Antibiotika a probiotika

    • Dotaz pro lékárníka
    • Dotaz do lékárny
    • Interakce
    • Zažívání
    05. 02. 2025

    Dobrý den, manžel včera dostal antibiotika (peniciliny), 21 tablet po osmi hodinách. Měl by k těmto antibiotikům užívat probiotika?
    Zatím mu špatně není.

    Děkuji za odpověď

    Dobrý den,

    užívání probiotik při antibiotické léčbě je obecně doporučováno, jelikož (zjednodušeně řečeno) si antibiotika přesně nevybírají mezi hodnými a zlými bakteriemi a chtěji z těla "vymlátit" všechny. Proto dochází ke snížení množství bakteriálního osídlení ve střevech (tyto bakterie jsou ale pro tělo žádoucí), a tím k nežádoucímu účinku antibiotik - průjmu. Délka užívání probiotik je dána vždy vzhledem k délce léčby antibiotiky popř vzhledem ke stavu trávícího ústrojí daného pacienta. Většinou se doporučuje začít s užíváním probiotik zároveň s antibiotiky a s užíváním pokračovat alespoň týden po dobrání ATB.

    Váš manžel má antibiotika na týden, tzn že byste se pro něj mohla podívat po balení s dávkováním minimálně na 14 dní (když Vám probiotika zbydou, nic se neděje, lze je využít také při klasickém průjmu nebo po nějaké střevní viróze). Můžete vybírat z celé řady probiotik, ať už ve formě tobolek nebo kapslí; pokud má manžel problémy s polykáním, lze použít i roztok. Ať už zvolíte jakékoliv probiotikum, je vhodné ho dávkovat s odstupem alespoň tří hodin od dávky ATB.

    Zde přikládám krátký článek ohledně probiotik.

    S pozdravem a přáním pěkného dne,

    Mgr. Dominika Peřinová,
    Lékárník BENU, Jeremiášova Olomouc tč na MD

    šipka Dominika Peřinová

    Na dotaz odpověděl Dominika Peřinová zobrazit odpověď skrýt odpověď

Zeptejte se přímo našeho lékárníka Zpět do poradny


Dotazy z BENU poradny

Dotazy z BENU poradny

    • Dotaz pro lékárníka
    • Alergie
    • Dotaz na produkt
    • Zažívání
    23. 03. 2020

    Probiotika bez laktózy

    Dobrý den, mám dotaz, zda tyto Livsane laktoaktivní tablety pro děti obsahují laktozu ? Případně mi prosím napište, které ji neobsahují. Syn má alergii.

    Dobrý den, 

    LIVSANE Laktoaktivní tablety pro děti laktózu neobsahují. Podávejte 1 cucací tabletu denně. Mezi další probiotika bez laktózy vhodné pro děti od 4 let v tobolkách patří např. Linex forte, Probio-fix IMU a Lactobacillus acidophillus bez laktózy.  

    LIVSANE Laktoaktivní tablety pro děti

    Linex forte

    Probio-fix IMU

    S přáním pěkného dne
    Mgr. Martina Bránková
    lékárník BENU Makovského nám., Brno

    šipka Mgr. Martina Bránková

    Na dotaz odpověděl Mgr. Martina Bránková zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Zažívání
    30. 04. 2020

    Je možné dlouhodobé užívání probiotik? Např. Probio24?

    Dobrý den, chci se zeptat na jednu věc. Můj dotaz se týká toho, zda se Vám zdá vhodné užívání Probia 24.....začala jsem ho užívat spolu s ATB, samozřejmě s určitým časovým odstupem a je evidentní, že se mi upravuje stolice, která mě celoživotně trápí....věčné zácpy, z toho soudím, že jsou i ty záněty v tlustém střevě. Může se užívat dlouhodobě, když vidím takové pozitivum a eventuelně kolik kapslí denně? Zatím je jím 3x denně, jak je uvedeno, ale v případě dlouhodobého užívání nevím, zda třeba stačí jedna....
    Předem mockrát děkuji

    Dobrý den, 

    Probio 24 můžete užívat bez přerušení dlouhodobě. Při dlouhodobém užívání by Vám měla stačit i jedna tobolka denně. To je však potřeba vyzkoušet a sama uvidíte. Na dlouhotrvající zácpu by Vás byl vhodný např. Lepicol, což je kombinace vlákniny a probiotik. Je dostupný ve formě prášku nebo tobolek, záleží, co by Vám více vyhovovalo. Lepicol zajistí rychlejší průchod tráveniny střevy a také snadnější odchod stolice. Přípravek je potřeba zapít velkou sklenicí vody a můžete jej užívat i současně s Probio 24. 

    Lepicol kapsle

    Lepicol

    S přáním pěkného dne
    Mgr. Martina Bránková
    lékárník BENU Makovského nám., Brno

    šipka Mgr. Martina Bránková

    Na dotaz odpověděl Mgr. Martina Bránková zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Dotaz na produkt
    • Interakce
    • Zažívání
    28. 02. 2021

    Antibiotika Biseptol a Hylak

    Dobrý den dcera bere antibiotika sumetrolim na močové cesty. Mohu dávat probiotika hylak? Je to kyseli lék tak nevím jestli je vhodný. A za jakou dobu po ATB dát. Může být po 2 h od podání dávky? Děkuji za odpověď

    Dobrý den, 

    probiotika k antibiotikám určitě podávat můžete, zamezíte tím možným zažívacím potížím, zejména průjmu. Probiotika by se ale měli podávat s dostatečně dlouhým časovým odstupem, jinak se může stát, že antibiotiká zničí i podané probiotika. Sumetrolim se bvykle podává v intervalu 12h, proto doporučuji podávat probiotika cca 6h od antibiotik. hylak ale kvůli kyselosti nedoporučuji, i když je jako lék hodně dobrý. Pro tento případ doporučuji klasické probiotika. Účinné látky v přípravku Biseptol jsou totiž špatně rozpustné, v kyselém prostředí mohou v ledvinách vytvřet krystálky, a ucpat tak ledvinové kanálky. Až antibiotika doberete, můžete použít na doléčení zažívání i hylak forte

     

    S pozdravem a přáním hezkého dne

    PharmDr. Zuzana Kuncová
    lékárnik, OC Albert, Brno
     

    šipka PharmDr. Zuzana Kuncová

    Na dotaz odpověděla PharmDr. Zuzana Kuncová , Brno, OC Albert, Vídeňská zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Zažívání
    04. 05. 2021

    Livsane probiotika

    Dobrý den, ráda bych nějakou dobu užívala probiotika Livsane. Zaujal mě rozdíl v ceně i užívání u probiotik. Kdy např. Livsane se zincem, cena 169 a užívání jedna kapsle denně a Livsane bez zinku, cena 169 a užívání dvě kapsle denně. Ráda bych požádala o vysvětlení. A ještě dotaz, jak dlouho je doporučeno probiotika užívat?
    Děkuji,

    Dobrý den,

    pro dospělé má řada Livsane na trhu 3 druhy probiotik.

    Pojďme se tedy podívat, čím se liší.

    Livsane laktoaktivní kapsle se zinkem 20 ks obsahují 8 probiotických kmenů a jejich součástí je i zinek. Používají se nejčastěji při či po antibiotické léčbě. Jsou vhodné při opakujících se infekcích na podporu imunity. Užívá se 1 kapsle denně. Lze je podávat dlouhodobě. Není třeba je vysazovat ani po delším užívání.

    Livsane laktoaktivní tablety vyvážené trávení 12 ks obsahují 3 kmeny laktobacilů+ 1 kvasinku+ vápník, který přispívá k normální funkci trávicích enzymů. Užívají se 2 tablety denně. Jejich použití bude vhodné při nadýmání, poruchách trávení a průjmech. Lze je užívat při i po antibioticích.

    Livsane laktoaktivní kapsle plus vitamín B2 20ks ty obsahují opět 1 druh kvasinky a 1 druh laktobakterií. Užívá se 1 s jídlem. Jsou vhodným doplňkem léčby akutního i infekčního průjmu. Lze je použít jako prevenci cestovatelského průjmu či průjmu po antibioticích. Vitamín B2 přispívá k normálnímu stavu sliznic.

    Přeji hezký večer.
    Mgr. Naďa Spratková

    vedoucí lékárník Benu lékárna Frýdek Místek

     

     

    šipka Mgr. Naďa Spratková

    Na dotaz odpověděla Mgr. Naďa Spratková , Frýdek-Místek, OC Frýda, Na Příkopě zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Imunita
    • Zažívání
    25. 10. 2024

    Probiotika k antibiotikům

    Dobrý den, potřebuju poradit nejaka probiotika - mám zal plic, beru antibiotika

    Dobrý den,

    při výběru vhodných probiotik je třeba vzít v úvahu délku terapie antibiotiky, jak snášíte léčbu antibiotiky, zda máte nějaké omezení  např alergie lepek, laktoza.
    A v neposlední řadě, zda preferujete klasické tablety, nebo tekutou formu a pod.
    Také je možno volit přípravky, které se užívají pouze 1x denně, nebo je třeba užívat častěji.

    Ať už si vyberete jakýkoliv produkt, je třeba dodržet minimálně 2 hodinový odstup od antibiotik a nezapíjet horkým nápojem.

    Obecně při výběru probiotika doporučuji ty, které obsahují více kultur a mají vyšší obsah  - množství bakterií - např. 8/9 kmenů. 
    Pokud je při terapii antibiotiky průjem, volím ty, které obsahují i kvasinku Saccharomyces boulardii.

    Více o problematice probiotik naleznete v tomto článku.

    S pozdravem
    Mgr. Jana Učíková
    Vedoucí lékárník BENU, Rakovník

    šipka Mgr. Jana Učíková

    Na dotaz odpověděla Mgr. Jana Učíková , Rakovník, poliklinika, Husovo nám. zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy