Anopyrin 400 mg, vs Anopyrin 100 mg
-
10. 04. 2021
Dobrý den,
chci se zeptat jaký je rozdíl mezi Anopyrin 400 a Anopyrin 100 mg, zaráží mě že se jedná o stejnou ůčinou látku, při tom jeden je na ředění krve a druhý na bolest a horečku. Zajímá mě jestli nemohlo dojít k záměně, byl mi předepsán na covid 19 jako podpůrná léčba na zmírnění následků covidu, ale mám ten na ředění krve, tak jestli mi to nemůže třeba nějak ublížit, když nespadám pod jeho indikace, jako je infarkt a pod., popřípadě jak je to s interakcemi, beru Detralex, Pantoprazole a Combair na stma. Děkuji za odpověd

Dotazy z BENU poradny
-
19. 11. 2020
Jaký je rozdíl mezi Acylpyrin a Aspirinem?
Dobrý den)
prosím,jaký je rozdíl mezi líky Acylpyrin a Aspirin,pokud jsem se dočetla,že oba obsahují 500 mg kys.acetylsalicylové v 1 tabletě? U Aspirinu je uvedeno ochrana před tveřením krevních sraženin a u Acylpyrinu nikoliv.
Děkuji
S pozdravem
-
25. 03. 2021
Ředění krve - acylpyrín
Dobrý den tento obyčejný acylpyrin působí protisrazlive? Děkuji za odpověď.
-
06. 02. 2022
Mohu kombinovat Acylpyrin a Paralen ?
Prosim o odpověď na otázku zda-li je možné kombinovat Paralen a Acylpyrin při vysokých horeckach a s jakým časovým odstupem případně .Jedná se o syna 18let.Dekuji
-
16. 06. 2022
omega-3 při prevenci cestovní trombózy
Dobrý den,
známými nám byl doporučen lék s kyselinou acetylsalicylovou jako prevence trombózy před odletem. Kontraindikuje tento lék s omega-3 MK, které už pacient užívá?
Děkuji -
18. 11. 2022
Jak dlouho působí léky s kys. acetylsalicylovou?
V sobotu jsem si vzala šumivou asu na bolest hlavy. V neděli na vnitřní straně stehna se mi udělala modřína. Dneska jsem jí tam přes den neměla a večer se mi udělala na stejném místě, i když jsem si ho dneska nebrala. Jak dlouho ten acetylsalicylová kyselina v těle působí?
Dobrý den.
To je spíše otázka na lékaře. Anopyrin 100mg se ale často používá v tzv. off-label indikacích. Tedy takových, které jsou relevantní, ale nejsou uvedeny v dokumentaci u léku, protože na ně výrobce neprovedl klinickou studii. Ve vašem případě bych to tedy viděl na využití acetylsalicylové kyseliny na snížení rizika vzniku krevních sraženin/embolie. Bohužel se ukazuje, že jejich zvýšené riziko nekončí proděláním infekce, ale problémy přetrvávají měsíce po. Následné embolie vzniklé vmetením krevní sraženiny do nějaké úzké, ale důležité cévy jsou pak život ohrožující stavy.
Kys. acetylsalicylová má různé účinky v závislosti na dávce. Vyšší dávkování volně prodejného anopyrinu je podáváno k léčbě horečky a tlumení bolesti u dospělých a dospívajících nad 16 let. Není vhodný pro mladší děti a ani užívání anopyrinu v těhotenství pro léčbu horečky nebo bolesti není vhodné.
Síla 100mg pak nemá účinek proti bolesti, zánětu a horečce, má ale antiagregační vlastnosti. Když má takto někdo anopyrin a vysoký tlak, jde o využití pro sekundární prevenci infarktu nebo cévní mozkové příhody.
Nižší dávka nemá tak velké riziko vzniku gastropatií (žaludeční podráždění, vředy až krvácení), přesto ale není nulové. Vzhledem k tomu, že síla 100mg je určená na dlouhodobé mnohdy celoživotní užívání obsahuje ještě látku udržující pH (glycin), aby se dále snížilo riziko těchto potíží. Pro snížení těchto nežádoucích účinku se také podává vždy po jídle, napomáhá také vyhnout se dalším věcem dráždícím žaludek, takže nekombinovat anopyrin a alkohol, příliš mnoho soli, kávy...
S léky co uvádíte není známa žádná interakce.
S pozdravem.
Mgr. Václav Navrátil
vedoucí lékárník Prostějov