CO JE SEBOREA A JAK S NÍ BOJOVAT?
Seborea je chronické onemocnění kůže, které patří mezi častá kožní onemocnění. Není závažné a už vůbec ne přenosné na jiného člověka, ale pro pacienta může představovat společenský problém kvůli projevům na viditelných místech. Projevit se může v každém věku, od kojeneckého až po dospělost. Náchylnější na projevy seborey jsou muži, a to z důvodu vyšší aktivity testosteronu. Vyskytuje se především na místech, kde je pokožka bohatá na mazové žlázy, hlavně v místech vlasové kštice, obočí a trupu. Ve vzniku onemocnění hraje roli kvasinka rodu Malassezia furfur.
5 minut čtení
Proč seborea vzniká?
Přesný mechanismus vzniku není zatím objasněný. Souvisí se zvýšenou aktivitou mazových žláz a citlivostí pokožky na podráždění. Na vzniku šupin ve vlasech a na kůži se podílí kvasinka rodu Malassezia (známá také pod názvem Pityrosporum), která se na povrchu kůže běžně vyskytuje. Živí se mazem na pokožce a produkuje olejové kyseliny. Při jejím přemnožení se oslabuje ochranný lipidová vrstva kůže, pokožka reaguje zánětem a rychlejší tvorbou nových buněk v nejvrchnější vrstvě pokožky. Odumřelé kožní buňky pak vidíme pouhým okem jako šupiny, lupy a krusty.
Se seboreou se potýká odhadem až kolem 5 % lidí. Existuje několik rizikových skupin pacientů, u kterých se seboroický ekzém s velkou pravděpodobností projeví. Typicky seborea trápí miminka. Dětská seborea ve vláscích se označuje jako mléčná krusta. U dětí a dospívajících se se seboreou prakticky nesetkáte, ale na konci puberty a u dospělých příznaky mohou znova propuknout. Seborea u dospělých postihuje častěji muže a to obvykle mezi 30 a 50 rokem věku.
Vznik seborey narůstá při souhře podmínek, jako jsou:
- Nadbytek mužských hormonů,
- genetická predispozice,
- sklony k mastné kůži,
- defekty imunitního systému,
- nedostatek vitamínů typu B,
- nezdravý životní styl i životospráva,
- emoční stres,
- nadměrné pocení,
- suché a chladné počasí,
- používání dráždivé kosmetiky a porušení ochranné vrstvy pokožky udržující kyselé pH,
- chronická onemocnění.
Poté dochází k přemnožení již vzpomínané kvasinky a neštěstí je na světě. Zhoršení nastává během zimy a zlepšení naopak během léta. Díky UVA a UVB záření se v létě zastaví růst kvasinky a pokožka je rázem bez příznaků.
Vyšší BMI a kožní potíže v podobě seborey na první pohled nespojujeme. Nadváha ale přesto může patřit mezi rizikové faktory jejího rozvoje. Proč tomu tak je? Vyšší hmotnost s sebou nese riziko vzniku hormonální nerovnováhy, přes které je ovlivněna kvalita pokožky produkce kožního mazu a tím i rozvoj seborey. Hmotnost může hrát roli v rozvoji seborey už u miminek. Děti s vyšší hmotností totiž častěji trápí mléčná krusta. Obezita vede také k většímu pocení, které může pokožku dráždit a i tímto mechanismem potíže se seboreou zhoršovat.
Projevy u dospělých
Místo postižené seboreou je narůžovělé lososové barvy. Na povrchu pokožky mohou vznikat žluté šupinky splývající v krustičky. Seborea zpravidla nesvědí, nemocného ale může trápit zejména vzhled pokožky. Kromě vlasů se rozvíjí často seborea na obličeji, dále na hrudníku a v oblasti genitálu. Ložiska seborey v obličeji bývají lokalizována za ušima, v obočí, pod nosem a na rozmezí čela a vlasové části pokožky.
Pokud pokožku neošetřujeme a nepečujeme o ni, stav se může zhoršit. Ložisko je pak pokryté žlutohnědými mastnými šupinami různé tloušťky, dokonce někdy místa i svědí. Ložiska se mohou zvětšovat a spojovat. Šupiny by se neměly olupovat násilím, protože místo pak začne krvácet a doba hojení se tím prodlužuje. Zvyšuje se také riziko zanesení infekce do kůže a impetigizace. Navíc na takto porušenou kůži by se neměly aplikovat topické léky s obsahem kortikoidů. Závažná seborea se někdy může vyskytovat společně s lupénkou.
Seboroická blefaritida – zánět očních víček
Seborea může postihnout také oblast očních víček. Nemocného obvykle trápí suchost a podrážděnost očí. Typické jsou i šupinky kůže ulpívající na řasách, pocit "slepených" víček a slzení. Naštěstí tento typ blefaritidy nezanechává na oku žádné následky, projevy jsou ale pro pacienta často nepříjemné.
Léčba seboroické dermatitidy u dospělých
Protože jde o chronické a recidivující onemocnění kůže, je cílem léčby zastavit lokální zánět a dosáhnout vymizení projevů, tedy tvorbu šupin a svědění. Lékárny mají v nabídce hned několik volně prodejných přípravků, šamponů, gelů a krémů na ošetření kůže postižené seboreou.
Při výskytu šupin ve vlasech je nejvhodnější používat šampony s gelovou konzistencí, protože pokožku nemastí. Speciální šampony obsahují látky, které potlačují nadměrný výskyt kvasinek a pomáhají tlumit zánětlivé procesy na pokožce. Při rozšíření seborey na další místa na pokožce se k ošetřování používají také kožní léky a přípravky.
- Antimykotikum ketokonazol obsahují léčivé šampony. Šampon na pokožce hlavy napěňte a nechce působit 3-10 minut, následně důsledně opláchněte vodou. Doporučuje se používat léčebné šampony 2× týdně po dobu jednoho měsíce. Při zlepšení stavu stačí používat 1× za týden a následně jednou za 14 dní. Na běžné mytí vlasů a pokožky hlavy krom antimykotického šamponu můžete používat další šampony, v závislosti na intenzitě projevů.
- Z léčivých přípravků na pokožku, které obsahují léčivo proti kvasinkám, si můžete v lékárně koupit bez předpisu přípravky s léčivou látkou terbinafin nebo klotrimazol. Pokud jsou šupiny a ložiska rozsáhlejšího výskytu, předepíše lékař i tablety pro systémovou léčbu.
- Pro zvládání těžkých stavů předepisuje lékař lokální léčivé přípravky, které obsahují kortikoidy. Kortikoidy mají špatnou pověst a mnoho pacientů se obává je používat kvůli nežádoucím účinkům. Při dodržení správných zásad aplikace se není čeho obávat. Navíc potlačí zánětlivý proces a pokožka se tak lépe a rychleji zregeneruje. K nežádoucímu působení patří fakt, že kůže je pak tenčí a oslabenější. Proto by se měly používat jen při vážných stavech a po krátkou dobu. Pro bezpečnou aplikaci naneste pouze na postižení místo a nepřekračujte délku používání, která je uvedena v příbalovém letáku.
- Imunomodulační léky mohou mít formu lokálních krémů. Jde o přípravky, které předepisuje lékař na recept.
- Fototerapie je další možností léčby u těžkých forem seborey. Využívá zastavení růstu kvasinek Malssezia vlivem UV světla.
Léčba seborey a ošetřování šupin je záležitost na celý život. V období bez příznaků můžete používat klasické kosmetické přípravky, při výsevu příznaků je ošetřování pokožky náročnější a někdy vyžaduje i razantní léčbu. Sami na sobě taky vypozorujte, která spouštěče seborey u vás příznaky provokují.
Stejně jako léčba pomáhá seboreu držet na uzdě zdravý životní styl v nejširším slova smyslu – od zdravého pohybu, dostatku spánku, redukci stresu až po zdravý jídelníček. Není prokázané, že některá jídla stav nemoci zhorší nebo zlepší. Pokud ale víte, že vás individuálně některá potravina dráždí, je vhodné se jí vyhnout. Ze zkušeností víme, že pomůže vyloučení živočišného tuku, mastných a sladkých jídel. Strava by měla být naopak bohatá na vitamíny a minerály. Seboroické projevy jsou spojovány s nedostatkem vitamínů B a to konkrétně biotinu B7, riboflavinu B2 a pyridoxinu B6 a chybějícího minerálu zinku.
Péče o pokožku se seboreou
Zaléčená pokožka vyžaduje důslednou péči. Z dermokosmetických přípravků je na trhu na výběr hned několik značek. Vybrat si můžete svou oblíbenou. Při dlouhodobém používání jednoho šamponu můžete mít pocit, že už tolik nezabírá, proto je vhodnější je střídat.
- BIODERMA Nodé DS+ Šampon
- Ducray Kertyol PSO
- EUCERIN DermoCapillaire šampon působící proti mastným lupům
- Mediket Ictamo šampon na mastné lupy a seborea
- DERMEDIC Capilarte SEBU-BALANCE šampon
Proti mastným lupům působí také šampony, které obsahují konopné oleje. Konopné oleje jsou při ošetření pokožky čím dál tím oblíbenější. Dobře se vstřebávají a nenechávají ji mastnou.
- Cannaderm Capillus seborea šampon
- CutisHelp Konopný šampon LUPÉNKA-SEBOREA
- Cemio Konopný šampon Seborea
Šampony se kromě vlasů a pokožky hlavy mohou aplikovat i na obočí nebo vousy, případně i na celé tělo. Na ošetření pokožky těla existuje také speciální přípravek ve formě pěny, Mediket Ictafoam mycí pěna seborea s obsahem dehtu tzv. bílého ichtyolu. Bílý ichtamol podporuje normální stav pokožky tím, že mírní nadměrnou tvorbu mazu. Podobně mohou působit i další složky kosmetických přípravků jako kyselina acetylsalicylová nebo síra. Na péči o kůži postiženou seboreou jsou vhodné i mycí gely bez parfemace určené pro alergiky nebo na mytí pokožky s atopií. Při léčbě projevů na trupu se uplatňují podobné principy jako při ošetření pokožky hlavy.
Seboroická dermatitida u kojenců
Pokožku novorozenců a kojenců nejednou trápí nejrůznější dětské pupínky, seborhoickou dermatitidu nevyjímaje. Seborea u miminek vypadá trochu děsivě. Hlavičku dítka někdy pokrývá nevzhledná vrstva olupující se kůže. Nejde ale o nic nebezpečného. Příčinou seborey u kojenců je hormonální "bouře" označovaná někdy jako minipuberta. Odehrává se v prvním měsíci života, kdy dochází k aktivaci hormonálních os. Poté ale tato hormonální aktivita utichá až do puberty.
Ve většině případů miminkovská seborea odezní do několika týdnů bez jakýchkoliv komplikací. Správná péče o pokožku hlavičky miminka napomáhá odstraňování šupinek a nahromaděného mazu. Díky tomu se předejde komplikacím s popraskáním, svěděním nebo zanesením infekce do kůže.
Příznaky kojenecké seborey
U novorozenců a kojenců je někdy těžké na první pohled rozeznat seboroickou dermatitidu od atopického ekzému. Na začátku mohou vypadat projevy stejně – suché šupinky na temeni hlavy. Dalším stádiem jsou žlutohnědé mastné šupiny, které se mohou rozšířit i na další místa, jako jsou spánky, obočí, uši, trup a plenková oblast. Na těle se seborea začne projevovat narůžovělými ostře ohraničenými ložisky se žlutohnědými šupinkami. Zejména pod plenkou hrozí, že pokožka bude praskat a hrozí její zanícení. Při známkách infekce je vhodné poradit se s pediatrem na vhodném způsobu léčby.
Seborea | Ekzém | |
První výskyt | 1. měsíc | 2. – 6. měsíc |
Místo prvních příznaků | vlasová pokožka na temeni | tváře a kloubní jamky |
Ohraničenost ložiska | ohraničené | neohraničení |
Svědění | nesvědí nebo jen mírně | silné svědění |
Typická místa výsevu | ve vlasech, čelo, kolem uší, trup, kůže vnější strany kloubů | tváře, ve vlasech, kůže vnitřní strany kloubů, končetiny |
Jak pečovat o pokožku vlasů batolat s mléčnou krustou?
Pokožka kojenců a batolat je velice citlivá, proto je potřeba používat i šetrné přípravky k mytí. U dětí se nepoužívají stejné postupy a přípravky jako u dospělých. Pokud u vašeho dítěte byla potvrzena seboroická dermatitida nebo vidíte typické příznaky, nestrhávejte šupinky násilím. To by mohlo vést pouze k sekundární infekci. Na mytí vlasů použijte dětský šampon, například Linola šampon. Vlásky s mléčnou krustou je vhodné mýt každý den a jemně pokožku masírovat kartáčkem, což napomůže odstraňování šupinek. Když se tvoří šupinek hodně vezměte na pomoc ještě například hydratační krém Bioderma ABCDerm Babysquam nebo podobný dětský přípravek na ošetřování mléčné krusty. Přípravek naneste a nechte chvíli působit na vlasové kůžičce. Poté pokožku masírujte houbičkou nebo kartáčkem na vlasy a nakonec umyjte dětským šampónem. Tím usnadníte olupování a šupinky lépe vyčešete i během dne. Pokud tento způsob nestačí, použijte 3 hodiny před koupáním zábal z kokosového nebo slunečnicového oleje (dříve se používal i olivový olej kvůli vyšší dráždivosti už ale není preferovaný).
Vyskáče-li seborea u miminek na obličej a na pokožce krčku, podpaží, trupu nebo v plenkové oblasti, používejte k omývání šetrnou dětskou kosmetiku. Následně ošetřete pokožku lehkým krémem. Silná vrstva nebo příliš mastný krém by neumožňoval dětské pokožce dýchat a vzniklo by ideální místo pro množení kvasinek. Při vážnějších projevech seborey na pokožce nebo ve vláscích se poraďte se svým pediatrem o další léčbě. Seborea u malých dětí obvykle odezní do dovršení prvního roku věku.
ZDROJE
- Seborrheic Dermatitis. Online. Nationa Eczema Association. Dostupné z: https://nationaleczema.org/eczema/types-of-eczema/seborrheic-dermatitis/. [cit. 2020-12-31].
- VALLO, Michal. Aktuální přístupy k seboroické dermatitidě. Online. Dermatologie pro praxi. 2020. Dostupné z: https://www.solen.cz/pdfs/der/2020/04/03.pdf. [cit. 2020-12-31].
- VIKTORINOVÁ, Marie. Seboroická dermatitida. Online. Medicína pro praxi. 2005. Dostupné z: https://www.medicinapropraxi.cz/pdfs/med/2005/04/06.pdf. [cit. 2020-12-31].
Sdílejte tento článek

Nabídka BENU lékárny
Cannaderm Capillus vlasové sérum seborea 40ml
- Kosmetika
- Péče o vlasy
Skladem na e‑shopu
419 Kč
EXCIPIAL U LIPOLOTIO 40MG/ML kožní podání emulze 200ML
- Volně prodejný lék
- Péče o tělo
Skladem na e‑shopu
275 Kč
BIODERMA ABCDerm Babysquam zklidňující krém na mléčnou krustu 40 ml
- Dermokosmetika
- Vše pro dítě
Skladem na e‑shopu
379 Kč
VICHY DERCOS Peelingový šampon proti lupům 250ml
- Dermokosmetika
- Péče o vlasy
Skladem na e‑shopu
459 Kč
369 Kč
Mediket Ictamo šampon mastné lupy a seborea 180ml
- Dermokosmetika
- Péče o vlasy
Skladem na e‑shopu
699 Kč
BIODERMA Sensibio DS+ krém na šupinatou pokožku, seborea 40 ml
- Dermokosmetika
- Péče o tělo
Skladem na e‑shopu
449 Kč

Dotazy z BENU poradny
-
03. 03. 2020
Seborea, která se pořád vraci
Dobrý den,
Mám dlouhodobě seboreu a teď i hodně mastici vlasy. Jsem 9 měsíců po porodu. Používám šampon od Bioderma node. Přijde mi, že už tento šampon nezabírá. Poraďte prosim, co teď používat při těchto obtížích. Dekuji -
19. 11. 2020
Šampon na mléčnou krustu?
Dobrý den,je možné u vás koupit dětský šampon na mléčnou krustu?
-
07. 01. 2022
Seboroa u dětí
Dobrý den, dcerka 2,5 roku má silnou mastnou krustu ve vlasech (saborea). Od praktické lékařky jsme dostali tip na 2 šampony - Mediket a Ichtyol šampon. Chtěli jsme se zeptat, který má lepší složení pro tento věk (méně škodlivých složek a lepší poměr kvalita/cena). U Mediketu je navíc více typů šamponů. Nevíme, zda pěnu, Mediket Ictamo atd. Děkuji,
-
27. 08. 2023
Seboroická dermatitida u novorozence
Dobrý večer.
Můj 3týdenní syn má na čele seboroickou dermatitidu, co byste mi na to doporučila? Předem děkuji za odpověď. -
26. 08. 2024
Seboroická dermatitida v obličeji
Dobrý den,
mám seboreu v obličeji, čím si mám obličej čistit, abych ho více nepodráždila?
Děkuji

Další články o zdraví

Hodnocení
1 zákazník)
(Hodnotil-
Pamatuji si, že táta ji pár let měl. Bylo to v době kdy hrozně moc pracoval a byl ve stresu. S věkem a pracovní pohodou však přišlo zklidnění a dnes, v důchodě, se jí zbavil úplně.
Dobrý den
dobrou zkušenost mám se značkou Ducray a výrobkem České firmy Cannaderm capillus. Určitě jeden z nich vyzkoušejte, oba šampony nechte alespoň 3-5 minut působit.
Ducray KELUAL DS
Cannaderm capillus seborea
S pozdravem
PharmDr. Barbora Kuthanová
vedoucí lékárník OC Delta Liberec