Očkování proti tetanu
-
30. 10. 2024
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, protože nevím kdy jsem měla naposledy očkování proti tetanu, tak zda je možné nakazit se tetanem, když jsem v posilovně cvičila s rezavými činkami a měla jsem rezavé ruce od nich nebo například když bych se oholila rezavou žiletkou. Moc děkuji ????

Dotazy z BENU poradny
-
10. 07. 2019
Ošetření řezné rány
Dobrý den, prosím o radu jak dále ošetřit ránu po odříznutí špičky prstu včetně poloviny nehtu. Po akutním ošetřeni je obvaz přilepený k ráně, zkouším přes to Betadine mast, po uvolnění obvazu zvažuji aplikaci Hemagelu nebo je vhodný Akutol hydrogel ? Děkuji.
-
22. 04. 2022
jaké homeopatikum při očkování na Tetanus
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat jaké mám zvolit homeopatikum když se chci nechat naočkovat na Tetanus. Poslední očkování na tetanus jsem měla před 15 lety a v listopatu minulého roku jsem si nechala udělat protilátky z kterých mi bylo doporučeno nechat se přeočkovat.
Děkuji Vám za informaci
-
21. 09. 2024
Jak na hojení rány?
Dobrý den,
Po jaké době používání tohoto krytí lomatuel by se odřenina měla zahojit? Aplikuji už 5 den a rána je stále stejná beze změny. Děkuji
Dobrý den,
tetanus je způsoben „sporami“ bakterií tetanus, které se dostanou do těla otevřenou ranou. Tyto spory jsou běžně přítomné v půdě, prachu v domácnosti a ve zvířecím trusu. Nákaza tetanem je tedy možná hlavně tehdy, pokud se bakterie Clostridium tetani dostane do hlubší rány, zejména pokud je znečištěná a bez přístupu kyslíku, což vytváří vhodné prostředí pro růst této bakterie. Rez sám o sobě tetanus nezpůsobuje, ale často je spojován s potenciálně kontaminovanými předměty, například starými kovovými předměty venku nebo v nehygienických podmínkách. Cvičení s rezavými činkami by tedy nemělo být rizikové, pokud nemáte otevřené rány na rukou a činky nejsou pravidelně dezinfikované. To samé platí v případě rezavé žiletky, je to nepravděpodobné jako přímý zdroj tetanu.
V dospělosti se tetanus očkuje po uplynutí deseti až patnácti let od poslední dávky, tedy mezi dvacátým a dvacátým šestým rokem. Poté se očkuje pravidelně se stejným odstupem, tedy 10-15 let. Pokud jste si není jistá, zavolejte svému lékaři a požádejte o případné doočkování. Tetanus je závažné ochoření, proto to nepodceňujte.
S pozdravem,
Mgr. Ivana Stašová
Lékárník BENU