Vitamíny a minerály
-
30. 01. 2021
DOBRÝ DEN,JAK SI MAM VYSVĚTLIT DAVKOVÁNÍ VITAMINŮ A MIN DOPLŇKŮ -BERTE 1X DENNĚ.TO TEDY ZNAMENÁ ŽE KDYŽ TOHO BERU VÍCE,MUŽU SI JE VZIT VŠECHNY NAJEDNOU?A CO TO PŘESNĚ ZNAMENÁ ROZPUSTNÉ VE VODĚ A V TUCÍCH?PŘECE VŠICHNI MAME V TĚLE TUKY A VODU,NEBO TO CHÁPU ŠPATNĚ?DĚKUJI ZA VYSVĚTLENÍ,KATKA.
A PS:JE ŠANCE ŽE JSOU VŠECHNY VSTŘEBATELNÉ A DOPUTUJÍ KAM MAJÍ A NE JEN DO MOČI??

Dotazy z BENU poradny
-
02. 09. 2019
vzájemné vyrušení minerálů
Dobrý večer nedávno jsem u vás koupil tento produkt (JAMIESON Vápník hořčík se zinkem tbl.120) a z různých zdrojů mi bylo zděleno že vápník proti hořčíku a zinku se částečně ruší. Je to pravda? Děkuji za odpověď
-
04. 08. 2020
Jsou multivitamíny k něčemu?
Dobrý den, stačí toto složení ke každodennímu užívání nebo je lepší zakoupit vitamíny a minerály zvlášť. Dost často je v těchto komplexních přípravcích tak malé zastoupení daných látek, že to postrádá význam. Děkuji.
Dobrý den,
vitamíny se rozdělují do dvou základních skupin - a to na rozpustné ve vodě - sem patří vitamíny B a vitamín C, druhú skupinu tvoří vitamíny rozpustné v tucích - vit A, D, E, K. Vitamíny rozpustnými ve vodě není možné se předávkovat - přebytečné množství se přirozeně vyloučí močí (vit B a C), vitamíny rozpustnými v tucích se předávkovat lze a je to nebezpečné. Pokud vitamíny rozpustné v tucích zajíte něčím tučnějším (třeba sýrem, chlebem s máslem), vstřebá se Vám ze žaludku a střev mnohem více vitamínu, než když by jste to jen zapili vodou. Jsou tak lépe biologicky dostupné a využitelné organismem. U vitamínu B a C je zase lepší zapít vodou, čajem, džusem. Cos se nevstřebe, odchází z těla nevyužito. Teoreticky by šlo užít všechny vitamíny najednou. V multivitamínových přípravcích to taky tak je, že v jedné tabletě užíjete všechno naráz. Pokud je máte oddeleně, můžete si je i rozdělit během dne, a střídat.
S pozdravem a přáním hezkého dne
PharmDr. Zuzana Kuncová
lékárnik, OC Albert, Brno