recugel vs vidisic
-
26. 09. 2024
Dobrý den, dlouhodobě se potýkám s problémem suchého oka. Pravidelně používám Recugel oční gel a chtěla bych se zeptat zda by šel nahradit gelem Vidisic? Děkuji

Dotazy z BENU poradny
-
25. 03. 2021
Dlouhodobé užívání Hylo Dual Intense
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli jsou tyto kapky vhodné k dlouhodobému užívání bez porady s lékařem. V letáku se píše, že jsou vhodné k dlouhodobému užívání ale zároveň si protiřečí tím, že při déle trvajících obtížích (přes 2tydny) se mám poradit s ošetřujícím lékařem. Tak to nechápu, když to jsou kapky jako ostatní, kde se vždy volí podle vlastních preferencí a jak co komu sedne. Děkuji za odpověď.
-
20. 05. 2021
Umělé slzy s lipidovou složkou pro silný syndrom suchého oka
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda není nějaká novinka očních kapek - umělých slz s lipidovou složkou, bez konzervantních látek. Už skoro 6 let trpím těžkým syndromem suchého oka a mám vyzkoušené snad všechny druhy těchto umělých slz, co byly. Teď kapu Hylo dual intense a Tearfid, což mi vyhovuje. Ale ráda bych vyzkoušela ještě nějaké kapky s lipidy, abych je mohla střídat.
Tak Vás chci poprosit o radu, zda není nějaká novinka nebo jestli nevíte o nějakých jiných kapkách, co by byly super a mohla bych je vyzkoušet.
Moc Vám děkuji.
Dobrý den,
uvedené přípravky jsou často doporučovány očními lékaři pro řešení potíží suchého oka, suchosti víček. Oba přípravky jsou ve formě gelu, nicméně má každý jiné složení.
Případně jsou na trhu i další přípravky ve formě gelů či kapek, které se používají pro řešení těchto potíží.
Velmi záleží na stádiu syndromu suchého oka.
V počáteční fázi se jako lubrikant používají přípravky s nízkou viskozitou, nejčastěji to bývá hypromelóza, povidon či PVA.
Ve druhém stádiu je doporučováno vybírat přípravky bez konzervačních látek. Jedná se o stejné účinné látky.
Třetí stádium již vyžaduje léčbu přípravky s vyšší viskozitou - gely s obsahem derivátů kyseliny hyaluronové.
Poslední stádium - čtvrté - zde je již potřeba velmi vysoké viskozity přípravků, tyto gely jsou bez obsahu konzervačních látek a jsou také na bázi PVA, povidonu, karbomerů či jejich kombinací.
Při potížích je třeba zvýšit hygienu víček, doporučuje se víčka/řasy omývat, čistit.
Vhodná je úprava i mikroklimatu - prostředí ve kterém žijeme, pracujeme. To znamená bezprašné, bez kouře a jiných dráždivých látek. Negativní vliv má i klimatizace, topení a přesušené místnosti.
Také je vhodné omezit koukání na obrazovku, monitory, tablety a jinou elektroniku, která vyzařuje modré světlo. A i je vhodné chránit oči před nadměrným slunečním zářením - kvalitní sluneční brýle s UV filtrem.
Přípravky pro řešení problémů suchého oka je třeba aplikovat pravidelně, aby se oči hydratovaly a regenerovaly. Cílem terapie je vytvořit stabilní a rovnoměrný slzný film na povrchu oka a zvýšit jeho kontaktní čas s rohovkou.
Více informací o problematice syndromu suchého oka naleznete v tomto článku.
S pozdravem
Mgr. Jana Učíková
Vedoucí lékárník BENU, Rakovník