čekankový sirup diabetik

    • Dotaz pro lékárníka
    • Diabetes
    03. 06. 2024

    Dobrý den chci se zeptat zda diabetik může používat jako sladidlo čekankový sirup? Nebo jaké sirupy byste doporučil diabetikovi na slazení kávy a čaje?

    Dobrý den,

    záleží na zdravotním stavu a kolísání hladiny glykémie. Rozhodně je čekankový sirup lepší variantou než běžné cukry. Navíc  má vysoký obsah prospěšné vlákniny a velmi nízký glykemický index. Pokud bychom chtěli striktně vyloučit cukry, tak lze používat sladidla. Sladidla mají různé chutě a je vhodné, je střídat. 

    S přáním pěkného dne
    PharmDr. Martina Hnilová,
    lékárník, Zlín.

    Allnature erythritol 1kg
    Organis Xylitol březový cukr 1kg
    Sladia swiss sladidlo 600+100 tbl zdarma

    šipka PharmDr. Martina Hnilová

    Na dotaz odpověděla PharmDr. Martina Hnilová , Zlín, Dlouhá zobrazit odpověď skrýt odpověď

Zeptejte se přímo našeho lékárníka Zpět do poradny


Dotazy z BENU poradny

Dotazy z BENU poradny

    • Dotaz pro lékárníka
    • Diabetes
    04. 04. 2021

    Diabetes-sladidla,vitamíny

    Dobrý den, maminka má diabetes mellitus 2.typu, pícháme ji večer inzulín a já bych chtěla poradit:
    1. Jaké nekalorické sladidlo máme koupit (nemáme používat cukr, sorbit a fruktózu).
    2. Maminka dostala od vnučky vitamin C, (Walmark , Céčko mix s višňovou a pomerančovou příchutí 90 tbl. - nevím, zda složení je vhodné pro tento typ diabetu a můžeme ji ho dát
    3. A jaké vitamíny může maminka eventuelně brát (zatím bere Vigantol gtt - předpis od lékaře). Nechceme ji nějak "převitaminovat", ale myslím vit. B a C by mohla užívat, ale chtěla bych vědět, co by vitamin neměl obsahovat vzhledem k jejímu diabetesu. S přáním pěkného dne

    Dobrý den,

    1) Ohledně sladidel se můžete inspirovat článkem na našich stránkách https://www.benu.cz/umela-sladidla-vhodna-sladidla-pro-diabetiky

    Mezi diabetiky je oblíbená řada Diachrom - najdete ho v podobě prášku - vhodný na pečení a i v podobě tablet, který lze využít např. na oslazení čaje a kávy.

    2) Uvedený doplněk stravy neobsahuje cukr. Maminka ho tedy může, ale dávka vitamínu C je nízká 100 mg. U diabetiků lze dávku vitamínu C zvýšit. Vhodnější jsou formy s postupným uvolňováním- např GS vitamin C 500 mg

    3) Pokud hledáte přípravek s vyváženým složením pro diabetiky, tak doporučuji Glucose vital, který obsahuje základní vitamíny a minerály vhodné pro diabetiky.

    Přeji hezký večer.
    Mgr. Naďa Spratková
    Benu lékárna Frýdek Místek

     

    šipka Mgr. Naďa Spratková

    Na dotaz odpověděla Mgr. Naďa Spratková , Frýdek-Místek, OC Frýda, Na Příkopě zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Diabetes
    • Dotaz na produkt
    31. 07. 2021

    Existuje nutridrink pro diabetika ?

    může Nutridrink užívat diabetik

    Dobrý den,

    pro diabetiky vyrábí firma Nutricia speciální Nutridrinky se sníženým obsahem cukru, které se jmenují Diasip (případně existuje Diben, což je obdoba od jiného výrobce). Zasílám Vám  odkaz na náš e-shop:

    GLUCERNA

    DIBEN

    S pozdravem
    PharmDr. Barbora Kuthanová
    vedoucí lékárník OC LBC Liberec

    šipka PharmDr. Barbora Kuthanová

    Na dotaz odpověděla PharmDr. Barbora Kuthanová , Liberec, OC LBC, Fügnerova zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Diabetes
    • Vitamíny a minerály
    21. 10. 2023

    Multivitamín optimalizovaný pro diabetiky

    Jsou vitaminy Centrum vhodné pro diabetiky?
    Děkuji za odpověď

    Dobrý den.

    Ano Centrum je vhodné pro diabetiky. Pokud by jste však chtěl doporučit multivitamín s minerály optimalizovaný pro diabetiky, pak zvolte:

    Glucose Vital

    S pozdravem.
    Mgr. Václav Navrátil
    vedoucí lékárník Olomouc

    šipka Mgr. Václav Navrátil

    Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, OC Galerie Moritz, 8. května zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Cholesterol a krevní tlak
    • Diabetes
    • Nežádoucí účinky
    06. 11. 2023

    fruktóza pro diabetiky vhodnost náhradního sladidla

    je toto sladidlo Stevia vhodné pro diabetika 2st, když má 98,2 sacharidu z toho 98,2 cukru. koupil jsem ho ale teď nevim jestli ho mám vůbec použít na slazení
    děkuji

    Dobrý den,

    Stevia stolní sladidlo je založeno na fruktóze a stévii (nikoliv na běžném cukru sacharóze). Diabetici sladidla na bázi fruktózy i stévií užívat mohou, fruktóza se doporučuje jen ve velmi omezeném množství (má větší sladivost, proto jí stačí méně než cukru, vstřebává se nezávisle na inzulinu ale tělo si ji na glukózu následně přepracuje. Ovlivňuje proto glykémii i když v menší míře než cukr – jinými slovy má menší glykemický index). Z hlediska cukrovky se u fruktózy dá brát vstřebávání nezávislé na inzulinu jako výhoda. Na druhou stranu nadměrný příjem fruktózy ze stejného důvodu vede k přeměně fruktózy na glukózu a jejích nadbytků na tuky, což může negativně ovlivnit hladiny lipidů v krvi. Excesivní příjem fruktózy proto není zdravý. 

    100 g Stevia stolního sladidla nahrazuje svou sladivostí 400 g cukru. 

    Vhodným sladidlem pro diabetiky se stévií je např. Natusweet na bázi erythritolu. Nebo bych doporučila čekankový sirup

    Zdraví
    Mgr. Petra Večeřová
    Lékárník BENU, Vinohradská Brno

    šipka Petra Večeřová

    Na dotaz odpověděl Petra Večeřová zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Diabetes
    11. 03. 2024

    vhodná sladidla pro diabetes 2 typ

    Nyní použávám Diachrom mohu ho nahradit některým ze sladidel která jsou zde uvedena ( kokosová a další)?

    Dobrý den,

    kokosový cukry je pro diabetika nevhodný (vychází prakticky stejně jako sacharóza). Sladidla vhodná pro diabetiky jsou například:

    Né příliš vhodnou alternativou jsou sladidla na bázi fruktózy, které sice méně ovlivňují glykémii, ale přesto na ni mají určitý vliv. Více k tématu ve článku Umělá sladidla - vhodná sladidla pro diabetiky

    Zdraví
    Mgr. Petra Večeřová
    Lékárník BENU, Vinohradská Brno

    šipka Petra Večeřová

    Na dotaz odpověděl Petra Večeřová zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Diabetes
    • Dotaz na produkt
    22. 04. 2024

    Je glukopur vhodné náhradní sladidlo pro cukrovkáře?

    Je toto sladidlo glukopur vhodné pro diabetiky?

    Dobrý den,

    Glukopur je sladidlo obsahující čistou glukózu a není pro diabetika vhodné, protože glukóza velmi razantně zvyšuje glykémii (hladinu glukózy v krvi).

    Pro diabetika jsou vhodná sladidla například na bázi erythritolu, sorbitolu, xylitolustévie nebo čekankový sirup

    S přáním pěkného dne
    Mgr. Petra Večeřová
    Lékárník BENU, Vinohradská Brno

    šipka Petra Večeřová

    Na dotaz odpověděl Petra Večeřová zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy