Jak funguje čípek?
-
14. 08. 2020
Dobrý den,
můj dotaz je kuriozita, čistě pro zajímavost.
Mechanismus účinku čípků (např. paracetamolových) spočívá v přestupu účinné látky přes rektální sliznici do kapilár a žilních pletení v submukose. Je pro přestup látky ale nutná sliznice rekta, nebo by teoreticky čípky fungovaly i na jiných sliznicích (např po zavedení do nosní dutiny, vaginy, pod jazyk...)?
Dostaly by se účinné látky do krevního řečiště po požití čípku per os? Či by to bylo nejen bez efektu, nebo dokonce nebezpečné / zdraví škodlivé?
A naopak, je nutné polknout tablety pro perorální podání (např Paralen)? Nebo by zafungovaly i po zavedení na sliznice (např rozdrtit a šňupnout)?
Plně si uvědomuji stupiditu mých dotazů, prohlašuji, že rozhodně nemám v úmyslu užívat/podávat léky jinému člověku jinak než podle pokynů v příbalovém letáku.
Měli jsme se spolužákem vášnivou diskuzi a potřebujeme odpověď, doufám že si na ni třeba najdete čas,
díky

Dotazy z BENU poradny
-
06. 01. 2020
Jak funguje obojek Foresto
Dobry den,
Prosim vas jak funguje obojek foresto. Otazka zni - poked nosi pes obojek dojde k prisati klistete, pokud ano je nebezpeci ze by mohlo dojit k prenosu infekce z klistete na psa.
Dekuji za odpoved
-
11. 05. 2020
Léky na horečku po exspiraci
dobrý den, chci se zeptat, jestli je hodně špatné, když mi dítě mělo a má horečku 39 a já dala prošlý nurofen. všimla jsem si toho až pozdě, po podání léku. je možné, že by z toho mohl mít průjem? Děkuji za informaci.
-
13. 08. 2020
Mohu použít prošlý čípek ?
Dobrý den ,podala jsem batoleti omylem měsíc prošly cipek.muze se něco stát?
Dobrý den.
U většiny čípků skutečně dochází k přestupu účinné látky do krevního řečiště přes bohatě prokrvenou sliznici rekta. Vyjímkou jsou čípky na zácpu, které se cíleně nevstřebávají, nebo třeba některé složky v čípcích na hemoroidy, které mají působit pouze v místě. Samozřejmě vždy je jiná situace, když je sliznice jakkoliv poraněna. pak se do krve dostane i to co by se tam normálně nedostalo. Výsledná vstřebatelnost pak značně závisí na fyzikálně chemických vlastnostech dané látky. Molekula nesmí být příliš objemná, protože ve sliznici rekta téměř nejsou aktivní transportéry. V konečníku je též jiné pH, což může způsobit, že některé léky nebudou pro vstřebávání optimálně disociovány. Výsledkem tedy může být vstřebatelnost 0, horší, lepší, stejná než při podání per os - tedy ústy. např. u paracetamolu je dostupnost oproti p.o. podání horší a dosahuje asi 80%.
Ve vagině se léky samozřejmě vstřebávají také, např. máme takto podávané hormony, či antikoncepci. Vagina je ale na některé látky citlivá, v určitých obdobích nepoužitelná a navíc ji nemá necelá polovina populace, což omezuje její použití na čistě ženské léky. Na podávání ústy máme hned několik léčiv. Často jsou to léky na alergii, ale také na migrénu, analgetika (ibuprofen), některé psychiatrické. Dokonce byl dlouho registrován i lék na tlak v dispergovatelné formě pod jazykem. Zde je velmi omezující výrazně hořká chuť některých léčiv.
Podání nosem zazanamenalo v minulosti celkem překotného rozvoje, hlavně u léčiv, které musely být podávány injekčně. Překážkou je zde bohatý imunitní systém, tvorba hlenu a čichové vjemy. Zkouší se např. inzulin podávaný nosním sprejem a existuje nosní aplikace kanabinoidů. Vstřebávání se projeví také jako vedlejší účinek nosních sprejů.
V podstatě jakýkoliv čípek, který obsahuje vstřebatelné látky se po požití vstřebá do krve. Očekávejte však minimálně průjem po polknutí masťového základu. Může být i nevolnost a zvracení, či jiné charakteristické projevy dané látky - jako je třeba podráždění žaludku.
Mnohdy je docela alchimie dostat léčivo do těla i per os. Máme např. běžně používaná léčiva s méně než 1% vstřebatelností. Dostat něco do těla přes nosní slisnici je poměrně složité, ale jak jsem psal výše - možné. Jinak je tomu při inhalaci přes dolní dýchací cesty, které jsou bohatě prokrvené. Některé látky v nich, ale mohou vyvolat nekŕozu a musíte si uvědomit, že tbl. není jen lék, ale často až z 90% jí tvoří pomocné látky, které se vstřebat nemohou a budou v plicích působit přinejmenším dráždivě. Inhalátory na astma apod. nikdy neobsahují plniva a velmi se dbá na velikost částic, které vytvoří. Šnupání tablet tedy nedoporučuji. Podobně se může chovat při podání klasické tablety i prostředí ve vagině.
S pozdravem.
Mgr. Václav Navrátil
vedoucí lékárník Prostějov