Arterin versus grep
-
28. 12. 2020
Dobrý den,
na svém webu jste v sekci Cholesterol dne 19. 11. 2019 uveřejnili:
"... základem snížení hladiny cholesterolu je dieta a aktivní pohyb.
... Nejúčinější z volně dostupných přípravků je Arterin, který má ovšem své omezení. Neodoporučuji současně užívat k lékům na nemoci srdce a vyvarujte se grepům a třezelce."
Prosím vás o sdělení, zda to bylo míněno tak, grepy hladinu cholesterolu v krvi zvyšují, nebo že nevhodně interagují s Arterinem. Pokud nevhodně interagují a Arterinem, pak ještě prosím o info, s jakým časovým odstupem lze Arterin a grepy konzumovat.
Děkuji Vám za laskavost.
S pozdravem

Dotazy z BENU poradny
-
02. 09. 2019
Arterin
Dobrý den,
přibližně po 5 týdnech, kdy jsem užíval Arterin jsem začal trpět na bolesti hlavy. Prosím může to být léková interakce k mým současným lékům: Emanera, Triplixam, Combair? Po vysazení bolesti postupně ustupují. Má smysl se k Arterinu vracet s dávkování např obden nebo s odstupem vůči některým lékům nebo to již vůbec nedoporučujete? Děkuji -
04. 12. 2020
Mohu Arterin užívat k léku na tlak?
Dobrý den, chci se zeptat jestli mohu tento doplněk používat, když užívám léky na vysoký tlak a to lék TRITACE 5mg.
Dobrý den.
Arterin obsahuje Monakolin K, který je sice přírodního původu (získává se fermentací rýže), ale je zároveň identický s lékem lovastatin. Lovastatin je jedním z nejstarších léků ze skupiny statinů. V ČR se již neužívá, právě proto, že má nejvyšší potenciál k lékovým interakcím. Zároveň nemá dostatečně dlouhý účinek, aby pokryl celý den. Mezi lovastatinem (i jinými statiny) existuje závažná léková interakce, která může za určitých okolností i život ohrožující (bavíme se spíše o vyšších dávkách statinů, nebo kombinace více než dvou inhibitorů). Výsledkem je v tomto případě hromadění lovastatinu v těle a zároveň snížení/ztráta kýženého účinku, neboť se jedná o tzv. proléčivo, kdy je aktivní až jeho metabolit. Statiny obecně dokáží při předávkování, nebo u cilivých jedinců způsobit bolest svalů až tzv. rhabdomyolýzu (úplný svalový rozpad). Části svalů pak kolují krví a ucpou ledviny. Toto nebezpečí je nejvyšší právě u starých látek jako je simvastatin a lovastatin, které se jž však témeř nepoužívají. U dnes používaných statinů to zpravidla skončí u svalové bolesti a vysazení léku pro jeho nesnášenlivost. Ale zpět k věci.
Jedním ze silných inhibitorů jsou citrusy. Nejsilnější je pomelo následuje grep a dnes už jsou slabší interakce prokázané i u pomerančů. Tedy inhibiční účinnost roste s velikostí citrusu. U citronů, limetek apod. se předpokádá zanedbatelný účinek. Zajímavé je, že citrusy silně, ale specificky (narozdíl od ostatních látek) inhibují pouze metabolické enzymy v buňkách střevní stěny. Pokud se tedy léčivo z většiny vstřebá, tato interakce se vůbec neprojeví. Za bezpečný se považuje 2h odstup před i po podání léku, ale samozřejmě to záleži na tom, jak rychle se daná látka vstřebává. Pokud je to léčivo třeba s pozvolným, či řízeným uvolňováním, pak je nevhodné tyto citrusy konzumovat zcela. Pochopitelně je zdaleka nejhorší takové léky zapíjet grepovým, či nově i pomerančovým džusem.
Citrusy sami o sobě nijak cholesterol neovlivňují. Je také třeba zmínit, že v přípravku Arterin je 10mg což je v praxi nejnižší používaná dávka. Zdaleka nikoliv však neúčinná. U statinů s každým znásobením dávky prospěšný efekt klesá o polovinu. Tedy i pokud by jste bral 40mg, výsledný efekt bude nikoliv 4x, ale jen cca 1,8x vyšší. Rizika však násobně stoupají.... Je třeba také zmínit to, že všechny statiny zároveň snižují srážlivost krve (tedy chcete-li "ředí krev"). Pravidelné podávání statinu prokazatelně prodlužuje délku života a snižuje výskyt infarktu (myokardu) a mrtvice (mozkové).
S pozdravem.
Mgr. Václav Navrátil
vedoucí lékárník Prostějov