Nespavost a opakované pokusy o usnutí
-
10. 01. 2025
Dobrý den,trpím chronickou nespavostí která trvá řádové už více jak půl roku všechny pokusy o to být schopná vyspat se normálně i bez pomoci léků vždy vedli k neschopnost po probuzení na WC neschopnost znovu usnout,nefunguje mi relaxační hudba,meditace,při neschopnosti usnout opustit postel a věnovat se nějaké příjemné relaxační činnosti např.četba knihy.Snaha o dodržování pravidel spánkové hygieny a psychoterapeut mě vedl vždy k tomu být schopná se vyspat normálně bez pomoci léků konkrétně léku s trazodonem, jenomže když si zapomenu vzít biť jednu dávku nespavost se prakticky okamžitě vrátí a zažívám jestě před usnutím antipacní úzkost a strach z toho,že pokud si léky něčemu nebudu schopná se vyspat, bohužel jsem v minulosti trpěla depresemi a mám sklony k antipační spánkové úzkosti a stres a strach z toho,že pokud si léky nevemu spánek se nedostaví jenomže já už zkoušela snad vše co by mohlo kvalitu spánku ovlivnit,eliminovat stes,omezit pobyt na telefonu před spánkem snaha o dodržování pravidel spánkové hygieny....Vše bez známek zlepšeního je to stále jedno a to samé dokola v noci se probudím a poté z mě neznámého důvodu prostě už neusnu-nejde to.Když jsem naposledy zkoušela spát úplně bez pomoci trazodonu a lék jsem si postupně vysadila úplně,po několika týdnech se dostavily vedlejší účinky v podobě: nechutenství,nechtěné zhubnutí,akutní nespavost,halucinace a bludy a pocit ,že mě někdo sleduje pronásleduje.Končila jsem až na psychiatrii kde mi lék musely dát zpátky.A já bych si sice přála umět se vyspat normálně i bez pomoci léků na spaní nebýt na nich závislá,jenže jak jsem psala bez pomoci léků se nejsem schopná normálně a kvalitně vyspat,únava přes den, neschopnost se sousředit,ztráta zájmu o jakoukoliv činnost....A já už nevím jak se chronické insomnie zbavit zda to je vůbec možné,bez pomoci léků se prostě nejsem schopná normálně vyspat.Už si nevím rady co by mi mohlo pomoci se tohoto problému se spánkem zbavit.

Dotazy z BENU poradny
-
30. 07. 2019
Nespavost
Dobrý den jáké léky si mám od svého obv. lékaře nechat předepsat na spánek ? Děkuji
-
16. 06. 2020
Co na zmírnění únavy jak fyzické, tak psychické, a to obzvlášť včetně nespavosti
Dobrý den. Prosím o doporučení volně prodejného léku, potažmo doplňku.
Týká se únavy jak fyzické, tak psychické, a to obzvlášť včetně nespavosti. Na internetu přípravků mraky. Jistě ze zkušeností z prodeje to máte, lidově- vychytané. Děkuji. Hezký den s pozdravem -
27. 11. 2019
Melatonin nespavost
Dobrý den,ráda bych věděla zdali je lepší pri nespavosti v vyssim věku užívat samotný melatonin ev.melatonin forte 5mg nebo melatonin s mucenkou nebo melatonin s mucenkou a medunkou.
Děkuji za odpověď. -
11. 02. 2021
Nespavost u dítěte
Dobrý den chtěla jsem se vás zeptat malé je 15mesicu a hrozně špatně mi v noci spí stále se mi.budi na mléko v noci kolem půlnoci začne hrozně knourat a jakmile ji dám mléko tak usne a kolem 2-3hodiny ráno začne zde hrozně knourat a hned začne hrozně plakat a trvá to tak do 5hodiny ranní pak vypije znova mléko a pak už hezky spí třeba do 8hodin.Dekuji moc
-
09. 09. 2024
Nespavost, co doporučíte?
Dobrý den,
manžel má problémy se spánkem. Téměř celou noc nespí. Užíval léky předepsané lékařem. Po nich spal, ale nebyl schopný vstát do práce a byl pořád unavený. Napadlo mě zkusit něco přírodního. Co byste, prosím doporučili?
Děkuji
Dobrý den,
chronická insomnie (nespavost) je bohužel komplexní problém týkající se celé řady příčin. Jak sama píšete, léčila jste se/léčíte se s nespavostí již dlouhodobě. To znamená respektive důležité je uvědomit si, že i léčba (pro Vás osobně nejlépe vysazení léků na nespavost) nebude hned, ale bude to otázka nějaké delší doby.
Co se týče samovolného vysazování léku s obsahem účinné látky trazodon, to Vám výrazně nedoporučuji. Je to pouze v rukách lékaře, jelikož i titrace (jednotlivé zvyšování a snižování dávky) léku se musí dělat postupně a s opatrností. Ještě doplním, že byste se měla vyhýbat přípravkům obsahující třezalku tečkovanou, která ovlivňuje působení tohoto léku v těle.
Nepíšete, zda nyní užíváte kromě trazodonu i jiné léky (konkrétně antidepresiva nebo léky na úzkost). I vzhledem k nim je Vám dávka trazodonu od lékaře korelována. Věnujete se spánkové hygieně, to je v pořádku a i když si to nemyslíte, určitý pokrok tam je. Psychoterapie (kognitivně behaviorální terapie) je určitě velmi doporučující záležitost, která Vám pomůže utřídit si myšlenky. Pokud jste to nezkoušela, někomu pomáhá vést si spánkový deník anebo využít tzv worry time - čas přibližně půl hodiny před tím, než chodíte spát, kdy si sepíšete na papír různé myšlenky, většinou co Vás momentálně trápí a brání Vám v usnutí. Musíte si také uvědomit, že je úplně normální, že se člověk v noci probudí - není to nic špatného, za co byste se měla vinit a s tím pocitem byste se měla také znovu pokusit usnout.
Někomu pomáhá také větší přítmí v ložnici a nižší teplota. Nezapomeňte také na omezení kofeinových nápojů (alespoň 5 hodin před usnutím) a večeře by měla být spíše lehčího rázu. Zde posílám zpracovaný článek ohledně nespavosti. Kromě toho zklidnění mysli můžete zatím podpořit i nějakým rituálem např udělat si přes den zklidňující čaj s meduňkou nebo zvýšit příjem hořčíku s vitamínem B6 - tato kombinace pomáhá proti únavě a vyčerpání a snižuje stres.
Možnost respektive přání vysazení léku s trazodonem bych Vám doporučovala konzultovat s Vaším ošetřujícím lékařem, který zná nejlépe Váš zdravotní stav. Může Vám navrhnout i přechod na jiné léčivo (např. s obsahem melatoninu), které by se také mohlo postupem času vysadit. To však posoudí Váš lékař.
S pozdravem a přáním pěkného dne,
Mgr. Dominika Peřinová,
Lékárník BENU, Jeremiášova Olomouc