Probiotika při průjmu

    • Dotaz pro lékárníka
    • Dotaz do lékárny
    • Zažívání
    02. 11. 2024

    Dobrý den,která probiotika jsou nejvhodnější při průjmu.
    Děkuji

    Dobrý den,

    doporučuji užívat přípravky s obsahem probiotické kvasinky Saccharomyces Boulardii, která přispívá k obnově a udržení rovnováhy střevní mikrobioty a k zkrácení doby trvaní zažívacích potíží.

    S pozdravem

    Mgr. Kira Matveicheva
    Lékárník BENU, Praha

    šipka Kira Matveicheva

    Na dotaz odpověděl Kira Matveicheva zobrazit odpověď skrýt odpověď

Zeptejte se přímo našeho lékárníka Zpět do poradny


Dotazy z BENU poradny

Dotazy z BENU poradny

    • Dotaz pro lékárníka
    • Těhotenství a kojení
    • Zažívání
    13. 04. 2022

    Průjem v těhotenství

    Dobrý den,
    Může se v těhotenství enterol?případně co jiného na průjem,
    Děkuji

    Dobrý den,

    Enterol je možné užívat během těhotenství nebo kojení, správné dávkování při průjmovém onemocnění je až 2 tobolky 2x denně. Případně ještě doporučuji přidat k nastavené léčbě Smectu, která je též bezpečná a jejíž účinek spočívá v navazování toxinů (případně bakterií produkujících je) ve střevě. Standardní dávkování je 3x denně jeden sáček. Je dobré mezi Enterolem a Smectou nechat časový rozestup alespoň 1-2 hodiny, aby Smecta na sebe nenavázala účinné složky Enterolu. 

    SMECTA 3G perorální PLV SUS 10

    S pozdravem,
    Mgr. Radek Machan
    lékárník BENU Děčín

    šipka Mgr. Radek Machan

    Na dotaz odpověděl Mgr. Radek Machan , Děčín, Duchcovská zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Zažívání
    13. 01. 2021

    Bolest břicha, průjem

    Dobrý den, už pomalu třetí den mám vodnatý průjem, a občasné křeče co břicha které jsou dost nepříjemné. Nutí mě to na toaletu i v noci a to několikrát,  imodium nezabírá. Dnes jsem nasadila hylak forte, jak mám upravit jídelníček prosím? Na internetu je dost rad, ale většina se týká hladovky při vodnatém průjmu. Děkuju přeji hezky den. 

    Dobrý den.

    Předem se omlouvám za pozdní odpověď - máme mnoho dotazů.

    Imodium ani Hylak nejsou první volbou na léčbu průjmu - alespoň ne samostatně. První by se  mělo použít uhlí/Smecta - tedy látky s absorbčním účinkem. Jsou vhodné u většiny průjmů. Neučinné jsou u průjmů stresových,  medikamentozních či z funkčních příčin (např. chron. střev onemocnění, odstranění časti střev). Zde by zase bylo na místě např. to Imodium.


    Uhlí/Smecta
    Problém, hlavně u živočišného uhlí je, že pacienti nedodržují dávkování. Důvodem je mnohdy to, že se ho ani nedozví, protože drtivá většina přípravků na trhu nejsou léčiva a nesmí tedy uvádět že s nimi řeší průjem natož jak. Jediné uhlí, které je ná léčbu je Carbosorb a Carbocit.  Zde se dozvíte klíčovou informaci: "U průjmů a podezření na otravu mohou dospělí užívat 10-12 tablet 3-4x denně" tedy správně chápete, že lze podat až 48 tbl. Nechci tvrdit, že musíte použít hned maximální dávkování, ale účinek je kvantitativní a já osobně pacientům sděluji, že je třeba alespoň 5-5-5 po 3 dny. Tedy 1-2tbl/den jak je obvyklé rozhodně nestačí. Tbl. je vhodné rozkousat či rozdrtit, aby měli co největší účinnost už v žaludku. Dokaží na sebe kromě škodlivin navázat také většinu léků. Je tedy naprosto nezbytné je podávat s odstupem alespoň 2h od jakýchkoliv léků - včetně těch dalších na průjem. Obdobou je Smecta (či Sorbecta). Je to jíl v sáčku, který se rozpustí ve vodě. Používá se hodně u dětí, neb je ochucený. I zde je dávkování vysoké. U dospělého 2-2-2-2. I zde by měl být přípravek podán s odstupem od léků.


    Tasectan

    Relativně novým přípravkem je Tasectan. Obsahuje tanát želatiny. Tanin je hořká látka, která sráží bílkoviny. Ve střevech dojde k vytvoření filmu, který obalí stěnu střev. Ta pak není drážděna k rychlejší činnosti. Účinek je do 12h. Nově existuje i verze DUO, která zároveň obsahuje probiotika. Klasická verze je ideální do domácí lékárničky - neb má velmi dlouhou expiraci.


    Hidrasec

    Unikátní léčivo, které krátkodobě brání vylučování vody do střev. Výsledkem je logicky tužší stolice. Bohužel se moc nechtla a není příliš v lékárnách skladem.


    Probiotika, Hylak, Enterol
    Použil bych je jako doplněk k rychlejšímu uzdravení, nebo jako prevenci potíží či na rekonvalescenci. Rozhodně ne jako primární látku k zastavení průjmu.


    Endiaron
    Zajímavá látka, která se používá hlavně v česku a na slovensku. Je to desinfekce, tudíž je vhodná pouze na infekční průjem (a to zejména bakteriální). Většina infekčních průjmů je však virových. Výhodou je pohodlné dávkování 1-1-1. nelze použít u dětí!


    Jak vidno, většinu jste nevyzkoušela. Výhodou je že většina látek se spolu dá s výhodou kombinovat. Problém nastává u adsorbens, které je třeba dávat často a s odstupem od ostatních. Není ale špatné si třeba střeva zastavit Imodiem a pak po dvou hodinách už podávat uhlí navázání škodlivin. Dieta je rovněž klíčová. V rámci rekonvalescence je vhodné doplňovat tekutiny. Vodu, černý čaj, nebo já osobně mám velmi v oblibě léčivý čaj Tormentan.  Je nezbytné vyloučit tuky, jednoduché cukry, mléčné výrobky (krom kysaných). Cokoliv co tvoří nebo obsahuje plyny je nevhodné. Tedy perlivé nápoje, luštěniny, cibule apod. Vhodné jsou tedy starší pečivo (čerstvé pracuje - plyny), ovesné, kukuřičné vločky, rýže, mrkev, banán. Nedoslazovat! Později přidávat netučné maso - tedy třeba drůbeží prsa, králičí, srdce, žaludky a z příloh brambory. Vždy nejlépe vařené, pečené ale ne samžené či fritované. A postupně se vracet k původní stravě. 

    S pozdravem.
    Mgr. Václav Navrátil
    vedoucí lékárník Prostějov

    šipka Mgr. Václav Navrátil

    Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, OC Galerie Moritz, 8. května zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Děti
    • Zažívání
    13. 10. 2021

    Zvracení a průjem

    Dobrý den, syn 3 roky má průjem a zvrací, potřebovala bych poradit co mu dát na pití a jídlo aby to v sobě udržel. Nebo mu dát nějaký cukr aby do sebe dostal energii a nějakou výživu. Paní doktorka říkala asi cukr, iontový nápoj a probiotika, ale nějak jsem jí nerozuměla. Děkuji

     Dobrý den,
     Nejprve je důležité u dítěte zastavit zvracení. Dítěti podávejte ledový nápoj, nejlépe slabý černý čaj bez kofeinu, případně rehydratační iontový nápoj jen v malých porcích - první den jen po čajových lžičkách, každých 5 minut jednu. Do nápoje můžete nasypat ledovou tříšť vyrobenou z nezávadné vody. Teprve poté, co dítě přestane zvracet můžete podávat léky a jídlo. Dítě je důležité nejprve zavodnit a nezatěžovat trávení jídlem. Na průjem pro děti je nejlepší podávat Smectu na vyčistění trávícího traktu, dávka je 2 sáčky denně rozpustit v nápoji nebo přimíchat do tekutého jídla. Enterol na podporu při léčbě průjmu , dávka je 1 až 2 tobolky denně, vysypat do jídla či nápoje a  probiotika na zvýšení odolnosti trávícího traktu, stačí 1 kapsle denně vysypat do jídla nebo nápoje, ale ne do horkého . 
      Jídlo můžete dávat až když alespoň půl dne nezvrací. To podáváme dietní potraviny - suchý rohlík, banán , piškot. Teplá jídla podáváme až později, nejlépe netučná a bez mléčných výrobků - dušenou rýži a zeleninu, čisté vývary se zeleninou a netučným masem a těstoviny. 

    DĚTSKÝ ČAJ BEZ KOFEINU
    IONTOVÝ NÁPOJ
    SMECTA
    ENTEROL
    PROBIOTIKA


    S pozdravem
    Mgr. Nesrstová Kristýna
    vedoucí lékárník BENU Šternberk

     

    šipka Mgr. Kristýna Nesrstová

    Na dotaz odpověděla Mgr. Kristýna Nesrstová , Šternberk, Nádražní zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Zažívání
    28. 08. 2023

    Náhrada léku na průjem

    Dobrý den , mám od rána průjem, můj lék mi došel a není nikde k dostání, co mi můžete doporučit místo toho?

    Dobrý den.

    skutečně není viz informace o výpadku (uvádění na trh). Není ani lék se stejnou, nebo aspoň podobnou účinnou látkou. Koneckonců nedostatek účinné látky kloroxinu je právě příčinou jeho již několikátého výpadku. Podle informací výrobce by měla být obnovena výroba nejdříve na konci roku 2024.

    S ohledem na pohodlné dávkování bych doporučil pro dospělé lék s obsahem nové účinné látky racecadotril.  Podává se 3x denně 1tbl. Jeho benefitem je, že snižuje riziko dehydratace. Nicméně je bohužel ještě o něco dražší, protože obsahuje jen 10tbl.

    léky s obsahem racecadotrilu
    CO POMÁHÁ NA PRŮJEM A JAK SE HO ZBAVIT

    S pozdravem.
    Mgr. Václav Navrátil
    vedoucí lékárník Olomouc

    šipka Mgr. Václav Navrátil

    Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, OC Galerie Moritz, 8. května zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy