Zápach z úst při refluxu

    • Dotaz pro lékárníka
    • Dotaz do lékárny
    • Zažívání
    03. 04. 2024

    A co když je ten zápach z úst z refluxu, pomůže to aspon na nejakou chvíli-třeba ve společnosti, také? Nebo je potřeba brát něco jiného? Dá se s tím rexluxem něco dělat?

    Dobrý den,

    zasílám Vám odkaz na článek Jak na pálení žáhy, kde hlavní příčinou může být jícnový reflux. Při refluxu je typická hořká pachuť v ústech, říhání, někdy pokašlávání a Vámi zmiňovaný zápach z úst.

    Řešením při refluxní chorobě je nasazení léčiv, ze skupiny inhibitorů protonové pumpy, s obsahem látky omeprazol a pantoprazol. Léčiva jsou vázána na lékařský předpis a v menším počtu tablet je můžete zakoupit i jako volně prodejné.

    Zápach z úst můžete dočasně řešit použitím spreje na osvěžení dechu s příchutí šalvěje Salvena forte

    S pozdravem
    PharmDr. Barbora Kuthanová
    vedoucí lékárník OC LBC Liberec t.č. MD

    šipka PharmDr. Barbora Kuthanová

    Na dotaz odpověděla PharmDr. Barbora Kuthanová , Liberec, OC LBC, Fügnerova zobrazit odpověď skrýt odpověď

Zeptejte se přímo našeho lékárníka Zpět do poradny


Dotazy z BENU poradny

Dotazy z BENU poradny

    • Dotaz pro lékárníka
    • Zažívání
    07. 05. 2020

    Přírodní lék na pálení žáhy

    Dobrý den,
    máte něco přírodního na pálení žáhy, jako je třeba Smecta na průjem?

    Předem díky za informaci.

    Dobrý den,

    pokud chcete užívat něco přírodního tak by ste mohl zkúsit čaje z těchto rosltin : mědunká lékařská, řebřiček obecný, heřmánek pravý, smetanka lékařská, puškvorec obecný nebo čaj ze zázvoru. Taky se dají koupit žaludeční kapky

    Kromě přírodní cesty léčby pálení žáhy je ještě možnost užívat antacid jako je třeba Rennie, Maalox, Gaviscon. 

    Tyto léky svojí podstatou působí téměř okamžitě a zmírňují obtíže, především právě pálení žáhy. Mohou ale zmírňovat i obtíže jiné, jako je nepříjemné tlačení v žaludku po obtížně stravitelném jídle atd. Nevýhodou antacid je jejich poměrně krátká účinnost (většinou působí pouze jednu hodinu). Tyto léky by se měly používat v těch případech, kdy se jedná o potíže akutní. Při déletrvajících potížích s překyselením žaludku a pocitem pálení žáhy (celé dny, opakovaně několikrát do týdne po více týdnů za sebou) je na místě vyhledat lékaře a o svých problémech mu říci. Je tak možno předejít možným vážnějším následkům vyvolaným chronickým drážděním jícnové sliznice kyselým žaludečním obsahem.

    Vzhledem k tomu, že se jedná o sloučeniny s různými ionty, při pravidelném vysokém přísunu antacid může docházet k výraznému zvýšení koncentrace těchto iontů v krvi a dle toho k různě vážným následkům. Některé jiné léky mohou být antacidy blokovány (jejich vstřebávání ze střeva). Jedná se například o antibiotika tetracyklinového typu. Proto pokud vám lékař takovéto léky předepíše, poraďte se s ním o užívání antacid.

     

    S pozdravem

    PharmDr. Matej Kováč
    vedoucí lékárny
    BENU Lékárna Roudnice nad Labem

    šipka PharmDr. Matej Kováč

    Na dotaz odpověděl PharmDr. Matej Kováč , Brandýs nad Labem, OC Tesco, Zápy zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    07. 11. 2019

    Osvezovac dechu

    Dobrý den,
    máte v nabídce osvezovac dechu.

    Dekuji za info.

    Dobrý den,

    najdete je v kategorii ústní spreje. Vyzkoušet můžete např. níže uvedené. Vhodné je po každém jídle používat zubní niť. Někdy se jedná i o potíže s trávením. Zde by byly vhodné vyzkoušet trávicí enzymy.

    Přeji hezký den.

    Mgr. Naďa Spratková
    Vedoucí lékárník Benu lékárna Frýdek Místek

    Salvena

    Salvia

    Tebodont

    šipka Mgr. Naďa Spratková

    Na dotaz odpověděla Mgr. Naďa Spratková , Frýdek-Místek, OC Frýda, Na Příkopě zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Zažívání
    03. 12. 2020

    Rozdíly mezi léky na reflux

    Dobrý den, beru léky OMEPRAZOL na reflux týden, zatim jen trochu zlepšení, chci se zeptaz zda bych mohla prohodit za CONTROLOC, nebo tyto léky mají stejnou látku. Můžete mi napsat jaký je mezi nima rozdíl. Děkuji

    Dobrý den.

    Co se týká účinku, jsou téměř stejné. Existují jen malé nuance. Např. omeprazol má délku účinku 20h pantoprazol (Controloc) 24h. 20mg omeprazolu odpovídá 40mg pantoprazolu. Pantoprazol je v tabletách, omeprazol v peletkách (uzavřených v kapsli). Oběma vadí kyselé prostředí v žaludku a oba sdílí stejné vedlejší účinky. Nejdůležitější je, že snižují vstřebatelnost dvojmocných minerálů (železo, vápník, hořčík aj.). ty je třeba pak doplňovat v dobře rozpustné formě. Pantoprazol má menší interakční potenciál a je tedy méně pravděpodobné, že se bude bít s jinými léky a interakce budou slabší.

    Takže "prohodit" lze, ale vždy 20mg za 40mg. Změny nezapomeňte konzultovat se svým lékařem!

    S pozdravem.
    Mgr. Václav Navrátil
    vedoucí lékárník Prostějov

    šipka Mgr. Václav Navrátil

    Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, OC Galerie Moritz, 8. května zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Ústa a zuby
    04. 12. 2020

    Poleptaný krk a jazyk od refluxu

    Dobrý den , mám od refluxu poleptaný krk a jazyk, na jazyku povlak, který nejde odtranit , beru léky Omeprazol a v lednu jdu na vyšetření, prosím, není nějaký lék, který by mi ulevil při tom zánětu v ústech, každý den i v noci, mám silné pálení, ten omeprazol mi zatím nezabral, beru ho 8 dní. Děkuji.

    Dobrý den,

    Omeprazol vyřeší příčinu poleptání, nicméně to, co pociťujete, je snaha dutiny ústní o regeneraci a ta podobně jako pokožka trvá zhruba 28 dní. Ke zklidnění momentálně však můžete použít několik přípravků. Osobně bych zvolil kombinaci Voice-anginu a Panthenolu, oboje v cucavých pastilkách. Voice-angin vytvoří povlak v dutině ústní, který chrání sliznici před podrážděním, trochu znecitliví a zmírní bolest. Panthenol slouží k urychlení hojení a regenerace sliznice. Voice-angin používejte dle míry potíží až 6x denně, Panthenol v současném stavu i 2-3x denně 1 tabletu. Důležité po vycucání pastilek je zhruba 20-30 minut nejíst a nepít, aby nedošlo k okamžitému spláchnutí ze sliznice. 

    Panthenol tablety 100mg tbl.24 Dr.Müller

    Voice-angin pastilky 20

    S pozdravem,
    Mgr. Radek Machan
    lékárník BENU Děčín

    šipka Mgr. Radek Machan

    Na dotaz odpověděl Mgr. Radek Machan , Děčín, Duchcovská zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Zažívání
    22. 04. 2021

    Co způsobuje kyselost v ústech?

    Dobrý den,už cca 2 měsíce mně provází kyselá chuť v puse po každém jídle a velmi častá žízeň.Chuť trvale odejde vždycky až potom co několik hodin přes noc nejím.Začíná se to zhoršovat a být velice nepříjemné,díky častému pocitu žízně taky chodím častěji na záchod.Budí mně to i několikrát za noc,tudíž ani spánek není nejkvalitnější.Je mi 20 let,a kromě nějakých gynekologických problémů a občasné bolesti žlučníku žádné problémy nemám.Nemám delší dobu správné stravovací návyky,které s tím asi souvisí.Ráda bych se zeptala zda je možné si nato něco koupit v lékárně,děkuji.

    Dobrý den,

    na Vámi zmiňované potíže se velmi podobá syndrom gastroesofageálního refluxu. Ten se často projevuje právě kyselostí nebo hořkostí v ústech a zpravidla trvá do doby než je žaludek zcela prázdný (což je někdy i 6-8 hodin po jídle). Příčinou může být nedostatečná funkce jícnového svěrače, případně nadměrná tvorba kyseliny v žaludku.

    kusil bych na tyto potíže použít Helicid. Pokud dojde ke zlepšení, pravděpodobně jsme tím odhalili příčinu a Vaše další kroky by měli následovat ke gastroenterologovi. Helicid používejte první 2-3 dny 2x denně, poté po jedné tobolce ideálně ráno. Vždy je potřeba používat tento lék na lačno (ráno postačuje 30 minut před snídaní), večer je potřeba nachat aspoň hodinu před večeří.

    HELICID 10MG enterosolventní tvrdé tobolky 14 I

    S pozdravem,
    Mgr. Radek Machan
    lékárník BENU Děčín

    šipka Mgr. Radek Machan

    Na dotaz odpověděl Mgr. Radek Machan , Děčín, Duchcovská zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    02. 01. 2024

    Čaje na Reflux

    Jaké čaje pít, děkuji

    Dobrý den,

    režimová opatření při onemocnění GER týkající se zejména pitného režimu jsou následující:

    Při refluxu se určitě vyhněte konzumaci alkoholu, kávy a černého čaje ( obsahují kofein, který funguje jako spouštěč refluxu) ,kyselých nápojů ( citrusové džusy), které dráždí žaludek a stimulují produkci kyselin.

    Z bylinek se určitě vyhněte mátovému čaji, který se doporučuje na lepší trávení, ale při refluxu není vhodný k popíjení (reflux může zhoršit).

    Naopak bych doporučila zakoupit zázvorový a fenyklový čaj, které reflux pozitivně ovlivňují.

     

    S pozdravem
    PharmDr. Barbora Kuthanová
    vedoucí lékárník OC LBC Liberec

    šipka PharmDr. Barbora Kuthanová

    Na dotaz odpověděla PharmDr. Barbora Kuthanová , Liberec, OC LBC, Fügnerova zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Dotaz do lékárny
    • Zažívání
    12. 04. 2024

    Pálení žáhy

    Dobrý den, prosím o radu, co na občasné pálení žáhy? Děkuji

    Dobrý den,

    při občasném pálení žáhy můžete sáhnout po lécích, které neutralizují žaludeční kyselost. Výhoda je, že zabírají poměrně rychle. V případě, že by se jednalo o častější obtíže je možné si zakoupit v lékárně léky, které snižují tvorbu žaludeční kyseliny. Zde najdeme účinné látky tipu omeprazolpantoprazol či famotidin. Určitě je dobré se zamyslet nad potravinami, protože některé z nich mohou pálení žáhy zhoršovat nebo vyvolávat. Může se např. jednat o kávu, čokoládu, hodně kořeněná jídla, bílé pečivo a sycené nápoje.

    Doporučuji přečíst článek Jak poznat pálení žáhy?

    S pozdravem
    PharmDr. Eva Ťupová
    vedoucí lékárník BENU, Ostrava Poruba

    šipka Eva Ťupová

    Na dotaz odpověděl Eva Ťupová zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy