Jak řešit potíže s hemoroidy?

    • Dotaz pro lékárníka
    • Žíly a cévy
    20. 08. 2020

    Dobrý den obracím se na vás s prosbou o pomoc. Jaký přípravek pomůže na hemoroidy. Nevím jak si ulevit od štípání a nepříjemného pocitu. Děkuji za pomoc.

    Dobrý den,

    existují preparáty, které fungují dvojím účinkem - jednak tlumí svědění, případně bolest, dále napomáhají posílení cévní stěny a odstranění příčíny těchto obtíží. Pro tyto specifické obtíže bych doporučil k užívání přípravky Procto-glyvenol nebo Faktu. V obou případech se jedná o kombinaci lokálního anestetika (znecitlivění) a venotonika (látky na zpevnění cévní stěny). Dále je třeba rozlišit, zda se jedná o hemoroidy vnitřní, či vnější - dle toho zvolíme buď krémovou variantu či čípky. Ve všech případech v akutních fázích se přípravky dávkují 2x denně do zlepšení, dále lze snížit na 1x denně. Před každou aplikací je vhodné okolí konečníku ošetřit, opláchnout teplou vodou, osušit a následně aplikovat. K prevenci opakování těchto obtíží doporučuji užívat perorální venotonika, jeden z vhodnějších přípravků je Diozen. Zde v rámci prevence doporučená dávka je 2 tobolky denně s jídlem.

    PROCTO-GLYVENOL 50MG/G+20MG/G rektální CRM 1X30G

    PROCTO-GLYVENOL 400MG/40MG čípek 10

    FAKTU 50MG/G+10MG/G rektální UNG 20G

    FAKTU 100MG/2,5MG čípek 20

    DIOZEN 500MG potahované tablety 60

    S pozdravem,
    Mgr. Radek Machan
    lékárník BENU Děčín

    šipka Mgr. Radek Machan

    Na dotaz odpověděl Mgr. Radek Machan , Děčín, Duchcovská zobrazit odpověď skrýt odpověď

Zeptejte se přímo našeho lékárníka Zpět do poradny


Dotazy z BENU poradny

Dotazy z BENU poradny

    • Dotaz pro lékárníka
    • Žíly a cévy
    28. 04. 2020

    Krvácející hemoroidy - je nutné jít k lékaři?

    Dobrý den,
    mám mírně krvácející hemoroidy, občas svědí. Bolí a podrážděné jsou jen někdy. Žádné jiné velké potíže s nimi nemám.
    Nikdy jsem s tím u lékaře nebyla. Můj tatínek měl nádor na tlustém střevě. Myslíte, že bych kvůli krvácejícím hemeroidům měla navštívit lékaře, nebo stačí jen, když si kupuje volně prodejné masti?
    Děkuji.

    Dobrý den,

    s mírně krvácejícími hemeroidy, které nejsou chronické, k lékaři nezbytně nemusíte a lze toto řešit čistě samoléčbou. Většinou volím kombinaci masti a tablet. Jako mast, pokud jsou přítomny bolesti a svědění, bych doporučil Faktu nebo Procto-glyvenol, které obsahují krom látek určených ke zpevnění cév i lokální anestetikum, které odstraní výše zmíněné příznaky. Aplikace v akutních fázích je 2x denně, pokud v krátkém časovém intervalu od aplikace (2-3 hodiny) dojde k vyprázdnění, je vhodné mast aplikovat ještě jednou. V rámvi prevence bych pak doporučil užívat Diozen, tzv venotonikum, lék, který napomáhá dlouhodobě zpevňovat žilní stěny a snižovat četnost případných akutních stavů. Tento lék se dávkuje 2 tobolky denně, buďto nárazově, či jedna ráno a jedna večer, ideálně vždy po jídle. K lékaři bych neprodleně zašel, pokud by se ve stolici objevily černé fleky či stopy, což by znamenalo krvácení výše ve střevě a tudíž případně rakovinu.

    FAKTU 50MG/G+10MG/G rektální UNG 20G

    PROCTO-GLYVENOL 50MG/G+20MG/G rektální CRM 1X30G

    DIOZEN 500MG potahované tablety 60

    S pozdravem,
    Mgr. Radek Machan
    lékárník BENU Děčín

    šipka Mgr. Radek Machan

    Na dotaz odpověděl Mgr. Radek Machan , Děčín, Duchcovská zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Intimita
    • Žíly a cévy
    21. 10. 2020

    Co mám dělat při krvácení v oblasti konečníku?

    Dobrý den,mám na Vás dva dotazy.Pred několika lety se mi občas stávala že jsem po vyloučeni stolice našla toaletním papíru čerstvou červenou krev,to samé uvnitř wc. Obvodní doktorka mi řekla že to nic není a občas se to stane tak jsem to neřešila,několik let jsem měla pokoj a posledni dva týdny se mi to děje pokaždé když jdu na velkou.Četla jsem že by to mohli být nějaké anální trhliny způsobené tvrdou stolici ale nejsem si jistá,nevím zda pomůže změna stravy popřípadě nějaké vitamíny nebo je nutné zajít hned k lékaři.Dnes jsem byla normálně na wc bez stolice a tekla mi krev z konečníku i tak. Druhý dotaz se týká vitamínu C a jeho vstřebávání,beru Celaskon s postupným uvolňováním a nevím zda to má efet jen při nemoci nebo jako prevence.

    Dobrý den,

    obvyklé doporučení je, že po 2-3 týdnech bez zlepšení stavu je potřeba důkladné vyšetření postižené oblasti. Pokud máte pravidelně krev ve stolici, a nyní krvácíte neustále, není to normální stav a s lékařem to určitě co nejdříve konzultujte. Situace je složitá, proto přikládám doporučený postup, než se k lékaři dostanete:

    Sama dodržujte pravidelnou hygienu konečníku, pijte více tekutin a případně pro změkčení stolice použijte laktulózu. Dále zkuste použít v dávce 3x2 tablety léčivý přípravek Diozen na zpevnění žilních systémů. Také bych na postiženou oblast mazal například mastí Faktu 3x denně. Odkazy na přípravky a jejich příbalové informace naleznete níže. U všech je víceméně uvedeno, že dlouhodobé potíže se vždy řeší s lékařem!

    Celaskon Long Effect můžete použít jak preventivně, tak při projevech nedostatku vitamínu C. Vždy se dávkuje 1x denně.

    LACTULOSE AL 667MG/ML sirup 1X500ML

    FAKTU 50MG/G+10MG/G rektální UNG 20G

    DIOZEN 500MG potahované tablety 

    Více k tématu hemoroidů: Hemoroidy

    Zdraví,
    PharmDr. Matyáš Palan
    vedoucí lékárník, BENU OC Globus Zličín

    šipka Matyáš Palan

    Na dotaz odpověděl Matyáš Palan , Praha 5 zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Žíly a cévy
    02. 12. 2020

    Zatáhne se hemoroid sám od sebe?

    Dobrý den, dnes jsem si našel vnější hemoroid. Nekrvácí ani nesvěří, pouze je v něm lehká bolest a stejně nepříjemný tlak. Jsem si vědom toho, že trávím nezdravé dlouho času na toaletě. Chtěl bych vědět jestli se to zatáhne samo (Za předpokladu, že omezím čas na toaletě.) A pokud ne co s tím mám dělat? Děkuji za odpověď předem

    Dobrý den,

    váš dotaz bych rozdělila do 2 fází.

    Co se týče hemeroidů  lze k ošetření konečníku užít jak čípky, tak mastičku. Na trhu je řada přípravků obsahující různé látky proti svědivosti, bolesti, na zvláčnění a zahojení podrážděného místa.
    Osobně bych volila s obsahem lidokainu. Např. Dobexil H  , ProctoGlyvenol. Mastička obsahuje 2 účinné látky - jedna z nich je lidokain, což je lokální anestetikum, které znecitliví okolí konečníku a snižuje bolestivost. Kromě léčby hemeroidů je právě mast používána při léčbě prasklinek a svědění v okolí konečníku. Nanáší se 2x denně a po každé stolici.

    Pro běžné ošetření konečníku po stolici bych volila zbylé 2 přípravky:

    Proctoglyvenol
    Dobexil H mast
    Preparation
    Hemostop Gel Max

    S hemeroidy samozřejmě souvisí i režimové opatření - úprava stolice, aby nedocházelo k zácpě. Zvýšit tedy příjem tekutin, přísun vlákniny, ať už ve stravě dostatek zeleniny, ovoce, celozrnné pečivo.
    Na trhu se dá koupit i samotná vláknina - Psyllium, jablečná vláknina a pod.
    Je také důležité mít pravidelný rituál stolice - např. každé ráno, dlouho netlačit a používat místo klasického toaletního papíru vlhčené toaletní ubrousky.

    Co se týče změny hemeroidu k normálu záleží na několika faktorech.
    Jak dlouho problém trvá, zda máte častou zácpu, zda užíváte léky na posílení žilní stěny, jaké jiné zdravotní potíže máte a pod.
    Osobně bych doporučila konzultaci s lékařem, který s vámi může probrat vaší situaci a zvážit případné další kroky a léčbu.
    Pokud se stav zhoršuje, krvácíte pravidelně, bolest se zvětšuje, doporučila bych přímo návštěvu lékaře.

    S pozdravem
    Mgr. Jana Učíková
    Vedoucí lékárník BENU, Rakovník

    šipka Mgr. Jana Učíková

    Na dotaz odpověděla Mgr. Jana Učíková , Rakovník, poliklinika, Husovo nám. zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Zažívání
    13. 02. 2022

    Léčí se fisura stejně jako Hemoroidy?

    Dobrý deň,
    Chcem poprosiť o radu. Či pomáhaju pri análnej fisure aj lieky na cievy ako detralex, mobivenal.
    A tiež či je možné užívať dlhodobo zajacicku horkú, pri dávke 1 dcl až 1,5 dcl denne.
    Ďakujem

    Dobrý den.

    Nikoliv. Zde není podkladem nesprávná funkce žil, jako u hemoroidů. Prasklinky vznikají zvýšeným nitrobřišním tlakem, poraněním cizím tělesem. Lokální přípravky na hemoroidy však zabírají. Vhodné jsou však ty, které neovlivňují zejména cévy (např. procto-glyvenol je nevhodný). Silně mineralizované vody nejsou vhodné na dlouhodobé podávání. Minerály se z nich samozřejmě vstřebávají a mohou pak způsobit minerální rozvrat a též zatěžují ledviny. Dlouhodobě můžete Lactulosu, Makrogol, vlákninu

    S pozdravem.
    Mgr. Václav Navrátil
    vedoucí lékárník Olomouc

    šipka Mgr. Václav Navrátil

    Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, OC Galerie Moritz, 8. května zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy