezpečné. Dostupná je reishi jako doplněk stravy pro podporu normální funkce oběhové soustavy, normální hladiny cholesterolu a přirozené obranyschopnosti. Pozor by si ale měli dát lidé užívající léky, které snižují krevní srážlivost. Vedlejším účinkem reishi je totiž mírné snížení srážlivosti krve.
Cordyceps sinensis alias housenice čínská
Cordyceps je asijská parazitická houba domácí v oblasti Himalájí. Její životní cyklus je trochu zvláštní. Parazituje totiž na larvách hmyzu, hlavně motýlů. Lze ji ale vypěstovat i na přírodních substrátech, což umožňuje rozšíření jejího využití, aniž bylo vysokou poptávkou devastováno její přirozené stanoviště.
Jako adaptogen se nejčastěji využívá housenice čínská (Cordyceps sinensis), setkáte se ale také s housenicí červenou (Cordyceps militaris). Celkově má rod Cordyceps ale více než 400 druhů. Adaptogenní účinky housenice čínské využijete, pokud se cítíte bez energie, chcete podpořit fyzický výkon a vytrvalost. Tradičně se očekávaly u cordyceps účinky k podpoře dýchacího systému, pravděpodobně díky mírnění chronického zánětu, antioxidačním účinkům, podpoře imunity a lepšímu okysličení tkání. Tyto vlastnosti společně s podporou funkce ledvin a zdraví srdce potvrzují u obsahových látek housenice i vědecké studie. A o jaké obsahové látky jde? Především zase o polysacharidy z řad betaglukanů, dále triterpeny jako cordycepin, nukleosidy, aminokyseliny nebo minerál zinek.
Setkat se s Cordyceps můžete například v doplňcích stravy, jejich užívání vychází čistě z tradičního použití.
Chaga nebo čaga?
V dalekých listnatých lesích Sibiře, severní Evropy, Kanady a Koreji roste dřevokazná houba čaga. Najít se dá i ve výše položených oblastech České republiky. Její jméno pocházející z ruštiny dnes často nahrazuje „mezinárodnější“ varianta chaga. Nazývaná tak nebo tak, získala si tato další adaptogenní houbička velkou oblibu. V lidové medicíně se objevuje asi od 16. století. Dle ní má čaga účinky na zlepšení vitality, obranyschopnosti, působení proti zánětům, podporu trávení a detoxikace jater i celkově dlouhověkosti.
Stejně jako ostatní adaptogenní houby obsahuje i čaga své specifické betaglukany, triterpenoidy a steroly. Díky imunomodulačním, antioxidačním a dalším vlastnostem těchto látek se skutečně očekává podpora imunity, zdraví srdce, cév nebo jater, a také podpora citlivosti buněk k inzulinu. Navíc v čaze najdete betulin nebo betulinovou kyselinu, které získává ze dřeva bříz, na kterých nejčastěji roste. Jde o látky s protizánětlivou, antivirovou nebo protimikrobní aktivitou.
S chagou se můžete potkat jako s doplňkem stravy. Užívání těchto doplňků vychází čistě z tradičního použití.
Shiitake – houba houževnatosti
Český název houževnatce jedlého už sám o sobě prozrazuje hodně z nátury houby Lentinula edodes, kterou asijská medicína zná jako shiitake. Tradičně je ceněná pro celkovou vzpruhu organismu, a i současné poznatky ji řadí mezi adaptogeny, tedy prostředky pro komplexní podporu organismu a zvýšení odolnosti proti stresu. Shiitake obsahuje betaglukany, triterpeny, aminokyseliny, proteiny. Podle toho, v jakých roste podmínkách z hlediska slunečního svitu, se v shiitake proměňuje obsah vitamínu D2. Nejzajímavější je ale obsah lentinanu.
Lentinan ze shiitake je polysacharid se silnými imunomodulačními schopnostmi. Má podle výzkumných studií účinky na posílení imunity, zlepšení boje proti virovým infekcím i bakteriím a přispívá i k protizánětlivé aktivitě. Další zajímavou látkou je terpen eritadenin, který má mít ochranný vliv na kardiovaskulární systém.
Někdy se ale mohou objevit po konzumaci shiitake nežádoucí účinky, protože u některých lidí může vyvolat alergickou reakci. Také pacienti užívající léky na snížení srážlivosti krve, by shiitake neměli konzumovat, protože ona sama mírně snižuje krevní srážlivost.
Tradiční léčivé houby zpravidla neobsahují jedinou aktivní látku, ale celé komplexní směsi. Lidové medicíny mají navíc své recepty, jak kombinovat medicinální houby mezi sebou. Charakterizovat jejich jednotlivé aktivní látky je proto často obtížné. Na kvalitu výrobků z hub má navíc vliv mnoho proměnných. Obsahové látky hub a jejich množství se liší podle toho, za jakých podmínek byla houba vypěstovaná. Velký vliv má také zpracování houby nebo zvolený postup extrakce. Nejde tedy jen o výběr nejzdravější houby, ale i o kvalitu jejího zapracování například do doplňku stravy.
Další vitální houby
Mnohé čínské houby a tradiční léčivé houby z celého světa prokázaly jen některé adaptogenní vlastnosti nebo jsou zatím stále předmětem studií. Oficiálně se proto zpravidla neřadí mezi adaptogeny, s některými se ale můžete setkat ve formě potravinových doplňků.
- Hericium (Hericium erinaceus, korálovec ježatý) v pojetí tradiční čínské medicíny zlepšuje vnitřní energii. Vědce v poslední době zajímají hlavně jeho obsahové látky hercinony a erinaciny, u kterých sledují neuroprotektivní vlastnosti. Díky tomu by jednou mohlo mít hericium využití na podporu paměti, učení a podporovat léčbu neurodegenerativních onemocnění třeba mírného kognitivního deficitu předcházejícího rozvoj Alzheimerovy choroby. Obsahuje ale také betaglukany a antioxidanty.
- Maitake (Grifola frondosa, trsnatec lupenitý) přezdívaná i jako tančící houba je domácí v Asii a Severní Americe. Je zdrojem betaglukanu grifolanu.
- Tremella (Tremella fuciformis, rosolovka řasotvará) je oblíbená v asijském léčitelství i kuchyni. Pro svůj éterický vzhled se označuje i jako “sněhová houba.”
- Fu Ling (Poria cocos, portnatka kokosová) je tradiční čínskou houbou na imunitu, má podporovat zklidnění a spánek.
- Polyporus (Polyporus umbellatus, choroš oříš) roste v Asii i Evropě. Jde o houby tradičně používanou k podpoře zdraví močového systému i celkové imunity.
- Agericus blazei Murill (mandlový žampion) je houba původní v Brazílii, proto se označuje i jako žampion brazilský. Jako zdroj betaglukanů a antioxidantů podporuje přirozenou obranyschopnost.
Žampiony patří mezi celosvětově nejrozšířenější houby. Jejich pěstování se rozšířilo z Francie a využívají se především k přípravě pokrmů. Z nutričního hlediska představují žampiony zdroj bílkovin, vitamínů ze skupiny B jako riboflavin, niacin nebo kyselina pantotenová. Pokud jsou pěstovány na světle, vytváří si také vitamín D. Vedle vitamínů představují také zdroj minerálů selenu, mědi a draslíku. Samozřejmě jde také o přirozený zdroj betaglukanů. Žampiony se proto skvěle hodí pro doplnění zdravého jídelníčku.
České medicinální houby
Mnohé léčivé bylinky a zdravé houby nabízí i naše příroda. Přesvědčte se, že vitální houby nejsou výsadou exotických destinací.
Hlíva ústřičná (Pluerotus ostreatus)
Je široce rozšířená nejen u nás, ale i v dalších oblastech mírného pásu Evropy, Asie nebo Ameriky. Řeč je samozřejmě o hlívě ústřičné. Hlíva je dobře známá díky všestrannému využití v kuchyni i z doplňků stravy. Obsahuje betaglukan pleuran, který aktivuje buňky imunitního systému zejména makrofágy a neutrofily, což jsou bílé krvinky, které díky tomu lépe dokážou zareagovat na hrozící infekci a tímto způsobem je posílená obranyschopnost. Hlíva se dá řadit mezi medicinální houby pro děti, ve formě sirupů lze totiž podávat už i dětem od 1 roku jako doplněk stravy. Další prospěšné látky v hlívě jsou steroly a antioxidanty, které mají vliv na hladinu cholesterolu a zdraví srdce a cév.
Outkovka pestrá (Coriolus versicolor, Tremates versicolor)
Outkovku využívá tradiční východní medicína, běžně ale roste i v České republice. Obsahuje hned dva specifické polysacharidy, které jsou zkoumány z hlediska podpory imunity, ale i pro využití u chronických zánětlivých nemocí nebo diabetu.
V současné době je outkovka na seznamu “nových potravin” dříve označovaných také jako potraviny nového typu. Tento seznam obsahuje potraviny, které se na evropském trhu dříve běžně nevyskytovaly a musí pro možnost uvedení na trh projít oficiálním schválením dokládajícím jejich bezpečnost. Z tohoto důvodu není outkovka zatím dostupná jako humánní doplněk stravy.
Hnojník obecný (Coprinus comatus)
I když to z jejího názvu na první pohled nevypadá, je hnojník jedlá houba. Její zpracování je ale náročné, protože se po utržení velmi rychle kazí. Setkat se s ním dá ale i v podobě potravinového doplňku.
ZDROJE
- Doplňky stravy u onkologických pacientů: Co má smysl doporučit a před čím varovat? Online. ProLékaře. Dostupné z: https://www.prolekare.cz/tema/podpurna-lecba-v-onkologii/detail/doplnky-stravy-u-onkologickych-pacientu-co-ma-smysl-doporucit-a-pred-cim-varovat-133377. [cit. 2024-10-18].
- Houby. Online. NZIP. 2023. Dostupné z: https://www.nzip.cz/clanek/580-houby. [cit. 2024-10-17].
- Medicinal Mushrooms (PDQ®)–Patient Version. Online. NIH. 2024. Dostupné z: https://www.cancer.gov/about-cancer/treatment/cam/patient/mushrooms-pdq. [cit. 2024-10-17].
- NAVRÁTILOVÁ, Zdeňka. Ganoderma lucidum a současná medicína. Online. 2012. Dostupné z: https://www.solen.cz/pdfs/lek/2012/04/12.pdf. [cit. 2024-10-18].
- NAVRÁTILOVÁ, Zdeňka. Rezavec šikmý – obsahové látky a léčivé účinky. Online. Praktické lékárenství. 2016. Dostupné z: https://www.solen.cz/pdfs/lek/2016/06/05.pdf. [cit. 2024-10-17].
- NAVRÁTILOVÁ, Zdeňka. Šiitake – obsahové látky a léčivé účinky. Online. Praktické lékárenství. 2015. Dostupné z: https://www.solen.cz/pdfs/lek/2015/01/07.pdf. [cit. 2024-10-18].
- SHEVCHUK, Yuliia et al. Fungi as a source of bioactive molecules for the development of longevity medicines. Online. 2023. Dostupné z: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/ S1568163723000880#sec0040. [cit. 2024-10-17].
- VENTURELLA, Giuseppe et al. Medicinal Mushrooms: Bioactive Compounds, Use, and Clinical Trials. Online. NIH. 2021. [cit. 2024-10-17].
Sdílejte tento článek

Nabídka BENU lékárny
MycoMedica MycoComplex cps.90
- Imunita
- Doplněk stravy
Skladem na e‑shopu
489 Kč
Reishi FORTE 1000 cps.90
- Imunita
- Doplněk stravy
Skladem na e‑shopu
309 Kč
TEREZIA Gluregul 60 kapslí
- Doplněk stravy
Skladem na e‑shopu
295 Kč
Cordyceps extra PM 120 kapslí
- Doplněk stravy
Skladem na e‑shopu
399 Kč
Hlíva JACK HLÍVÁK pro děti tbl.60+3D mořský svět
- Vše pro dítě
- Doplněk stravy
Skladem na e‑shopu
419 Kč
Allnature Hericium Korálovec ježatý cps.100
- Doplněk stravy
Skladem na e‑shopu
399 Kč

Dotazy z BENU poradny
-
26. 10. 2020
Kterou hlívu doporučíte pro děti?
Hezký den,chtěla bych poradit.Kterou hlivu ustricnou byste mi doporučil pro deti 13 a 15 let?váha 42 a 60 kg.vaham mezi GS hliva plus a GS hliva orient se zazvorem.potrebuji něco silnějšího na posileni imunity.Bylo by možné mi hned doporučit i dávkování?dekuji
-
16. 11. 2020
Reishia pro diabetiky
Dobrý den,
prosím o radu, který produkt Reishia by byl ideální pro mého otce 60 let diabetik a kardiak, předem Vám děkuji za odpověď
Hezký den
-
17. 01. 2024
Medicinální houby - i na cholesterol a vysoký cukr?
Dobrý den, ráda bych si nechala poradit ohledně medicinálních hub. Mám špatné výsledky cholesterolu i cukru, BMI mám v normě, ale je pravda, že mám sedavé zaměstnání a hodně stresu. Chtěla bych se ještě podívat kromě úpravy stravy na další možnosti, než přijde na vlastní léky. Ráda bych se tedy zeptala, zda by bylo pro daný účel možné využít i některé z medicinálních hub a případně tedy které z nabízených produktů by byly ty nejvhodnější. Předem Vám velmi děkuji za informaci.
-
01. 02. 2024
Cordyceps - bezpečnost výrobku
Dobrý den, jak je zaručena bezpečnost cordycepsu, kdo ho uvádí na trh a jestli prochází nějakou vstupní kontrolou nebo certifikací ohledně bezpečnosti potravin... děkuji
-
16. 02. 2024
chaga - účinky na tlak
Dobrý den prosím chtěla bych se zeptat čaga se může užívat i když se berou prášky na vysoký tlak? Děkuji cagu mi doporučili na zažívání děkuji mockrát a hezký den

Další články o zdraví

Dobrý den.
U výrobce Green Swan (GS) se mi nezamlouvá použití extraktu, kdy není příliš jasné, kolik betaglukanů vlastně výrobek obsahuje. Doporučuji českého výrobce Terezia company, který využívá celou houbu a hlívu má standartizovanou na obsah beta-glukanu. Nyní je dostupné výhodné balení 100+100 zdarma. Přípravek je primárně určen pro dospělé, starší dcera bude mít dávkování 1-0-1 na lačno. Mladší dceři stačí 1 kapsle po ránu.
Terezia hlíva s rakytníkem
S pozdravem.
Mgr. Václav Navrátil
vedoucí lékárník Prostějov